|
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: Liceul Teoretic Miron Costin Iasi
Profesor:
Obiectul: limba si literatura romana
Subiectul: Tipuri de roman in perioada postbelica
Tipul lectiei: Sistematizare si fixarea cunostintelor
Texte- suport: Morometii, Cel mai iubit dintre pamanteni, Marin Preda.
Clasa: a XII-a D
Obiective operationale:
Cognitive: la sfarsitul orei, elevii vor trebui:
- sa explice conceptul de roman
- sa precizeze tipologia romanului postbelic
- sa identifice trasaturile romanului obiectiv, respectiv subiectiv, raportandu.se la texte studiate si folosindu-se de fragmente concrete
-sa recunoasca, in texte date, tipul de narartor, perspectiva narativa, tipul de focalizare si tehnicile narative aferente
- sa utilizaze adecvat concepte precum personaj reflector, introspectie, retrospectie
- sa identifice, in romanele studiate, trasaturi ale realismului.
Afective: elevii vor trebui: -sa participela ora cu interes si atentie, implicandu-se in
discutii
- sa-si dezvolte sensibilitatea si gustul pentru lectura
Formative: elevii vor trebui:- sa-si integreze cunostintele nou dobandite despre romanul
postbelic, intr-un sistem propriu de valori.
Starategia didactica:
1. Metode si procedee:- conversatia euristica
- proiectul
- exercituil problematizant
2. Forme de organizare a activitatii elevilor: - activitate frontala
- activitate pe grupe de levi
3. Mijloace de invatamant:- C.D. cuprinzand proiectul cu prezentarea in power point a
temei Tipuiri de roman in perioada postbelica
- videoproiectorul
- fise de lucru
- fise de citat
Resurse:- Capacitatea de invatare specifica lelevilor clasei a XII-a
- timp de 50 de minute
Bibliografie: -Preda, Marin, Morometii, vol.I, II, Ed. Cartex Serv, Bucuresti, 2006
- Preda, Marin, Cel mai iubit dintre pamanteni, vol. I, II, III, Ed. Cartex Se
Serv
Bucuresti, 2006
-Limba si literatura romana, manual pentru calasa a XII-a, Ed. Art, Costache
F. Ionita, M:N: Lascar, A. Savoiu
-Limba si literatura romana, manual pentru clasa a XII-a, Ed. Corint, Eugen
Simion (coordonator)
- Simion, Eugen, Scriitori romani de azi, Ed. Cartea Romaneasca, Bucuresti,
1978
DESFASURAREA ACTIVITATII DIDACTICE
I. Organizarea clasei: se face prezenta, se asigura cele necesare desfasurarii lectiei (1minut)
II. Captarea atentiei
Profesorul prezinta elevilor importanta pe care o are pentru ei cunoasterea diferitelor tipuri de roman, in perspectiva sustinerii bacalaureatului. Elevii sunt solicitati sa defineasca notiunea de roman si sa treaca in revista diferitele tipuri de romane pe care le- au studiat.
III. Anuntarea subiectului lectiei noi
Profesorul anunta subiectul noii lectii si scrie titlui acesteea pe tabla. Se prezinta, de asemenea obiectiveel operationale. (2 minute)
IV. Invatarea dirijata si obtinerea performantelor (45 de minute)
Elevii sunt impartiti in echipe, iar scenariul didactic va parcurge urmatoarele secvente:
Momentul 1
* Prezentarea power point a proiectului cu tema Tipuri de roman in perioada postbelica, realizat de una din echipe.
* Celelalte grupe se vor constitui in observatori si vor aprecia calitatea proiectului si a prezentarii, urmand sa puna colegilor intrebari suplimentare in final si sa participe la evaluarea acestora.
Momentul 2
*Prezentarea sarcinilor de invatare
*Elevii primesc fise de lucru, cuprinzand citate semnificative din cele doua romane studiate, apartinand lui Marin Preda, sau aprecieri critice critice raportate la acestea, pornind de la care sa-si formuleze o parere personala si justificata. (conform anexei).
*Concomitent cu raspunsurile primite de la elevi se va realiza o shema la tabla
Trasaturi
ROMANUL POSTBELIC
OBIECTIV
SUBIECTIV
Naratorul
-auctorial, cu omniscienta limitata de prezenta reflectorilor si a informatorilor
-narator personaj, implicat
Perspectiva
Narativa
-auctoriala, obiectiva
- actoriala, subiectiva
Persoana nararii
- narare la persoana a III-a
- narare la persoana I
Focalizarea/
Viziunea
- focalizare externa, viziune par derriere, din spate
- focalizare interna, viziune avec (impreuna cu)
Personajul
- tipul taranului patriarhal, autentic
ce se confrunta cu timpul
- tipul intelectualului lucid aflat sub povara istoriei
Tehnici narative
- decupajul, rezumarea, detaliul semnificativ si anticipator
- introspectia, retrospectia
Problematica
Confruntarea omului cu timpul cu istoria
V. Asigurarea feed back-ului
Feed back-ul se face pe parcursul invatarii, prin aprobarea, corectarea sau nuantarea raspunsurilor primite de la elevi.
VI. Asigurarea retentiei si a transferului (2 minute)
Elevii primesc pentru acasa urmatoarea tema: Realizati un eseu nestructurat, cu titlul ,,Tipologii ale romanului romanesc postbelic", numind si interpretand principalele particularitati ale acestuia.
ANEXA
FISA DE LUCRU
GRUPA I
Cititi cu atentie urmatoarele fragmente si apoi raspundeti cerintelor mai jos formulate.
