Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE CLASA: a IV-a Educatie civica, Drepturile copiilor

PROIECT DE LECTIE

CLASA a IV-a B

OBIECTUL: Educatie civica

SUBIECTUL: Drepturile copiilor

SCOPUL

J     formarea si cultivarea unor sentimente nobile, generatoare de convingeri, formarea unor trasaturi morale ce duc la un model comportamental

J     sa-i ajutam pe elevi sa devina capabili sa-si rezolve singuri problemele, sa-si dezvolte capacitati legate de nevoia integrarii si afirmarii potentialului individual in cadrul colectivului din care fac parte.



TIPUL LECTIEI: activitate transdisciplinara


OBIECTIVE DE REFERINTA

1.2.          sa-si dezvolte vocabularul, utilizand corect concepte specifice educatiei civice;

2.1. sa compare situatii care privesc drepturi si indatoriri ale copilului;

2.2. sa identifice norme si reguli de comportament civic in diferite situatii;

3.3. sa descrie si sa compare tipuri de relatii si atitudini sociale (colaborare, competitie, solidaritate, toleranta, intoleranta) pornind de la situatii concrete;

4.2. sa formuleze si sa exprime opinii personale in aprecierea unor situatii cu continut civic.


1.2. sa inteleaga semnificatia globala a mesajului ascultat, stabilind legaturi intre informatiile receptate si cele cunoscute anterior;

2.7. sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare.



OBIECTIVE OPERATIONALE:


Elevii vor sti:


sa emita pareri proprii despre drepturile copiilor; (O1)

sa analizeze si sa discute intamplari legate de relatiile dintre copii si adulti; (O2)

sa descrie situatii in care a avut ocazia sa-si exprime parerea; (O3)

sa creeze drepturi legate de educatie; (O4)

sa adopte o anumita atitudine si sa o sustina cu argumente; (O5)

sa traiasca aceleasi sentimente transmise de autori prin intermediul

textelor literare: Nu e voie de Tudor Arghezi si Puiul de Ioan Al. Bratescu-Voinesti (O6)



RESURSE PROCEDURALE


Conversatia; problematizarea; studiul de caz; brainstorming in grup; evaluarea si autoevaluarea;


RESURSE MATERIALE


Planse didactice cu drepturile copiilor,revista clasei Cheita de aur, fise de munca independenta ; manualul de limba romana- clasa a patra; fise de lucru in grup;


FORME  DE ORGANIZARE


Frontal; individual; in perechi; pe grupe;


MATERIAL BIBLIOGRAFIC


Manualul de Educatie civica - clasa a IV-a, autori Eugenia si Iuliana Lascu, Maria Henciu, Ed.GIL, ZALAU, 2000

Manualul de Educatie civica - clasa a IV-a, autori Marcela Penes si Vasile Molan, Editura Aramis, 1998

**** Curriculum National Porto - Franco, Galati, 1998

Transformati-va in ramuri. Transformati-va apoi in flori, transformati-va in fructe. Veti fi cantariti la cules!

Antoine de Saint Exupery

Evenimentele

lectiei

Ob.

Continutul informational al lectiei

Do-

za-

re

Strategia didactica

Resurse

procedu-

rale

Resurse

materiale

Forme

de

lucru

Activitatea

Invatatorului

Activitatea

elevilor

1.Moment

organizatoric



Asigur linistea si disciplina in sala

de clasa. Pregatesc materialele. Organizez colectivul de elevi pe grupe. (6 grupe a cate 4 elevi)

Se pregatesc ptr. lectie.

Primesc fisele de lucru.

1'

Instructaj verbal



 

2.Captarea atentiei


Cer elevilor sa se prezinte si sa mentioneze hobby-ul lor.

Elevii isi spun numele si activitatea pentru care manifesta un interes major.

3

Conversa

tia



 

3.Anuntarea subiectului activitatii


Este anuntata tema aducand la cunostinta elevilor intentiile legate de continutul lectiei.

Asculta cu atentie.

1'




 

4.Dirijarea activitatii





















O 1



















O 3










O 4








O 2

O 6

- Intreaga omenire este raspunzatoare de asigurarea drepturilor omului in general si ale copilului in special. Drepturile copilului reprezinta ceva" care vi se cuvine si de care trebuie sa va bucurati. Trebuie sa stiti ca toate aceste drepturi sunt proclamate in Declaratia Drepturilor Copilului, adoptata de ONU. Aceste legi sunt internationale si trebuie respectate de fiecare tara in parte.



