Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic biologie, clasa : a v -a, angiosperme

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:

UNITATEA SCOLARA: Scoala generala nr 11 "Mihai Eminescu"

DATA:06.04.

ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTELE NATURII

DISCIPLINA: Biologie

CLASA : a V -a

UNITATEA DE INVATARE: Principalele grupe de plante; Plante superioare

TEMA : Angiosperme

TIPUL LECTIEI: mixta-verificare si predare de noi cunostinte.

SCOPUL LECTIEI: explorarea de catre elevi a particulariatilor morfologice, anatomice si fiziologice ale ferigilor, in vederea delimitarii conceptului de "Angiosperme"



COMPETENTE OPERATIONALE:

-indicarea mediului de viata ale angiospermelor

-indicarea pricipalelor tipuri de angiosperme

-indicarea alcatuirii angiospermelor

-explicarea importantei acestora

STRATEGIA DIDACTICA:

RESURSE PROCEDURALE: conversatia, explicatia, observatia, povestirea.

RESURSE MATERIALE: planse, atlas botanic, manual,  angiosperme(macesul).

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individuala si pe grupe.

MODALITATI DE EVALUARE: proba orala, proba scrisa, observarea sistematica a elevilor

RESURSE TEMPORALE: 50 minute

BIBLIOGRAFIE: manualul de biologie pentru clasa a V-a, atlase botanice, internet

ETAPELE LECTIEI:

MOMENTUL LECTIEI

Timp

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

RESURSE

PROCEDURALE

RESURSE

MATERIALE

ORGANIZAREA

INSTRUIRII

Evaluare

1.Moment

organizatoric

2'

-verificarea prezentei  elevilor si a materialelor necesare



-conversatia


Frontala


2.Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

10'

-prin intrebari adresate elevilor se verifica lectia precedenta "Gimnosperme"



-verificarea temei pentru acasa


-recomandari privind corectarea unor erori si clarificarea unor notiuni, concepte

-raspund la intrebarile profesorului pe baza cunostintelor acumulate

-elevii verifica daca au facut corect tema

-elevii sunt atenti

-conversatia euristica

-explicatia


-manual de biologie

-plansa

Frontala






Individuala




Frontal

Proba orala

3.Anuntarea titlului lectiei noi si precizarea scopului lectiei si competentelor

3'

-profesorul anunta tema noii lectii,  scopul si competentele vizate

-elevii sunt atenti

-explicatia


frontal


4. Prezentarea materialului stimul

5'

-prezentarea unor mostre de angiosperme

-elevii remarca angiospermele

-observatia


-conversatia

macesul

frontal

Oral

5.Comunicarea noilor cunostinte si dirijarea invatarii

20'

-se scrie titlul lectiei pe tabla

-cu ajutorul atlasului botanic si folosind manualul se observa grupa sistematica care va fi studiata in lectia de zi , , Angiosperme"

-pe baza cunostintelor personale ale elevilor se observa mediul de viata al angiospermelor

-se descriu angiospermele

-se explica structura angiospermelor, folosind materialele de lucru

-pe baza cunostintelor elevilor se stabileste importanta angiospermelor.

-se fac exercitii de recunoastere a angiospermelor din atlasul botanic

-scriu in caiete


-observa plansa din atlas si din manual

-sunt atenti la explicatiile profesorului


-noteaza in caiet



-sunt atenti la explicatiile profesorului si noteaza in caiete


-sunt atenti la explicatia profesorului

-noteaza pe caiete ce au vazut


-elevii noteaza


-elevii recunosc alcatuirea macesului





-observatia





-conversatia euristica

-explicatia

-povestirea


-conversatia euristica




-explicatia

-povestirea

-conversatia euristica

-experimentul

-observatia






-conversatia


-explicatia

-povestirea




-observarea



-atlas botanic

-manual






-atlas botanic




-manual

-atlas botanic



-atlas botanic

-manual

-desen pe tabla

-maces




-desen pe tabla

-manual

-atlas




-atlase

Frontala




Individuala





Individuala


Frontala





Frontal




Individual si pe grupe





Individuala







Frontala

Individual



Individual si pe grupe













Oral



Observarea sistematica a elevilor


Tema de lucru in clasa


Proba practica

6.Aprofundarea si generalizarea

(fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului)

5'

-se formuleaza concluzii privind angiospermele

-completeaza fisa


-elevii expun pareri

-conversatia



-conversatia

-manual





Individuala



Frontal





-proba orala



-proba orala

7.Transferul cunostintelor prin tema pentru acasa

3'

-se anunta tema:pagina 111exercitiile 1 si 3

-elevii noteaza tema

-explicatia

-manual

-individula


8.Incheierea activitatii-aprecierea calitatii activitatii si notarea elevilor

2'

-se apreciaza calitatea activitatii , se noteaza elevii si se motiveaza notele

-elevii sunt atenti

-conversatia


-individula si frontal