Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Clasa a VII-a chimie - Amestecuri de substante

PROIECT DE LECTIE

Unitatea scolara: Scoala Gimnaziala Horoatu Crasnei, Jud. Salaj

Clasa a VII-a

Tema Amestecuri de substante

Categoria/ tip de lectie: Lectie de fixare si sistematizare a cunostintelor; varianta: lectie bazata pe invatarea centrata pe elev; lectie bazata pe experimente demonstrative, experimente virtuale.

Tehnici de lucru tehnici de evocare a cunostintelor si experientelor anterioare; tehnici de organizare grafica a informatiilor; tehnici de reflectie; tehnici de realizare a sensului, etc.

Obiective operationale



A)    Cognitive:

pe parcursul acestei lectii elevii trebuie sa indice: amestecurile de substante intalnite in viata de zi cu zi, influenta amestecurilor de substante asupra sanatatii oamenilor, tipul amestecului obtinut, metoda de separare, fenomenul care sta la baza obtinerii solutiilor, ustensilele folosite, sa faca observatii si sa traga concluzii, sa argumenteze afirmatiile facute;

discutarea pe marginea unui text, sau a unor experimente virtuale prezentate;

clasificarea si exemplificarea unor amestecuri de substante.

B)    Metodologice:

-aplicarea normelor de protectie personala in laboratorul de chimie

si de protectie a mediului;

-obtinerea unor amestecuri omogene si eterogene cu faze separate

si neseparate;

- separarea componentelor amestecurilor obtinute;

- purificarea substantelor prin procedee fizice;

- manuirea ustensilelor de laborator in vederea efectuarii operatiilor

de baza: decantarea , filtrarea, cristalizarea, distilarea , etc.;

-sistematizarea informatiilor intr-un tabel dat.


C)     Atitudinale:

-sa-si fixeze comportamentul si cunostintele dobandite anterior,

prin reluarea cunostintelor intr-o alta forma si in alte conditii;

- sa joace diferite roluri in cadrul grupului;

- implicarea activa in rezolvarea sarcinii;

-incurajarea evaluarii in cadrul grupului;

- formarea de raspunsuri impreuna cu colegii.

Resurse materiale:

-fise de evaluare formativa, flipchart, laptop, videoproiector, CD-Lectii interactive-Intuitext, microscop, ecran de proiectie, ustensile de laborator, reactivi chimici, etc.

Resurse procedurale

-Ciorchinele, SINELG, Experimentul demonstrativ, Turul galeriei, Experimente virtuale, Eseu de cinci minute, Studiu de caz, Conversatia, Observatia, Brainstorming, Dezbatere, Expunere, Problematizare, etc.



Conditii prealabile:

-elevii au cunostinte despre amestecuri de substante si despre metodele de separare si purificare a amestecurilor de substante;

- elevii stiu sa manuiasca ustensilele de laborator.

Evaluare:

-De continut: raspunsuri la intrebari, completarea: fisei de evaluare formativa, celulelor din schema-"Clasificarea solutiilor" , eseului de cinci minute, elaborarea unui ciorchine, etc.

- De utilizare a operatiilor gandirii: sintetizarea informatiilor in ciorchine, analiza metodelor de separare utilizate in activitatea experimentala, argumentarea raspunsurilor date, explicarea cauzelor si fenomenelor, rezolvarea studiului de caz, Discutii in grup pe marginea unui text, etc.

Forme de organizare: activitate in grup, in perechi, frontala, individuala.

Desfasurarea situatiilor de invatare

Evocare:

Organizarea cunostintelor anterioare ale elevilor prin :

A) ciorchine.

Activitate individuala:

Comunicarea sarcinii de lucru: Scrieti cuvantul Amestec" in mijlocul unei foi goale si incercuiti-l. Scrieti toate cuvintele care va vin in minte despre , " Amestec", incercuiti-le si legati-le prin linii , de cuvantul cheie sau cuvintele scrise ulterior pentru a evidentia conexiunile pe care le intuiti sau credeti ca exista intre ele;

Prezentarea unor reguli care trebuie respectate.

-Activitate in perechi:

Comunicarea sarcinii de lucru: Prezentati colegului de banca ciorchinele realizat, completati-l cu informatiile primite de la el.

