Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC Clasa: a IV-a Geografia Romaniei - "Transporturile" (capitolul "Schimburi, legaturi, comunicatii")

PROIECT DIDACTIC

Data 17 05 2006

Clasa a IV-a

Ora :8:00 - 8:50

Invatator



Aria curriculara Om si societate

Disciplina Geografia Romaniei

Subiectul - "Transporturile" (capitolul "Schimburi, legaturi, comunicatii")

Tipul lectiei transmitere - asimilare de noi cunostinte

Scopuri : S1 insusirea cunostintelor referitoare la reteaua de cai de comunicatii si la mijloacele de transport;

S2 imbogatirea vocabularului cu termeni geografici noi (cai de comunicatii ,mijloace de transport, transport maritim , rutier , feroviar , etc)

S3 consolidarea deprinderii de a se orienta la harta ;

S4 dezvoltarea spiritului de echipa .

Obiective operationale La sfarsitul orei elevii vor fi capabili :

O1 - sa raspunda corect la intrebarile despre transporturi, pe baza discutiilor purtate si avand la dispozitie enciclopedia , fise cu imagini sugestive ,

harti si planse. Obiectivul se considera atins daca se raspunde corect la cel putin 4 din cele 6 intrebari ale jocului "Zarul geografic "

O2- sa descopere tipurile de cai de comunicatii pe baza discutiilor de la inceputul orei si avand la dispozitie o fisa cu imagini suport ;obiectivul se considera realizat daca oti elevii precizeaza cel putin 3 din cele 5 tipuri de cai de comunicatii ;

O3 - sa enumere cat mai multe exemple de mijloace de transport pe baza explicatiilor si avand la dispozitie imagini suport . Obiectivul se considera atins daca se enumera cel putin cate doua mijloace de transport pentru fiecare cale de comunicatii .

O4 - sa realizeze corespondenta intre caile de comunicatii si mijloacele de comunicatii specifice , pe baza explicatiilor si avand la dispozitie imagini din fisa si dintr-o enciclopedie. Obiectivul se considera realizat daca elevii realizeaza cel putin 5 corespondente din cele 8 posibile .

O5 - sa identifice principalele cai ferate , rutiere , porturi si aeroporturi pe baza informatiilor prezentate si avand la dispozitie hartile specifice fiecarui tip. Obiectivul va fi atins daca se identifica cel putin cate doua cai din fiecare tip .

O6 - sa compare caile aeriene cu cele pe uscat si navale , pe baza cunostintelor si avand la dispozitie hartile pentru fiecare tip. Obiectivul va fi realizat daca elevii vor gasi cel putin oasemanare sau o deosebire .

Strategia didactica mixta ( expozitiv-euristica + algoritmica )

Metode si procedee conversatia euristica, explicatia, demonstratia, observatia, comparatia , jocul , lucrul pe grupe, lucrul cu harta , cu manualul , munca independenta,exercitiul

Mijloace didactice: harta fizica a Romaniei, atlase individuale , plansa , "Enciclopedia mijloacelor de transport" fise de lucru, jetoane , zaruri

Forme de organizare frontala, pe grupe, individuala.

Resurse

bibliografice  : -oficiale: "Curriculum national", "Programa scolara pentru invatamantul primar", Bucuresti, 1998,

"Descriptori de performanta pentru invatamantul primar", Ed. Pro-Gnose

- pedagogice: "Ghicitori si jocuri geografice" , E. Nicoara, Ed. Aramis;
"Geografie"- manual pentru clasa a IV-a;
"Metodica predarii Geografiei la clasele I-IV";
"Geografia Romaniei", Manual pentru clasa a VIII-a.

umane: 20 elevi + invatatorul

spatiale: sala de clasa

DESFASURAREA LECTIEI

Ob.

Etapele

lectiei

Continutul invatarii si strategia didactica

Metode

Procedee

Mijloace

Dozare


Evaluare

Activitatea propunatoarei

Activitatea elevilor

1.