- Sa citim impreuna ce a scris Antoine de Saint Exupery.

Transformati-va in ramuri. Transformati-va apoi in flori, transformati-va in fructe. Veti fi cantariti la cules!


- Ce va sugereaza aceste cuvinte?

- Am discutat la ora de stiinte despre ce are nevoie o fiinta pentru a se dezvolta armonios. Si voi, copiii, aveti nevoie de anumite conditii pentru a va dezvolta. Tocmai de aceea exista legi care va acorda drepturi.

- In pereche cu colegul de banca lucrati pe materialele pregatite urmatoarele:

- Veti avea de completat pe petalele florilor (primul rand), pe aripile fluturilor (al doilea rand de banci) si pe fructe (cel de-al treilea rand), ce drepturi credeti ca aveti.

- Dupa ce veti termina vom completa "Pomul asteptarilor" caci asa l-am numit.




- Priviti copacul!

- Avand aceste drepturi pe care voi insiva le-ati scris, credeti ca va puteti "transforma" in fluturi?

- Care va sunt telurile spre care vreti sa tindeti, sa zburati?

- Numarul 3 al revistei clasei cuprinde la paginile 12 si 13 un set de reguli cu privire la unele drepturi ale voastre.

- Cititi din revista drepturile!

- Sunteti pro sau contra acestor drepturi?

Propun elevilor sa citeasca si de pe plansa articolele 28 si 29 din Conventia cu privire la drepturile copilului ce se refera la educatie: Orice copil are dreptul la educatie. Educatia trebuie sa pregateasca copilul pentru viata, sa-i dezvolte respectul pentru drepturile omului si sa-l formeze in spiritul intelegerii pacii si tolerantei.

- Completati carta cu drepturile legate de educatie. Lucrati pe grupe! Desenati obiecte necesare educatiei!

Afisez posterele pe tabla. Le cer elevilor sa citeasca de pe ele. Apreciem pe cele mai interesante.

- Cunoasteti vreo lectura din manualul vostru de limba romana care se refera la drepturi ale copilului incalcate de oamenii mari?

Solicit unui copil sa-mi citeasca un pasaj din lectura Nu e voie! de Tudor Arghezi.   (anexa 1)

Adresez intrebari:

- Ce drepturi credeti ca i s-au incalcat lui Barutu?

- Cunoasteti alta lectura, tot din manualul vostru de limba romana care se refera nerespectarea de catre copii a unor responsabilitati?

- Care este indemnul dat de autor la inceputul lecurii?

- Asadar voi aveti si responsabilitati nu numai drepturi.

Asculta cu atentie.

Citesc citatul.

Se gandesc si raspund la intrebare.

Lucreaza alaturi de colegul de banca.

Completeaza "Pomul asteptarilor", cu flori, fructe, fluturi.

Se gandesc si raspund la intrebare.

Deschid revista.

Citesc.

Raspund.

Se gandesc si raspund la intrebare.

- Este vorba de lectura Nu e voie! de Tudor Arghezi.  

Se gandesc si raspund la intrebare.

- Este vorba de lectura Puiul de Ioan Al. Bratescu - Voinesti.  

Sandi, s- asculti pe mamica!












Conversatia euristica
























Observarea

Problema

tizarea

Brainstorming

Conversa

tia


Jetoane

Plansa

Plansa

Fisa de lucru, creioa

ne colora

te.











Individual













Lucru in echipa
























Lucru in echipa





























 

5. Obtinerea performantei


O 5

- Fiecare grupa are cate un text. Cititi aceste texte si aratati ce drepturi ale copilului au fost incalcate! (anexa 2)

- Sa analizam fiecare text in parte.

Citesc textele, discuta, scriu.



Citesc ce drepturi au fost incalcate?


Studiul de caz


Lucru in echipa

 

6. Evaluarea performantei


- Ce poet sarbatorim anul acesta?

- Cititi de pe tabla poezia Bunicul si cele patru rase scrisa de poetul Nichita Stanescu. (anexa 3)

Descopar poezia scrisa pe tabla.


- Nichita Stanescu.

Citesc poezia scrisa pe tabla.

Evidentiaza talcul poeziei - egalitatea intre oameni, egalitatea intre copii.



Jetoane cu chipuri de copii.

Individual.

 

7. Concluzii

si aprecieri



Indemn elevii sa se autoevalueze.

Se apreciaza intre ei, se autoevalueaza.







