Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC - Limba si literatura romana, Genul substantivului

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Limba si literatura romana

Subiectul:  Genul substantivului

Tipul lectie: comunicare/ insusire de noi cunostinte

Nivelul experiential al elevilor: au mai desfasurat astfel de lectii

Obiective cadru:

dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral

dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citirea/ lectura)

dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

Obiective de referinta:



sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elementele de constructie a comunicarii studiate

sa recunoasca in textele studiate elwmente de constructie a comunicarii invatate

sa utilizeze corect, in textile redactate, elementele de constructie a comunicarii studiate

Obiective operationale:

cognitive O1- sa defineasca substantivul

O2- sa recunoasca felurile substantivului dintr-un

text dat

O3- sa treaca substantivele de la singular la plural si

invers

O4- sa recunoasca genul unor substantive

afective O5- sa manifeste interes pentru lectie

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul

Mijloace si materiale: manualul, plansa

Strategii didactice: inductiv- semialgoritmice

Forma de organizare: frontal- individuala

Durata: 45 minute

Bibliografie:

Manualul pentru clasa a IV- a

Programa scolara pentru clasa a IV- a, 2004-2005




Desfasurarea activitatii


Nr.

crt.

Evenimente

instructionale

Ob.

op.

Activitatea

propunatorului

Activitatea

elevilor

Strategii didactice

Metode si procedee

Mijloace si materiale

1.




2.
























3.



4.

































5.




6.

Moment organizatoric




Rectualizarea cunostinte-

lor























Anuntarea temei si a

obiectivelor


Dirijarea invatarii

































Realizarea feed-back-ului




Incheierea lectiei


Asigur conditii ergonomi-ce pentru buna desfasurare a lectiei de limba si litera-tura romana.

Verific tema cantitativ si calita-tiv.

Le pun copiilor mai multe intre- bari despre substantiv.

- Ce este substantivul?




- Dupa ce cunoastem ca un

cuvant este substantiv?


- De cate feluri poate fi substan- tivul?

- Dati- mi exemple de substan-tive comune.

- Dati- mi exemple de substan-tive proprii.

- La ce numar este substantivul "carti"?

- Treceti substantivul "perdele"  la singular, si substantivul "baiat" la plural.

Substantivul pe langa fel si

numar mai are si gen.

Astazi vom trece mai departe si

vom descoperi care sunt genurile

substantivului.

-Numarati urmatoarele substan-

tive: tara, deal, strop, caiet.



-Substantivele care se numara la

singular cu un si la plural cu

doi, este la genul masculin.

-Substantivele care se numara la

singular cu o si la plural cu doua,

este la genul feminin.

-Substantivele care se numara la

singular cu un si la plural cu

doua, este la genul neutru.

Pentru a intelege mai bine noti-

unea de gen, rezolvam exercitii

la tabla.

1. Numeste genul urmatorelor

substantive: deal, nori, stropi,

culegatori, vazduh, fulg.




2. Subliniati substantivele si

precizati numarul si genul:

"Bate toamna nucile,

Aureste frunzele,

Rumeneste merele.

Ce esti trist mai greiere?"

Grigore Vieru

3.Treceti urmatoarele substanti-

ve la plural: corn, sale, masa,

casa.


Pe tabla este aszata o plansa,

copiii au sarcina de a sublinia

numai substantivele comune,

genul feminin.

Le dau copiilor tema

Se fac aprecieri generale si indi-

viduale asupra modului in care

a decurs ora de limba romana.









- Substantivul este par-tea tea de vorbire care denu-meste fiinte, lucruri, fenomene ale naturii.

. substantivul se nu-

mara, ii atribuim o

insusire.

. propriu sau comun


. masa, casa, pahar,

televizar

. Mihai, Bucuresti


. numarul plural


. perdele- perdea

. baiat- baieti




Elevii sunt atenti la

propunator


o tara- doua tari

un deal- doua dealuri

un strop- doi stropi

un caiet- doua caiete






Elevii isi noteaza titlul

lectie in caiete






deal- neutru

nori- masculin

stropi- masculin

culegatori- masculin

vazduh- neutru

fulg- masculin


Elevii rezolva exercitiul






corn- coarne, cornuri

sale- sale

masa- mese

casa- case

Elevii rezolva sarcina




Elevii isi noteaza tema.

Sunt atenti la aprecieri







conversatia





















* conversatia











* explicatia










* exercitiul














* conversatia

































* manualul
























* manualul








* plansa