Moment organiza-

toric

Activitate frontala

Se asigura un climat de ordine si disciplina necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei .

Clasa este impartita in trei grupe: "Marinarii", "Aviatorii", "Drumetii veseli".

Sunt impartite fisele de lucru pe grupe

Elevii pregatesc cele necesare pentru ora: Atlas geografic, fise de lucru, caietul, portofoliu

Conversatia

Carte , caiet , atlas , fise , portofoliu, etc

2'

S2

2.

Captarea atentiei

Activitate frontala

Citesc cateva ghicitori legate de tema lectiei si noteaza raspunsurile la tabla .

"Doua linii paralele
Circula trenul pe ele." (Calea ferata)


"Ca un sarpe este
Cu trup de otel,
Zici ca se taraste
Pe un drum de fier." ( Trenul )


"Pe cer vulturul de-otel

Duce oamenii cu el . "( Avionul )


"O masina plutitoare

Circula pe mare ." ( Vaporul )


"Un ecran mititel

Condus de un soricel,

Pe birou el sta ,

Informatii noi ne da,

Ne ajuta sa-nvatam

Si chiar sa ne distram ." ( Computerul )


"Prin cutia luminoasa

Artistii ne intra-n casa " ( Televizorul )


"N-are gura , dar vorbeste

Canta , dar nu raguseste ,

Tu-l asculti si el iti spune

Tot ce se petrece-n lume ." ( Radioul )


"Panglici de asfalt
Peste dealu-nalt"(Soseaua asfaltata)

Elevii cauta si noteaza pe tabla raspunsurile ghicitorilor sub forma de coloana .

Elevii cauta si noteaza pe tabla raspunsurile ghicitorilor sub forma de coloana .

Conversatia

Ghicitori

Conversatia

Ghicitori

3'

Evaluare formativa orala individuala

Aprecieri individuale

3.

Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor

Activitate frontala:

Anuntarea titlului si a obiectivelor operationale Anunt elevii ca astazi la ora de geografie vom trece la un nou capitol : "Schimburi, legaturi, comunicatii" "in care vom afla cum reusesc oamenii sa comunice intre ei aflandu-se la distante mari , cum se pot deplasa si cum isi pot transporta marfurile dintr-un loc in altul , cum si unde isi pot petrece vacantele . Din prima lectie a acestui capitol "Transporturile"vom invata despre caile si mijloacele de transport descoperite de ei din ghicitori . Voi scrie pe tabla titlul " Schimburi, legaturi, comunicatii. Transporturile" -si apoi voi enunta obiectivele pe intelesul elevilor .

Elevii scriu pe tabla titlul capitolului si al lectiei .

Conversatia

3'

O1

S1

S2

O2

O1

S1

S2

O3

O4

O1

O3

S3

O5

O1

O3

S1

S2

O5

O1

O5

O1

O3

S1

S2

O5

S3

O1

S1

S2

O1

O3

O5

O6

3.

Dirijarea invatarii

3.

Dirijarea invatarii

3.

Dirijarea invatarii

3.

Dirijarea invatarii

3.

Dirijarea invatarii

Activitate frontala

Cum ati ajuns in aceasta dimineata la scoala ?

Pe ce cale ? Ce mijloace de transport ati folosit ? Ce alte mijloace de transport mai cunoasteti ?

Pe ce cale se poate aproviziona un magazin cu marfurile de care are nevoie ? Dar in cazul in care marfurile provin de pe ale continent ?

Cum ajung in casele noastre gazele si curentul electric ?

Cum aflam zilnic informatii de pe tot cuprinsul tarii si din lume ?

Pentru a-si putea desfasura activitatile , oamenii au nevoie sa comunice intre ei, sa se deplaseze, sa transporte marfuri si materii prime dintr-un loc intr-altul. Din acest motiv , orasele si satele sunt legate intre ele prin cai de comunicatii .

Transporturile reprezinta o activitate importanta care asigura circulatia marfurilor si a persoanelor . Vom scrie aceste idei in schema lectiei .