-Activitate in grupuri:

Comunicarea sarcinii de lucru: Prezentati ciorchinele elaborate de perechea voastra unei alte perechi, completati-l cu informatiile primite de la colegi.

-Activitate frontala:

Completarea ciorchinelui pe tabla. Fiecare pereche/grup va oferi cate o singura informatie, care nu a fost prezentata anterior.



Obs. Daca au ramas unele aspecte neclare, se vor indica surse de informare pentru clarificarea lor.

B) Prezentarea unor experimente virtuale, animatii interactive, cu urmatoarele teme:

-Solutii

- .Amestecuri

-Sisteme disperse

-Dizolvarea

Realizarea sensului:

Comunicarea sarcinii de lucru si motivarea pentru invatare.

Incurajarea elevilor in rezolvarea sarcinii urmatoare:

Stabilirea grupelor;

Distribuirea fisei de lucru;

Precizarea sarcinilor

Activitate in grup:

Sarcina de lucru: Cititi informatiile date in fisa de lucru conform tehnicii SINELG: marcati informatia data cu semnele: "v", "+", "_", "?", prezentate in fisa.

Studierea fisei de lucru in grup, argumentarea sau contraargumentarea observatiilor facute.

Elevii citesc si marcheaza informatiile conform sistemului de marcare.

Efectuarea experimentelor demonstrative .

Monitorizarea activitatii elevilor.

Monitorizarea comportamentului elevilor.

Completarea fisei de lucru, in urma experimentelor demonstrative.

Activitate frontala:

Comunicarea in scris si oral a rezultatelor obtinute: fiecare grup prezinta si argumenteaza observatiile si concluziile date.

Se formeaza contraargumente, daca e cazul.

Evaluarea si autoevaluarea rezultatelor obtinute

Activitate frontala:

Studiu de caz

-activitate frontala

Sarcina de lucru: propuneti o metoda de separare pentru aer si un amestec de pilitura de fier si pilitura de aluminiu.

Reflectie:

Turul galeriei:

Comunicarea sarcinii de lucru: Veti lucra in grupuri mici. Fiecare grup va completa tabelul tinad cont de informatiile care le aveti scrise pe foaia de pe flipchart sau laptop.

Activitate in grupuri: In timp ce elevii lucreaza, monitorizam activitatea oferind sprijin.



Sarcina de lucru:La un semnal elevii trec de la un flipchart la altul pentru a examina rezultatele colegilor. Scriu comentariile si observatiile pe marginea tabelului.

Fiecare grup reexamineaza rezultatul propriu , comparative cu al celeilalte grupe. Se analizeaza comentariile si observatiile facute de colegii din grupa cealalta.

Se completeaza sau corecteaza schema.

Se evalueaza, prin acordarea de punctaj, de catre fiecare grup.

Discutii in grup :

-Sarcina de lucru:

Citeste textul urmator: prezentat pe ecran :

"Esti in excursie la munte cu prietenii tai. Te-ai hotarat sa mergi in aceasta excursie pentru ca aerul de munte este curat si ozonat. Peste tot in acea zona exista izvoare cu apa potabila, limpede si curata. Aceasta poate inlocui oricand bauturile racoritoare, majoritatea continand coloranti sintetici in ele. Placerea ta si a prietenilor tai este insa savurarea cu laptelui oferit de gazdele voastre in cani din lut.Laptele este folosit ca medicament natural de relaxare.

Ce crezi ca reprezinta cuvintele evidentiate in text? Care este importanta lor in viata cotidiana? Sunt toate acestea indispensabile vietii? Argumentati raspunsul dat."

Eseu.

Completati urmatoarele propozitii:

Am invatat............................

Am fost surprins de faptul ca...................

In realizarea acestei sarcini am intampinat urmatoarele dificultati......

Feed-back-ul de la elevi:

Scrieti timp de cinci minute:

Ce va placut?

Ce nu va placut?

O sugestie, un comentariu despre activitate.

Aceste eseuri sunt folosite de profesor pentru a proiecta lectia urmatoare, pentru a identifica problemele cu care se confrunta elevii referitor la subiectul abordat.

Evaluare aprecierea activitatii desfasurate de elevi.