Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC GRUPA: mare-pregatitoare Formarea genitivului substantivelor, Educarea limbajului

Proiect de activitate

PROIECT DIDACTIC

DATA:

GRADINITA cu program normal Buda Craciunesti Comuna Cislau

GRUPA: mare-pregatitoare

DURATA: 25-30 minute

SUBIECTUL ,,Formarea genitivului  substantivelor''

TIPUL ACTIVITATII:Consolidarea cunostintelor

ACTIVITATE :Educarea limbajului



SCOP:-.consolidarea deprinderilor de utilizare corecta a genitivului ,substantivelor comune si proprii ,corectarea greselilor de exprimare in folosirea formelor de genitiv ale substantivelor.

FORMA DE REALIZARE Joc didactic,,Al A Cui  este?''.


OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa recunoasca materialele didactice utilizate (jucarii ,imagini,imagini din povesti,jetoane);

- sa exprime corect apartenenta partii la intreg si relatia posesor-obiect posedat in cazul substantivelor comune ;

-sa utilizeze corect articolul posesiv genitiv in cazul substantivelor proprii masculine si feminine ;

-sa colaboreze in rezolvarea sarcinilor propuse de joc

- sa rezolve cerinta fisei de lucru individual ;

METODE SI PROCEDEE:

conversatia,explicatia ,observatia ,exercitiul, jocul didactic

FORME DE ORGANIZARE

Individual , frontal ;

MATERIAL DIDACTICE : jucarii,imagini,jetoane,

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

"Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii - editie revizuita.."

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL

INSTRUCTIV -EDUCATIV

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1. Momentulorganizatoric

Se asigura conditiile psihopedagogice si organizatorice necesare desfasurarii activitatii :

-pregatirea materialelor didactice

-aranjarea mobilierului ;

exercitiu

organizatoric

frontal

2.Captarea atentiei si anuntarea temei si a obiectivelor

Se realizeaza printr-o discutie intre educatoare si copii.Este prezent si musafirul activitatii:Spiridusul lui Mos Craciun.

,,Sa stiti ca el are o multime de surprize pentru cei care vor raspunde bine si frumos la activitate.''

Li se precizeaza copiilor ca pe parcursul activitatii vor discuta despre lucruri care apartinb sau fac parte din altele ,vor afla ale cui sunt  si vor juca un joc numit ,, Al cui este?''

conversatia

observatia

/ frontal

,,Cine este musafirul?''

,,Al cui este sacul acesta?''

3.Dirijarea

Invatarii

4.Evaluarea si aprecieri finale

Se desfasoara jocul propriu zis .

Cuprinde 3 variante inainte de fiecare varianta sunt explicate regulile jocului :Fiecare raspuns corect va fi aplaudat.

Prima varianta :

Educatoarea imparte copiilore cateva obiecte.Copiii sunt rugati sa-si  priveasca cu atentie colegii iar cand educatoarae intreaba al cui este un obiect sa poata raspunde corespunzator.

Exemplu:

,,Manusile sunt ale baiatului.''

,,Fularul este al fetite.''

,,Caciulita este a fetei.''

A doua varianta

Pe fiecare masuta se vor afla doua cutiute care contine imagini cu obiecte si animale carora le lipsesc cate un element periferic si elementele care lipsesc.

Educatoarea cere copiilor sa intuiasca materialul precizand ca fiecarei imagini  ii lipseste o parte .Le atrage astfel atentia ca in momentul in care li se prezinta un atfel de element si sunt intrebati: ,,A/Al cui este?'',ei trebuie sa raspunda formuland corect propozitia .

Exempu:

La indicarea unei urechi de iepuras , copilul respectiv va trebui sa formuleze propozitia : ,,Urechea este a iepurasului .''

Apoi copii vor extrage elementul potrivit din cutia cu jetoane si il vor atasa imaginii.

A treia varianta

Se vor arata copiilor imagini din diferite povesti cunoscute .Se poarta o discutie pe baza lor:se urmareste recunosterea unor obiecte specifice ale personajelor,numele posesorilor si povestile din care fac parte imaginile.

In continuare ,se diversifica varianta prin aducerea altor imagini care solicita experienta anterioara a copiilor:sunt prezentate obiecte care nu pot fi asociate decat anumitelor posesori,acestia fiind acoperiti de o parte a plansei .Ei vor fi descoperiti pentru a verifica corectitudinea raspunsurilor date.

La final se imparte copiilor cate o fisa de evaluare in care vor trebui sa puna in corespondenta obiectele din stanga cu posesorii din dreapta pornind de la intrebarea: ,,Al cui este?''

Se corecteaza frontal fisa de lucru.Se ofera de cate spiridusul Mosului stimulente.Se fac diferite precizari in legatura cu participarea copiilor in cadrul activitatii si se va canta un cantecel vesel despre iarna.

Spiridusul va aprecia si el participarea copiilor si le va spune ca impreuna cu Mos Craciun le vor aduce cadouri interesante.

conversatia

/frontal

,,Ale cui sunt manusile?''

observarea

Explicatia

frontal

,,Ce materiale aveti pe masute?''

,,Ce vedeti in aceste imagini?''

,,Din ce poveste fac parte?''

explicatia

conversatia

Exercitiul

/individual

Conversatia

/frontal

Aprecieri

Verbale

Observarea

Comportamentului