Caile de comunicatii, legaturile dintre asezarile omenesti, sunt de mai multe tipuri .

Pentru a descoperi impreuna aceste tipuri , vom folosi fisele cu imagini de pe bancile voastre .

Cai de comunicatii

- terestre : rutiere si feroviare

- navale : maritime si fluviale

- aeriene

- speciale : conducte si linii electrice

- telecomunicatii : telefonia ,televiziunea ,radioul ,internetul

Transporturile se efectueaza cu ajutorul unor mijloace de transport, numite si vehicule de transport , diferite in functie de tipul cailor de comunicatii . Cu ce mijloace de transport se circula pe uscat ? Dar pe apa ? Dar in aer ? Priviti plansa de la tabla si descoperiti din tabel si alte mijloace de transport . Numiti-le si spuneti carui tip de cale de comunicatii apartine . Completam schema lectiei cu principalele mijloace te transport folosite de oameni .

Ne intoarcem la raspunsurile ghicitorilor noastre sa vedem daca ati inteles notiunile de cai si mijloace de transport. Faceti corespondenta intre cuvintele scrise in coloana sicategoriile carora apartin .

Vom vorbi acum de fiecare tip de transport in parte . Incepem cu transporturile pe uscat .Vom deschide atlasul geografic pentru a observa principalele cai ferate din tara noastra , la pagina 28 . Cum sunt reprezentate pe harta caile ferate ? Ce unesc ele ? Cum se mai numesc transporturile pe caile ferate? . Ce mijloace de transport circula pe caile ferate? Dar pe caile ferate subterane?

Punctele unde se intalnesc mai multe cai ferate se numesc noduri de cale ferata . Observati harta si numiti cel mai mare nod de cai ferate din Romania. Principalele cai ferate din Romania unesc Bucurestiul cu cele mai importante orase ale tarii . Urmarim cateva trasee importante concomitent la harta si pe atlase . Unele cai ferate au legaturi internationale . Observati locurile pe unde caile ferate depasesc granita tarii . Un elev va arata la harta mare expusa la tabla , iar ceilalti vor urmari in atlasele individuale

Caile ferate au o importanta foarte mare in transportul de marfuri si persoane . De aceea ele au fost extinse, electrificate si s-au construit locomotive si vagoane moderne . Ce trenuri moderne care circula pe caile ferate ale tarii cunoasteti ?

Priviti in manual imaginile de la pag 84. Ce reprezinta ele ?

Trecem la transporturile pe sosele . Cum se mai numesc caile de comunicatii pe sosele? Ce rol au soselele? Din ce sunt construite soselele ?

Priviti imaginile din enciclopedie . Ce mijloace de transport circula pe sosele ?

Cele mai mari si mai moderne sosele poarta denumirea de autostrazi . In tara noastra sunt doua autostrazi . Cunoasteti vre una dintre ele ?

Harta de la pag 29 din atlas reprezinta soselele si aeroporturile din tara noastra . Cu ce simbol sunt reprezentate soselele principale ? Care este principalul nod de sosele ? Observati punctele de trecere a frontierei . Cu ce tari ale Europei fac legatura soselele care depasesc granita tarii ? Ne ajutam de harta politica a Europei de la pag 6 din atlas .

Drumurile care leaga leaga sate si comune intre ele se numesc comunale, iar cele care leaga judetele intre ele , se numesc judetene . Drumurile nationale leaga zone istorice ale tarii , marile orase. Ce credeti ca leaga drumurile europene ?Eemple de drumuri europene:

E70 - V Europei - Timisoara - Craiova - Bucuresti - Giurgiu - S Europei

E85 - N-E Europei - Ucraina - Suceava - Bacau - Ploiesti - Bucuresti - Giurgiu - S Europei - Orient ;

Cititi pasajul despre sosele din carte . Ce lucruri noi ati aflat de aici ?