 


ANEXA NR . 1


NU E VOIE!

fragment

de Tudor Arghezi



Barutu doreste o viata ilegala, prin curte, pe camp, la rate, la gaini, la caini, la pisici, fara trei - patru schimburi de primeneli pe zi, fara ochiul ca un scai al maicutii, lipit de urmele lui. Sa intre sub pat si sa stea acolo, pana i-o veni sa se urce pe dulap; sa intre pe sub lemne; sa se joace cu ciocanul si cutitul, sa stea pe burta in gainat, sa calce in mocirla pana la ciorapi si apoi sa intre in praf. De cand e, el nu a putut inca niciodata sa iasa la drum si sa treaca de-a fuga pe dinainte, in momentul cand soseste un cal sau un automobil. El nu se poate plimba decat insotit, franat in toate vointele lui, sa umble incet cand merge repede, sa mearga repede cand umbla incet, sa stea cand porneste, sa se miste cand s-a oprit, sacait de toti.


ANEXA NR . 2

GRUPA NR. 1


Baiatul cel mititel al lui Dumitru Onisor iesise cu sase oi la mugurul proaspat al primaverii. Era un copilas palid si maruntel si abia tara niste ciubote grele ale unui frate mai mare.

Ce mai faci tu, mai flacaule? il intrebai eu.

Desi "flacaul" cu care vorbeam abia intrase in a opta primavara, nacazul lui era adanc si serios.

Apoi nu stii? Eu n-am mama. Acu n-are cine ma spala, n-are cine ma ingriji . n-are cine imi spune o vorba buna."

(Mihail Sadoveanu - Un om necajit)



GRUPA NR. 2


Eu nu ma mai duc cu oile, mama! De doua luni de zile nu m-am dus la scoala. Au sa ma lase repetent.

Parca daca te duci nu te lasa! raspunse femeia.

N - auzi ca nu ma lasa? zise baiatul necajit.

Pai, invata! zise femeia.

Cum sa invat?

Ia si tu o carte cand pleci cu oile si invata!

Ce carte, mama, care carte? Nici citire n-a vrut tata sa-mi cumpere. Daca m-ar lasa sa ma duc la scoala .

(Marin Preda - Morometii)


GRUPA NR. 3


"Era un frig cumplit. Ningea si se facea noapte. Era cea din ultima noapte a anului, noapte de Anul Nou. Pe frigul si pe intunericul acesta mergea pe strada o fetita saraca, desculsa si cu capul gol. Ea s-a asezat intr-un ungher intre doua case.

A doua zi, dimineata, fetita zacea moarta, degerata de frig.

(H. C Andersen - Fetita cu chibriturile)


GRUPA NR. 4


"Era odata un mosneag si o baba Fata mosneagului era oropsita si de sora si de mama ei cea vitrega. Cat era ziulica de mare nutsi mai strangea picioarele; dintr-o parte venea si-n alta se ducea. N-avea cui se plange, ca nimeni n-o asculta

Draga tatei, iaca ce-mi tot spune maica-ta de tine, zice mosneagul, ca n-o asculti, ca esti rea de gura. Du-te incotro te-a indrepta Dumnezeu, ca sa nu se mai faca atata galceava la casa asta."

(Ion Creanga, Fata babei si fata mosneagului)


GRUPA NR. 5


Cezar a cunoscut pe internet un copil de varsta lui. El se numeste Mircea. Comunicau foarte bine, se intelegeau minunat. Descoperisera, ca au multe preocupari comune, ca gandesc la fel. Toate acestea pana in ziua in care Cezar a aflat ca Mircea este imobilizat intr-un scaun cu rotile. Din acel moment, Cezar a devenit mai rece, mai distant cu Mircea. El nu se putea impaca la ideea ca impreuna cu Mircea nu va putea juca fotbal, nu va alerga sau nu va face excursii pe munte.

Astfel, Mircea era tare nefericit.



GRUPA NR. 6


"Frumos An Nou o sa fie! A nins doua zile.

La curtea caselor lui  Conu Misu e zarva mare. E pom de iarna la care sunt poftiti copiii tuturor prietenilor bogatasi. Bradul impodobit iti ia ochii. Copiii gatiti asteapta cu nerabdare darurile.

In vremea aceasta, alaturi e un sufletel stingher, care se zbate si se framanta Se apropie de fereastra. Aaaa! Ce frumos! Un tipat rasuna deodata de afara.

Pleaca de-aici, striga Conu Misu.

