Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic clasa: a iii-a - limba si comunicare, iarna - cuvantul, parte de vorbire

PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA: a III-a

UNITATEA DE INVATAMANT

PROPUNATOR

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

ARIA CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE

UNITATEA DE INVATARE: "IARNA - cuvantul, parte de vorbire"



SUBIECTUL: "Ocaua lui Cuza", dupa Dumitru Almas

TIPUL LECTIEI: de sistematizare si consolidare a cunostintelor

OBIECTIV SPECIFIC:

Dezvoltarea capacitatii de exprimare corecta si expresiva, oral si scris.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

2.1. Sa construiasca texte orale scurte pe baza unui suport vizual dat si / sau a unui plan simplu de idei dat.

2.5.Sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a comunicarii studiate.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1: sa caracterizeze, oral, personajul principal din sceneta interpretata;

O2: sa identifice, prin subliniere, toate substantivele si adjectivele din exercitiul dat, in baza caracteristicilor din definitie;

O3: sa aplice regulile de scriere ortografica a adjectivelor, completand corect cadranul;

O4: sa completeze artimogriful cu definitiile corecte;

O5: sa formuleze  propozitii in care substantivele date sa fie insotite de adjective la numerele corespunzatoare.

Resurse:

- temporale: 50 minute

- spatiu: sala de clasa

- umane: colectivul clasei a III-a

Forma de organizare: frontala, individuala, pe echipe;

Strategii didactice:

Metode si procedee:

conversatia;

explicatia;

exercitiul;

problematizarea;

dramatizarea;

cvintetul;

ciorchinele;

munca independenta;

cadranul;

Mijloace de invatamant:

fise de lucru;

planse flip chart;

ilustratii.

Bibliografie:

  • Bane, Colleen, Buna dimineata! Ma bucur ca esti aici - Manualul cadrului didactic pentru intalnirea de dimineata (2004), Editura Ro Media, Bucuresti;
  • Chiriac, M., Mihaileanu, R., Burtila, D., Dumitru, S., Evaluare (2005), Editura Tiparg, Pitesti;
  • Dragu, M., Lazar, N., Mihaescu, C., Costache, C., Caiet de teste la limba romana si matematica  - clasa a III-a (2008), Editura National, Bucuresti;
  • Iordachescu, Carmen, Exercitii de Limba romana - pentru clasele II-IV (1999), Editura Carminis, Pitesti;
  • Penes, Marcela, Rebusuri si integrame scolare - clasele I-IV (2000), Editura Ana, Bucuresti;
  • Popa, A., Barbu, A., Rime si ghicitori (2005), Editura C&A  Hyparion, Cluj-Napoca.

Nr.

Crt.

Etapele

lectiei



Durata


Continutul informational al lectiei

Obiective

Strategii didactice

Modali-

tati de evaluare

Tipul de invatare

Observatii

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Metode

Mijloace

1.

Momentul organizatoric

2'

Se pregatesc materialele necesare lectiei.

Se prezinta asistenta.

Se organizeaza in semicerc, in fata clasei, colectivul de elevi.

-se pregatesc pentru inceperea orei;

Conversatia

Explicatia

2.

Captarea si mentinerea atentiei

4

Captarea atentiei se realizeaza printr-o scurta discutie legata de felul in care ne simtim cu totii astazi, de verificarea prezentei, de noutatile zilei, de prezentarea musafirilor (preluata din pedagogia alternativa Step by Step)

(anexa 1 - "Noutatile zilei" )

Se recita in cor versurile poeziei "Gandul bun" (preluata din pedagogia alternativa Waldorf), efectuand miscari ale bratelor concomitent cu semnificatia versurilor.

(anexa 2 - poezia "Gandul bun")

-asculta cu interes;

-raspund la intrebari;

-recita poezia;

-insotesc versurile de miscari;

Conversatia

Plansa cu "Noutatile zilei"

Poezie

Comprehensiva

3.

Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

9'

Se distribuie cartonase cu substantive si adjective. Pentru fiecare substantiv si adjectiv spus de doamna invatatoare, vor descoperi pe cartonasele primite cate un cuvant cu inteles asemanator.

conducator = domnitor, voievod;

satean = taran;

studii = invatatura, pregatire;

unificare = imbinare, unire;

cinstit = corect, integru;

frumos = aratos, aspectuos, chipes;

istet inteligent, destept, ager, iscusit.

(anexa 3 - cartonase cu 16 substantive si adjective)

Se va solicita elevilor sa descopere carui personaj din istoria romanilor i se potrivesc toate adjectivele descoperite pe cartonase.

-asculta explicatiile;

-indeplinesc oral cerinta;

-ridica acel cartonas care corespunde raspunsului corect;

-intuiesc raspunsul la intrebare;

Explicatia

Exercitiul

Problemati-zarea

Cartonase cu substantive si adjective

Fotografia domnito-rului Alexandru Ioan Cuza

Chestionarea orala

Comprehensiva

Cognitiva

Cognitiva

4.

Anuntarea temei si a obiectivelor

2'

Se anunta tema si se enunta obiectivele:

  • recunoasterea substantivelor si adjectivelor din propozitii date;
  • notarea substantivelor si adjectivelor in tabel, pe baza criteriilor enumerate in definitie;
  • aplicarea corecta a normelor ortografice.
  • dramatizarea scenetei "Ocaua lui Cuza", dupa Dumitru Almas;
  • completarea unui aritmogrif;

-urmaresc expunerea doamnei invatatoare;

Conversatia


5.