Vom vorbi acum despre transportul pe apa . Transportul pe apa este mai usor de efectuat si ieftin in comparatie cu cele pe uscat si aeriene

Cum se mai numesc transporturile pe apa ?

Priviti imaginile din Enciclopedia mijloacelor de

transport. Care sunt mijloacele de transport naval?

Unde se desfasoara navigatia in tara noastra ?Transporturile pe apa se realizeaza pe Marea Neagra (maritime) si pe Dunare (fluviale), pe Canalul Dunare - Marea Neagra, pe Canalul Bega din orasul Timisoara .

Pe harta de la pagina 28 sunt reprezentate si principalele porturi dunarene si maritime romanesti . Cu ce simbol sunt reprezentate ele pe harta ? Numiti si aratati la harta porturile dunarene si maritime.Lipiti pe harta mare jetoane pentru a marca porturile dunarene si maritime .

Prin portul Constanta se realizeaza legaturi maritime internationale cu diferite porturi ale lumii. Ne intoarcem la harta Europei si observam ca Marea Neagra comunica prin stramtorile Bosfor si Dardanele din Turcia cu Marea Mediterana , iar aceasta , la randul ei , comunica cu Oceanul Atlantic . Astfel , plecand de la Constanta , vapoarele pot ajunge in orice destinatie de pe glob .


Cum se mai numesc transporturile pe calea aerului?

Transporturile aeriene permit realizarea celor mai lungi parcursuri in cel mai scurt timp.

Care sunt mijloacele de transport pe calea aerului?

De unde decoleaza si unde aterizeaza avioanele?

Observati pe harta de la pag 29 din atlas aeroporturile din tara noastra si numiti-le .

De pe unele aeroporturile se realizeaza numai curse interne in interiorul tarii :Tulcea, Baia Mare,
Satu Mare, Oradea, Cluj-Napoca, Targu Mures, Craiova,

Aeroporturile de pe care se realizeaza curse externe , in alte tari , se numesc aeroporturi internationale Ele se afla in Bucuresti - Baneasa si Henri Coanda.- si in marile orase : Constanta ,Suceava, Sibiu, Timisoara, Arad, Iasi, Bacau..

Romania are legaturi aeriene cu multe tari de pe aproape toate continentele .

Marcati cu jetoane pe harta mare intai aeroporturile internationale , apoi pe cele de curse interne .

Priviti harta cu liniile aeriene interne din manual. Comparati aceste cai de comunicatii cu cele terestre sau fluviale . Care este diferenta dintre ele ? Dar asemanarea ?

Cat de importante credeti ca sunt transporturile pentru viata oamenilor ?

Caile de comunicatii si mijloacele de transport constituie un element esential al activitatii economice si sociale.

Elevii raspund la intrebarile puse de invatatoare .

Elevii completeaza schema in caiete .

Observa imaginile din fise si descopera tipurile de cai de comunicatii .

Completeaza schema .

Elevii rezolva exercitiul la tabla .

Transporturile pe calea ferata sunt denumite si transporturi feroviare. Ele fac legatura intre Bucuresti si principalele orase ale tarii.Mijloacele de transport pe caile ferate sunt trenurile Acestea sunt de mai multe feluri :de marfa, de persoane (personal, accelerat, rapid, interciti, sageata albastra),

Pe caile feroviare subterane circula metroul in Bucuresti.

Elevii urmaresc atlasele si harta mare si arata caile ferate indicate de invatatoare .

Intercity , Sageata albastra

Caile de comunicatii pe sosele se mai numesc cai rutiere.

Soselele leaga localitatile intre ele.

Ele sunt pietruite sau asfaltate


Autostrada Bucuresti - Pitesti si Autostrada Soarelui Bucuresti -Constanta

S-a inceput constructia unei noi autostrazi in centrul tarii .











