Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de activitate clasa: a viii-a, valori si scopuri

PROIECT DE ACTIVITATE

ARIA CURRICULARA: Consiliere si orientare

DISCIPLINA: Consiliere si orientare privind cariera

TEMA: Valori si scopuri

CLASA: a VIII-a

OBIECTIVUL DE REFERINTA: Cunoasterea si autocunoasterea structurii de personalitate a elevilor



OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • Sa defineasca termenii de valoare si scop.
  • Sa identifice propriile valori.
  • Sa realizeze corelatii intre valorile si scopurile personale.

TIPUL ACTIVITATII: consiliere colectiva

METODE SI TEHNICI: dezbaterea, problematizarea, lucrul in echipe, ciorchinele

INSTRUMENTE: fisa cu exemple de valori personale

LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa

DESFASURAREA ACTIVITATII

  1. MOMENT INTRODUCTIV (10')

Captarea atentiei elevilor facand apel la o "integrama" din care va rezulta conceptul de valoare.  (10')

V

A

L

O

A

R

E

2. INTRODUCEREA NOILOR CONCEPTE (15')

Elevilor li se prezinta metoda ciorchinelui si sunt impartiti in grupe de cate 4. Sarcina lor este de a gasi cat mai multe intelesuri ale conceptului de valoare.  Se face precizarea ca pot sa apeleze la toate intelesurile care le trec prin minte. Timp de lucru 10 minute.

La final, fiecare grupa isi va prezenta propriul ciorchine si se subliniaza trei termeni considerati a fi cheie dupa care se defineste termenul de valoare. (5')

Valoarea reprezinta criteriul dominant de raportare si calificare a unei situatii.

Valoarea reprezinta atribuirea unui grad de oportunitate, utilitate sau necesitate unui obiect, actiune, atitudine, functie, sau persoana.

Valoarea reprezinta preferinta oricarei fiinte cu un anume grad de dezvoltare senzoriale si comportamentala, pentru anumite tipuri de hrana, de miscare sau contact cu alte fiinte, functie de consecintele relatiilor anterioare.

Valorile sunt exact aceste idei si convingeri la care noi tinem si pe care le luam drept repere de-a lungul vietii .

3. FIXAREA NOILOR CONCEPTE. REALIZAREA FEEDBACK-ULUI (15')

Ofer elevilor un tabel cu o serie de valori personale.

Vom proceda in felul urmator:

(1) alege-ti 10 valori care sunt importante pentru tine si la care tii - fie din lista, fie din cele pe care le-ai adaugat tu.

(2) inlatura 5 dintre ele la care poti renunta, in asa fel incat sa ramai numai cu cele mai importante 5.

(3) acum mai taie inca 2 dintre ele . si vei ramane doar cu 3.

Acestea sunt valorile tale de baza, lucrurile pe care le pretuiesti cel mai mult pe lume si care ghideaza in mare parte comportamentul si gandirea ta.

Sa concentram din nou doar asupra primelor trei. Gandeste-te care este cea mai importanta si mai importanta dintre ele, fara de care nu ai putea concepe viata nici macar pentru o zi/ora etc. Ea va ocupa locul 1. Apoi stabim care vine imediat dupa, si cea care ramane va ocupa locul 3:

De ce e importanta ierarhia? Solicit explicatii pe baza de exemple.

Iar acum, ca am stabilit dupa ce ne ghidam in viata, sa ne punem doua intrebari.

Intrebarea 1: Contextul in care traiesti iti sustine valorile?

Casa, familia, serviciul, prietenii si toti cei cu care intri in contact iti respecta si sustin valorile.sau nu? Solicit cateva raspunsuri si realizez o dezbatere cu elevii.

Cand mediul in care traim nu ne respecta valorile apar probleme.

Intrebarea 2: Cum ti s-ar schimba viata daca zi de zi ai putea sa-ti traiesti din plin valorile enumerate mai sus? Ce schimbari concrete ati putea observa in jur?

Intrebarea 3: Cat de mult influenteaza aceste valori personale identificate mai sus optiunile tale cu privire la scoala?