|
PROIECT DE LECTIE
SCOALA:"MIHAIL SADOVEANU", BRAILA
PROFESOR:
CLASA :a VI-a
OBIECTUL: Istorie
UNITATEA:Lumea medievala
SUBIECTUL: Marea Schisma din 1054
TIPUL LECTIEI: mixt
TIMP: 50 minute
COMPETENTE DERIVATE: Exprimarea libera despre crestinism in epoca medievala si despre Marea schisma.
COMPETENTE SPECIFICE:
C1- definirea urmatorilor termini istorici: catolicism si ortodoxism, evanghelizare, excomunicare, liturghie.
C2- descrierea: mediului religios in Evul Mediu
C3- prezentarea conflictelor dintre Bierica Apuseana si Rasariteana
C4- identificarea cauzelor Marii Schisme
C5- participarea activa pe parcursul lectiei;
C6- cooperarea cu ceilalti elevi pentru realizarea sarcinilor.
STRATEGIA DIDACTICA
RESURSE PROCEDURALE: -conversatia examinatoare
-conversatia euristica
-expunerea
MIJLOACE DE INVATAMANT:- manual de istorie, clasa a VI-a, Editura All, Bucuresti, 2001
- planse, atlase, fise de lucru
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
Ciachir Nicolae, Istorie universala moderna , Oscar Print, Iasi, 1996.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Durata |
C |
Continutul stiintific al lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategia didactica |
||
Resurse procedura-le
|
Mijloace de invata-mant
|
Forme de organiza-re |
||||||
1. Moment organizatoric
|
2 min |
|
|
Notarea absentelor Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei. |
Elevul de serviciu anunta absentele Elevii se pregatesc pentru lectie |
-conversatia |
-manual -caiete -harta -atlase |
-frontal |
2. Verificarea cunostintelor |
10 min |
|
Europa Medievala Rasariteana |
Adreseaza intrebari elevilor din lectia anterioara. |
Raspund intrebarilor. |
Conversatia euristica |
|
individual |
3. Captarea atentiei |
3 min |
|
|
Citirea unoi fragment din manual |
Disctrua pe baza fragmentului. |
|
manualul |
frontal |
4. Precizarea continutului, competentelor |
2 min |
|
Marea schisma din 1054 |
Noteaza pe tabla titlul si anunta obiectivele. |
Noteaza titlul lectiei in caiete. |
|
|
frontal |
5. Introducerea noilor cunostinte |
25 min |
C1C2C3C4C5C6C7 |
1.Crestinismul la inceput de mileniu
2.Conflictul religios
3.Marea Schisma 4.Consecinte
|
Noteaza esentialul pe tabla.
Le prezinta elevilor evolutia crestinismului in Evul Mediu.
|
Noteaza schema lectiei de pe tabla.
|
Expunere
|
|
frontal |
6. Fixarea cunostintelor |
5 min |
C1C2C3C4C5C6C7 |
|
Adreseaza intrebari. |
Raspund la intrebari |
exercitiul |
|
Pe grupe |
7.Aprecierea elevilor |
3 min |
|
|
Noteaza elevii argumentand nota. Da tema pentru acasa. |
|
|
|
frontal |
ANEXA 1: SCHEMA LECTEI
Marea Schisma din 1054
- 2 mari centre religioase: - Roma papalitatea
-Constantinopol -patriarhul
-amenintarea popoarelor barbare
- Biserica duce campanii de evanghelizare:
-in V papa: - Danemarca si Norvegia (mijlocul sec X)
-
Boemia si
- polonezii si ungurii
-in E patriarhul: -bulgarii (864-865)
- rusii (989) -vor deveni aparatorii
Ortodoxismului
-cauze: religioase: -Bizantul si Roma cauta sa se impuna in lumea crestina
- criza iconoclasta din sec. al VIII-lea, provocata de refuzul cultului imaginelor sacre (icoanelor)
politice: -476 divizarea Imperiului Roman => Bizantul ia locul
Romei
Iustinian subordoneaza pe Papa Patriarhului
754 papa devine suveranul Nordului Italiei - ajutat de Pepin , regale francilor
mijlocul sec XI Biserca bizantina apogeu de putere -reuneste russi, bulgari si locuitorii din tinuturile caucaziene
Papa cere trecerea
Patriarhul refuza=>
26 iunie 1054 papa il excomunica pe patriarh=>
Partriarhul excomunica pe papa
-ruperea unitatii Biericii crestine
- E sub influenta Bisericii Ortodoxe
-V sub influenta Bisericii Catolice