Transporturile pe apa se mai numesc transporturi navale

Mijloacele de transport naval sunt: barca, salupa, slep, vaporul (petrolier, mineralier, nava de croaziera), yaht

Elevii urmaresc atlasele si harta mare si arata caile de comunicatii pe ape si porturile indicate de invatatoare, pe care le marcheaza cu jetoane reprezentative

Principalele porturi romanesti la Marea Neagra sunt : Constanta, Mangalia si Sulina. Aceste porturi permit legaturi comerciale directe cu toate tarile care au iesire la ocean.

Principalele porturi romanesti pe Dunare sunt: Galati, Braila, Tulcea, Oltenita, Giurgiu, Drobeta-Turnu Severin.




Transporturile pe calea aerului se numesc si transporturi aeriene .

Mijloacele de transport pe calea aerului sunt avioanele si elicopterele.

Avioanele aterizeaza si decoleaza de pe aeroport.

Elevii descopera pe atlase aeroporturile romanesti .

Elevii marcheaza cu jetoane aeroporturile din tara noastra pe harta mare .

Orice activitate umana este dependenta de transport, de aceea aceasta ramura a activitatii este foarte importanta .

Conversatia

Explicatia

Demonstrati

Descoperirea

Fisa cu imagini sugestive privind tipul cailor de comunicatii

Exercitiul

Plansa

Conversatia

Exercitiul

Observatia

Lucrul cu harta

Explicatia

Lucrul cu harta

manualul

Observatia Lucrul cu

harta

Conversatia

Observatia

Enciclopedie

Lucrul cu harta

Observatia

Lucrul cu manualul

Conversatia

Observatia

Enciclopedie

Lucrul cu harta

Jetoane autocolante

Conversatia

Observatia

Enciclopedie

Lucrul cu harta

Jetoane autocolante

Observatia

Comparatia

Conversatia euristica

25'

25'

25'

25'

Evaluare predictiva

Evaluare formativa orala frontala si
individuala

Observare
sistematica

Evaluare formativa orala frontala si
individuala

Observare
sistematica

Evaluare formativa orala frontala si
individuala

Observare
sistematica

Evaluare formativa orala frontala si
individuala

Observare
sistematica

S4

S1

S2

O1

O3

4.

Fixarea cunostintelor

Activitate pe grupe

Joc : "Zarul Geografic"

Elevii se impart in grupe , care coincid cu randurile . Se cere fiecarei grupe sa-si aleaga ca nume o meserie legata de transporturi : Marinarii , Aviatorii , Soferii si Mecanicii de locomotiva si cate un lider .

Liderii grupelor vor rostogoli zarurile pentru fiecare etapa si vor citi cerinta . Raspunsurile sunt gandite in echipa si enuntate de un reprezentant numit de lider . Fiecare grupa va enumera 2 exemple din sarcina aleasa.

Etapa 1 : Da doua exemple !

Zarul 1 va avea scris pe fete : aeroporturi, porturi maritime, porturi fluviale, mijloace de transport rutiere , mjloace de transport navale , mijloace de transport aeriene

Etapa 2 : Raspunde la intrebare!

Pe fetele zarului 2 se afla cate o intrebare. Ce cai de comunicatie cunoasteti ? Care este cel mai rapid mijloc de transport ? Care este cel mai ieftin transport ? De cate feluri sunt transporturile navale ? Prin ce se realizeaza transporturile speciale ? Care este principalul nod de cai de comunicatii ?

Elevii isi aleg liderul ; arunca zarul ; dau exemple .

Liderul arunca zarul ; elevii nominalizati de acesta raspund la intrebari .

Exercitiu - joc

Zaruri

Conversatia

Exercitiu - joc

Zaruri

Conversatia

10'

Evaluare formativa, orala ,pe grupe

S1

O5

5.

Obtinerea performantei si realizarea feed-back-ului

Activitate individuala

Li se va cere elevilor sa completeze fisa de munca independenta

Dupa 5 min se citeste fisa pentru a se corecta .

Elevii completeaza fisa de munca independenta .

Munca independenta

Fise

5'

Evaluare formativa ,
individuala , in scris

S1

S2

6.