,,In campia Dunarii, cu cativa ani inainte de-al doilea razboi mondial, se pare ca timpul avea cu oamenii nesfarsita rabdare; viata se scurgea fara conflicte mari. (.)
Cat ieseau din iarna si pana aproape de sfantul Niculaie, Morometii mancau in tinda, la o masa joasa si rotunda, asezati in jurul ei, pe niste scaunele cat palma. (.) Cei trei frati vitregi, Paraschiv, Nila si Achim, stateau spre partea dinafara a tindei, ca si cand ar fi fost gata in orice clipa sa se scoale si sa plece afara. De cealalta parte, statea intotdeauna Catrina Moromete, mama vitrega a celor trei frati, iar langa ea ii avea pe ai ei, pe Niculae, pe Ilinca si pe Tita, copii facuti cu Moromete. (.) Moromete statea parca deasupra tuturor. Locul lui era pe pragul celei de-a doua odai, de pe care el stapanea cu privirea pe fiecare. Toti ceilalti stateau umar langa umar, inghesuiti, masa fiind prea mica. Moromete n-o mai schimbase de pe vremea primei lui casatorii, desi numarul copiilor crescuse.
Dar cu toata aparenta sa nepasare, Moromete nu mai fu vazut stand ceasuri intregi pe prispa sau pe stanoaga. Nici nu mai fu auzit raspunzand cu multe cuvinte la salut. Din Moromete cunoscut de ceilalti ramase doar capul lui de huma arsa, facut odata de Din Vasilescu.. Trei ani mai tarziu, izbucnea cel de-al doilea razboi mondial. Timpul nu mai avea rabdare." ( Morometii, vol. I, Marin Preda)
Cerinte:
Ilustrati conceptul de roman obiectiv, precizand.
- tipul de narator
- perspectiva narativa
- tipul de focalizare/ viziunea folosita in realizarea nararii
- tehnicile narative abordate, prin raportare la timpul bivalent ( subiectiv- rabdator-, al individului si obiectiv- nerabdator-, al istoriei)
GUPA a II- a
Cititi atent urmatorul text si raspundeti la cerintele mai jos formulate:
,,Moromete se aseza pe piatra de hotar, (.) ca un martor al unei lumi ciudate care a pierit. Nu cumva timpul era undeva acelasi? Nu cumva copiii de aceea sunt copii, ca sa nu-si inteleaga parintii .si de aceea parintele e parinte ca sa-i ierte si sa sufere pentru ei? (.) Am facut tot ce trebuia, le-am dat la toti fiecaruia ce-a vrut. ce mai trebuia sa fac si n-am facut? Ce mai era de facut si m-am dat la o parte si n-am avut grija? Mi-au spus ei mie sa le dau ceva si nu le-am dat? A cerut cineva ceva de la mine si eu am spus nu? Mi-a aratat mie cineva un drum mai bun pentru ei pe care eu l-am ocolit fiindca asa am vrut eu? S-au luat dupa lume, nu s-au luat dupa mine! Si daca lumea e asa cum zic eu, ce mai ramane de facut? N-au decat sa se scufunde! Intai lumea si pe urma ei cu ea."
(Morometii, Marin Preda)
Cerinte.
- Preczati tipul de personaj pe care il intruchipeaza Moromete in contextul general al romanului, sprijinindu-va pe argumente pertinente.
- Motivati statutul de reflector al lui Moromete si precizati ce efect are un asemenea personaj, prin raportare la naratorul omniscient al cartii.
- Motivati prin doua argumente apartennenta la realism a romanului.
GRUPA a III-a
Cititi cu atentie textul urmator si raspundeti cerintelor mai jos formulate:
,,Mi-am recitit indelung acest manuscris si dincolo de ceea ce el contine, m-a uimit barbaria concretului, pe larg etalat, si cu placere vizibila si pe care l-am putut ocoli, fiind incredintat ca astfel m-as fi chinuit indelung, fara sa obtin spiritualmente, eliberarea totala a constiintei mele de ceea ce am trait. Am fost ispitit o clipa sa-l arunc in foc. Si, totusi, mi-am spus, trebuie sa-i dau drumul sa mearga. Multi dintre semenii mei au gandit, poate, la fel, au jubilat ca si mine, au suferit si au fost fericiti in acelasi fel. Mitul acesta al fericirii prin iubire, al acestei iubiri descrise aici si nu al iubirii aproapelui, n-a incetat si nu va inceta sa exite pe pamantul nostru, sa moara adica si sa renasca perpetuu. Si atata timp cat aceste trepte urcate si coborate de mine, vor mai fi urcate si coborate de nenumarati altii, aceasta carte va marturisi oricand. daca dragoste nu e, nimic nu e!"
( Cel mai iubit dintre pamanteni, vol. III, Marin Preda)
Cerinte:
Ilustrati conceptul de roman subiectiv, precizand:
- Tipul de narator
- Perspectiva narativa
- Tipul de focalizare/ viziune folosita in realizarea nararii
- Tipul de personaj
- Tehnicile narative folosite in fragmentul dat si in ansamblul intregului roman
- Aduceti un argument conform caruia romanul are trasaturi realiste.
GRUPA a IV-a
Exprimati-va opinia cu privire la problematica romanelor lui Preda, pornind de la urmatoarea afirmatie, apartinand criticului literar Eugen Simion:
,,Preda are ceea ce n-au multi creatori: o filozofie de existenta, un mod adica de a gandi omul si relatiile lui in univers. Numai la Sadoveanu mai aflam o viziune despre om de o esemenea profunzime si coerenta: omul privit dinspre partea cosmicului. La Preda, omul este privit dinspre partea istoriei". (art. Timpul n-a mai avut rabdare)