Dirijarea procesului de sistematizare si consolidare a cunostintelor

Se realizeaza o miniexpozitie cu carti scrise de Dumitru Almas. Se prezinta pe scurt cateva informatii despre autor.

Se interpreteaza minisceneta "Ocaua lui Cuza" de catre cativa elevi ai clasei a III-a.

(anexa 4 - minisceneta "Ocaua lui Cuza")

Se adreseaza intrebari referitoare la personajul principal al scenetei. Pe baza raspunsurilor oferite de elevi, se completeaza la tabla o fisa flip-chart.

(anexa 5 - ciorchinele)

-vizualizeaza multitudinea lucrarilor scriitorului

-joaca rolurile invatate;

-raspund la intrebari;

-urmaresc realizarea ciorchinelui;

O1


Conversatia





Dramatiza-rea








Conversatia

Ciorchinele

Expozitie de carte

Ocale din carton

Ciubere din carton

Plansa

Conversatia examinatoare

Receptiv-reproductiva

Cognitiva

6.

Obtinerea performantelor si asigurarea feedback-ului

6'

Se selecteaza unul din cvintetele realizate anterior la clasa si se recunosc substantivele si adjectivele.

Cuza,

Puternic, drept,

Invatand, conducand, judecand,

Da legi pentru popor

Domnitorul.

(anexa 6 - cvintetul)

Se distribuie fise pe care se noteaza cuvintele corespunzatoare unor definitii intr-un aritmogrif.

(anexa 7 - aritmogrif)

Se formuleaza oral propozitii in care cuvintele "Romania" si "romanii" sa fie insotite de adjective la numerele corespunzatoare.

-citesc cvintetul;

-subliniaza substantivul cu o linie si adjectivul cu doua linii;

-descopera definitiile ascunse din aritmogrif;

-redacteaza propozitii dupa cerinta data;

O2

O4

O5

Conversatia




Munca independen-ta


Exercitiul






Munca independenta




Exercitiul


Tabel





Plansa










Aritmogrif

Chestionarea orala

Comprehensiva





Operationala









Receptiv- reproductiva







Cognitiva


7.

Evaluarea

5'

Se fac aprecieri frontale si individuale asupra activitatii de invatare a elevilor.

Ca recompensa, se va canta "Hora Unirii" si se va dansa in fata clasei.

-intoneaza melodia "Hora Unirii", pe versuri de Vasile Alecsandri;

-danseaza impreuna "Hora Unirii" in fata clasei.

Receptiv- reproductiva

Tema pentru acasa

2

Se distribuie fise de lucru individual pentru acasa si se explica modalitatea de rezolvare a temei date.

(Anexa nr.8 - fisa de lucru pentru acasa)

-asculta cu atentie.

O3

Cadranul

Anexa nr.1

NOUTATILE ZILEI

Buna dimineata, din nou, dragii mei viitori istorici!

Astazi este .. 2010.

Luna aceasta am sarbatorit deja un eveniment important, si anume: de ani de la . poetului ..

Peste doar .. zile vom omagia un alt eveniment. E vorba despre aniversarea a . de ani de la infaptuirea Mici, realizata de domnitorul .

. este omul zilei.

. ne va impartasi.

La finalul orelor de curs veti avea o surpriza!

Anexa nr.2

Gandul bun

Astazi nu ne ramane decat

Sa ne dorim sa fim buni!

In fiecare dimineata

S-avem gandul bun pe fata!

Catre Soare sa privim,

Iubire sa daruim,

De gand rau sa ne ferim!

S-adunam doar bucurie

Si-n lume s-o raspandim

Si-atunci, orisice copil,

In fiecare dimineata

Are gandul bun pe fata!

Anexa nr.3

domnitor

voievod

taran

invatatura

pregatire

unire

imbinare

corect

integru

aratos

aspectuos

chipes

inteligent

destept

ager

iscusit

Anexa nr.5

Ciorchinele

Anexa nr.6

Cuza,

Puternic, drept,

Invatand, conducand, judecand,

Da legi pentru popor

Domnitorul.

Anexa nr. 7

Aritmogrif din "Rebusuri si integrame scolare - clasele I-IV", de Marcela Penes, Editura Ana, Bucuresti, 2000, pag.64

Anexa nr. 8

Numele si prenumele elevului:

TEMA PENTRU ACASA

Se da cvintetul:

Domnitorul

Cinstit, inteligent,

Studiind, luptand, propunand,

A adus tuturor romanilor

Unitatea.

a)     Subliniati cu o linie substantivele.

b)     Subliniati cu doua linii adjectivele.

Completeaza tabelele:

Substantivul

Felul

Numarul

Ce denumeste

domnitorul

romanilor

unitatea

Adjectivul

Numarul

Ce arata

Substantivul a carui insusire o arata

cinstit

inteligent

Scrie la numarul plural substantivele urmatoare:

iarna -

domnitor - ..

unire - ..

lege - .

Transforma, dupa model:

floarea visinie - florile visinii - visiniile flori

domnitorul cinstit - .

voievodul inteligent - .