Incheierea activitatii

Activitate frontala

Tema pentru acasa : pag 85 , tema 2 : Realizati o calatorie imaginara cu vaporul pe Dunare. Enumerati porturile intalnite.

Aprecieri . Apreciez participarea clasei la lectie si a catorva copii in mod special .

Elevii isi noteaza tema .

Elevii asculta aprecierile

Conversatia

2'

Aprecieri frfontale si
individuale

Evaluare in scris

ANEXA 1

SCHEMALECTIEI

TRANSPORTURILE

Orasele si satele tarii sunt legate intre ele prin cai de comunicatii .

Transporturile : - activitate importanta care asigura circulatia marfurilor si a persoanelor .

- se desfasoara pe cai de comunicatii , cu ajutorul mijloacelor de comunicatii

Cai de comunicatii : - terestre : rutiere si feroviare

navale : maritime si fluviale

aeriene

speciale : conducte si linii electrice

telecomunicatii : telefonia , televiziunea ,radioul , internetul

Mijloace de comunicatii : masina , trenul , vaporul , avionul , telefonul , televizorul , radioul , computerul ,

ANEXA 2

CAI SI MIJLOACE DE COMUNICATII


CAIDE COMUNICATII

MIJLOACEDE COMUNICATII

1. terestre :rutiere (drumuri ): comunale , judetene , nationale ,

europene





feroviare (cai ferate pe pamant si pe sub pamant)

vehicule de transport calatori : autoturism , autocar , autobuz , troleibuz , microbuz

vehicule de transport marfa : autoutilitare , camioane , tiruri

vehicule cu tractiune animala : caruta , sareta

vehicule cu tractiune umana : bicicleta


trenurile de marfa, de persoane : personal, accelerat, rapid, Intercity,

Sageata albastra

metroul (Bucuresti).

2. navale ( pe calea apei) : maritime (pe mare)

fluviale (pe fluviu)

barca, salupa, slep, vapor, yaht

3. aeriene : pe calea aerului

avioanele si elicopterele.

4. speciale : - prin conducte (petrol , produse petroliere , gaze naturale)

- prin linii de inalta tensiune (curentul electric)

conducte , cabluri

5. telecomunicatiile (prin intermediul undelor)

telefoanele , faxul , televizorul , radioul , computerul , telegraful , computerul, satelitii

ANEXA 3

FISA DE EVALUARE


1 . Stabiliti daca afirmatiile sunt adevarate sau false :

Orasele si satele tarii sunt legate intre ele prin cai de comunicatii .

Transportul pe apa este cel mai ieftin .

Automobilul este cel mai rapid mijloc de transport .

Metroul este un mijloc de transport special .

Transporturile prin conducte si linii de inalta tensiune sunt transporturi speciale .


2. Scrie sub fiecare imagine tipul caii de comunicatie si denumirea mijlocului de transport .

Go to fullsize image Quicksilver 620 Sport

ANEXA 4

ITEMI

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

FB

B

S

I1 . Stabiliti daca afirmatiile sunt adevarate sau false :

Orasele si satele tarii sunt legate intre ele prin cai de comunicatii .

Transportul pe apa este cel mai ieftin .

Automobilul este cel mai rapid mijloc de transport

Metroul este un mijloc de transport special .

Transporturile prin conducte si linii de inalta tensiune sunt transporturi speciale .

Stabileste corect valoarea

de adevar a celor cinci

enunturi .

Stabileste corect valoarea de adevar a cel putin trei enunturi .

Stabileste corect valoarea de adevar a cel putin doua enunturi .

I2. Scrie sub fiecare imagine tipul caii de comunicatie si denumirea mijlocului de transport .

Scrie corect pentru toate cele patru imagini tipurile de cai si mijloace de comunicatii prezentate .

Scrie corect pentru cel putin doua imagini tipurile de cai si mijloace de comunicatii prezentate.

Scrie corect pentru cel putin o imagine tipurile de cai si mijloace de comunicatii prezentate.