Jos, langa fereastra zace copilul fara cunostinta."


Ioan Alexandru Bratescu - Voinesti, Nicusor

ANEXA 3

Bunicul (despre cele patru rase)

de Nichita Stanescu

Rasa galbena, se stie,

Are piele argintie

Si parul extrem de lung

Si lucreaza la un strung!

Rasa neagra, cum se stie,

Are pielea alburie

Si parul extrem de lung

Si lucreaza la un strung!

Rasa alba, cum se stie,

Are pielea visinie

Si parul extrem de lung

Si lucreaza la un strung!

Asta este, dragi nepoti,

Toti sunt oameni,

Oameni toti!


 Din Carta drepturilor copilului[1]


Moto: Nu trebuie sa fii cat un munte de mare ca sa poti judeca. Ci de-ai fi cat o neghina, ori cat un fir de colb, daca ai in capsorul tau scanteie dumnezeiasca ce cuprinde lumea ti-i de-ajuns: stii ce esti, de unde vii si-ncotro sa te-ndrepti. Gandirea aceasta o spuse ganganiei o furnica.

Emil Garleanu


Iata ceea ce ar putea fi urzeala unei carte a drepturilor copiilor:


1.     Nasterea si primirea

J     Copilul are dreptul de a nu fi fructul intamplarii.

J     Copilul are dreptul de a fi dorit pentru el insusi nu in interesul unic al parintilor sai.

J     Copilul are dreptul la o nastere fara traumatisme.

J     Copilul are dreptul de a fi primit in familie asa cum este indiferent de conditia sa fizica.

J     Copilul are dreptul la aceeasi primire, oricare ar fi sexul sau.



2.     Dezvoltarea corpului

J     Copilul are nevoie de o alimentatie echilibrata.

J     Copilul are nevoie sa traiasca si sa se odihneasca conform ritmului sau.

J     Copilul are dreptul de a nu fi brutalizat fara nici o socoteala.



J     Copilul are dreptul sa constientizeze toate posibilitatile corpului sau.

J     Copilul are dreptul de a nu fi in permanenta curat si impecabil.


3.     Respectul persoanei

J     Copilul are dreptul sa ia contact cu mama si cu tatal sau.

J     Copilul are nevoia unei continuitati afective.

J     Fiecare copil este unic si are dreptul la respectarea personalitatii sale.

J     Copilul are dreptul la demnitate.

J     Copilul are nevoie de incredere.

J    



4.     Dezvoltarea

J     Fiecare copil are dreptul la dezvoltarea maxima a tuturor potentialitatilor sale, el are dreptul la placere.

J     Copilul are dreptul la autonomie si responsabilitate.

J     Copilul are dreptul la reusita.

J     Copilul are dreptul la greseala.

J     Copilul are dreptul de a se exprima.

J     Copilul are dreptul de a  inventa, de a crea.

J     Copilul are dreptul de a comunica.

J     Copilul are dreptul la emotii estetice[2].



5.     Accesul la cunostinte

J     Copilul are dreptul la raspunsuri adevarate si coerente la intrebarile pe care si le pune.

J     Copilul are dreptul de a-si insusi toate cunostintele.

J     Copilul are dreptul de a intelege fenomenele sociale si economice care-l inconjoara.


6.     Mediul

J     Copilul are dreptul la un spatiu minim.

J     Copilul are dreptul de a lua contact cu lumea  vie.

J     Copilul are dreptul de a experimenta cu materiale variate.

J     Copilul are dreptul la un mediu curat, nepoluat.

J     Copilul are dreptul de a interveni asupra mediului sau.


7.     Comportamentul social

J     Copilul are dreptul de a nu fi indoctrinat, conditionat.

J     Copilul are dreptul de a nu suporta modele.

J     Copilul are dreptul de a critica.

J     Copilul are dreptul de a participa la viata profesionala inainte de fi el producator.

Copiii au dreptul de a se organiza pe baze democratice pentru respectarea drepturilor lor si apararea intereselor lor.


SunteTi pro sau contra acestei carte a drepturilor voastre?

consideraTi cA o parte din drepturi nu ar trebui sA existe? credeTi cA aveTi suficiente drepturi? carta ar putea fi completatA Si de voi. aSadar, aStept rAspunsurile voastre pe care le vom publica in numArul viitor!




[1] carta - set de reguli cu privire la unele drepturi sau libertati fundamentale

[2] emotii estetice - placere sau incantare (la auzul, vederea, citirea a ceva frumos)