Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie clasa: a vi-a limba romana "d-l goe." de i. l.. caragiale

PROIECT DE LECTIE

DATA:

CLASA: aVI-a

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

OBIECTUL: Limba romana

SUBIECTUL: "D-l Goe." de I. l.. Caragiale

TIPUL LECTIEI: de caracterizare a unui personaj literar



PROFESOR: Szabo Katalin

OBIECTIVE:

OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;

OBIECTIV SPECIAL: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor;

OBIECTIVE PERFORMATIVE:

a.     Cognitive:

1.     Sa citeasca corect , fluent , expresiv si constient schita "D-l Goe." de I. L. Caragiale;

2.     Sa indice personajele operei literare citite;

3.     Sa clasifice personajele dupa locul si importanta pe care le au in opera;

4.     Sa numeasca cele patru trasaturi ale personajului principal , ilustrandu-le prin referire la intamplari sau situatii semnificative;

5.     Sa   precizeze , cu exemple , patru mijloace / procedee de caracterizare existente in text;

6.     Sa prezinte relatia dintre personajul principal si un alt personaj al schitei;

7.     Sa comenteze atitudinea naratorului fata   de personajul principal;

8.     Sa se exprime clar , corect , concis.

b.     Afective

1.     Sa "guste" , sub aspect emotional , atmosfera comica prefigurata de autor in aceasta relatare ironica;

2.     Sa participe cu interes la actul comunicarii.

STRATEGII DIDACTICE:

a.     Metode si procedee: conversatia euristica , explicatia , lectura explicativa , lectura dirijata , invatarea prin descoperire , dezbaterea , problematizarea , jocul de rol.

b.     Mijloace de invatamant si materiale didactice: "Limba romana" , manual pentru clasa a VI-a ; planul de caracterizare.

c.      Forme de organizare a activitatii: activitate frontala ; activitate independenta;



d.     Material bibliografic: I. L. Caragiale , "Momente" , Bucuresti , 198o , Editura Eminescu.

RESURSE: capacitatea de invatare a elevilor ; textul schitei "D-l Goe." de I. L. Caragiale.

TIMP: 5o min.




PARCURS DIDACTIC


1.     Moment organizatoric (1 min. )

Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele necesare orei de limba romana si voi nota absentii.

Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.


2.     Actualizarea unor cunostinte si impresii de lectura (3 min.)

Se dialogheaza cu copiii pe tema copilariei , incercand sa se puna in circuit observatii ale lor despre copii si copilarie , impresiile de lectura despre opere literare care infatiseaza anumite figuri de copii.


3.     Captarea atentiei (3 min.)

Li se spune elevilor ca multi dintre scriitorii romani au evocat universul copilariei , ca un alt clasic al literaturii noastre a scris schite in care apar figuri de copii surprinsi in situatii care starnesc rasul prin comportamentul lor. Este vorba de I. L. Caragiale , inegalabil autor de proze precum Momente si schite , capodopere ale speciilor pe care le reprezinta. Una dintre aceste scrieri este D-l Goe. .


4.     Anuntarea subiectului si enuntarea obiectivelor (1 min.)

Voi anunta elevii ca in aceasta ora vom invata sa caracterizam un personaj - personajul principal al schitei D-l Goe. - pe baza unui plan de caracterizare pe care elevii il cunosc si in functie da care vor fi dirijate observatiile lor.



De asemenea , in aceasta etapa , voi enunta obiectivele urmarite in lectia anteriiioara. Va trebui ca , pana la sfarsitul orei , elevii sa:..


5.     Dirijarea invatarii (31 min.)

Avand in vedere ca , in orele anterioare , a mai fost citit textul si s-au discutat nivelul lexical al schitei , ortografia si punctuatia , timpul si spatiul actiunii , precum si inlantuirea momentelor subiectului , elevii vor citi textul selectiv , fiind antrenati , prin discutii frontale , sa identifice personajele , tipul lor , in functie de rolul lor in actiune:

PERSONAJELE SCHITEI:

a.     principal: Goe

b.     secundare: mam'mare , mamita , tanti Mita

c.      episodice: uratul , conductorul

d.     figurante: multimea calatorilor , personalul trenului

Elevii vor fi dirijati sa explice titlul schitei , sa observe ca , inca de aici , se anunta ca personajul principal nu este un copil oarecare , ci domnul Goe , sa identifice modalitatile de caracterizare directa , dar mai ales caracterizarea indirecta - elementele portretului moral , desprinse din gesturi , comportament , actiuni , atitudini ale personajului , modul in care vorbeste.

Cativa elevi vor interpreta pe roluri un fragment din schita . aratand cum dialogul contribuie la caracterizarea personajelor. Din episodul dialogat dramatizat , elevii vor evidentia incultura lui Goe si vor observa ca interventia brutala a obraznicului copil este privita cu prea multa ingaduinta , doamnele fiind , probabil , obisnuite sa fie tratate astfel. Voi urmari sa subliniez ca , prin felul in care vorbesc , personajele se autocaracterizeaza , dezvaluindu-si gandurile , sentimentele , nivelul de instruire.

Li se cere elevilor sa prezinte alte trasaturi ale personajului principal , ilustrandu.-le prin referire la intamplari sau situatii semnificative sau prin relatiile cu celelalte personaje ale schitei.



Se antreneaza copiii in exercitii de lectura expresiva , pe roluri a unor fragmente , cautand ca ei sa dea expresie , prin ton , accente , pauze , debit verbal , intentiilor personajelor , punandu-i sa motiveze felul in care au interpretat unele replici (cuvinte , expresii) , activitate care este un fel de comntariu prin lectura expresiva.

Toate trasaturile personajului si mijloacele de caracterizare vor fi consemnate , de-a lungul orei , in caietele elevilor si pe tabla.


6.     Evaluarea formativa (4 min.)

Se va realiza printr-o sarcina didactica , sub forma de activitate independenta , in clasa:

Ce semnifica formulele de adresare / apelativele?

a.     D-l - ironia naratorului

b.     Puisorul - este alintat peste masura de insotitoarele lui

c.      Tanarul Goe - sugereaza o repetentie prelungita

d.     Mititelul - iubirea prost inteleasa , care face din Goe un rasfatat


7.     Asigurarea retentiei si transferul (6 min. )

Voi indruma elevii sa argumenteze ca Goe este prototipul copilului rasfatat dintotdeauna , rod al unei educatii gresite. Se va avansa intrebarea: Cine credeti ca greseste in educatia copilului? Raspunsurile elevilor vor fi motivate , realizandu-se un dialog intre elevi. (dezbaterea , explicatia)

Ca activitate independenta acasa , elevii vor avea de redactat , intr-o compunere de aproximativ doua pagini , caracterizarea lui Goe , pe baza planului alcatuit in clasa.


8.     Evaluarea (1 min.)

Voi face aprecieri generale si individuale , pozitive si negative.