Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic Clasa: a II a Limba si literatura romana - "Degetica" (fragment) de Hans Chistian Andersen

Proiect didactic


Data: 21.02.

Unitatea de invatamant: S.A.M. Hantesti

Clasa: a II a

Propunator:

Obiectul: Limba si literatura romana

Subiectul: "Degetica" (fragment) de Hans Chistian Andersen

Tipul lectiei: de dobandire de cunostinte

Scopul: dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris si oral

Obiective operationale:



O1: sa citeasca in mod constient, corect, curent si expresiv textul propus;

O2: sa integreze cuvintele noi in enunturi, dupa explicarea acestora;

O3: sa identifice semnele de punctuatie si ortogramele din text;

O4: sa imagineze o continuare a textului prezentat;

O5: sa raspunda la intrebari vizand continutul textului.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, lectura explicativa, tehnica "Guri si urechi", jocul didactic, debreafing

Mijloace de invatamant: fise de lucru, jetoane colorate

Moduri de organizare: frontal, individual, pe grupe

Material bibliografic:

Gavril, Eugenia (coord.) "Ora de limba romana. Abordare integrata", Editura AS' S, Iasi, 2002

Logel, Dumitru "Sinteze de metodica a predarii limbii si literaturii romane in invatamantul primar ", Editura Carminis, Pitesti, 2006

Movileanu, Lenuta "Orientari moderne in predarea limbii romane in ciclul primar", Editura AXA, Botosani, 2004


Etapele lectiei

Continutul stiintific

Activitati propuse elevilor

(situatii si sarcini de invatare)

Strategii didactice

Evaluare

(itemi de evaluare)

Metode si procedee

Mijloace

Moduri de organizare

1. Moment organizatoric

- se asigura conditiile optime desfasurarii orei



frontal

2. Verificarea temei si a cunostintelor anterioare

- se verifica tema pentru acasa

  • cantitativ

  • calitativ

- munca independenta: se citeste fisa cu datele despre autor (anexa 1)

- se citeste selectiv rezolvarea temei pentru acasa

- se corecteaza eventualele greseli

exercitiul





explicatia

fise

individual

Deprinderea de a citi la prima vedere date despre Hans Christian Andersen

3. Captarea atentiei

- se citeste un fragment din povestea "Neghinita" de Barbu Stefanescu Delavrancea

- recunosc din ce poveste face parte fragmentul

- descopera numele personajului din textul ce urmeaza a fi citit



problemati-

zarea





Capacitatea de a descoperi titlul textului ce urmeaza a fi citit

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

- se anunta tema si obiectivele ce urmeaza a fi atinse pe parcursul orei






5. Dirijarea invatarii

- se anunta faptul ca textul face parte din povestea "Degetica", scrisa de H. C. Andersen

- se converseaza pe baza studierii fisei de autor( anexa 1)


- se realizeaza citirea-model a textului, respectandu-se  intonatia si semnele de punctuatie

- are loc o conversatie de orientare (intrebari generalizatoare)





- se propune citirea pe fragmente

- se explica  notiunile de "fragment", "alineat"


- pe masura ce se citeste cate un fragment, se identifica eventualele cuvinte si expresii noi, se explica si se integreaza in enunturi


- se solicita identificarea semnelor de punctuatie si a ortogramelor






- se propun exercitii de citire selectiva




- furnizeaza informatii culese de pe fisa





- raspund intrebarilor pe baza textului audiat

- se citeste textul integral de catre 2-3 copii

- intuiesc imaginea din manual

m.i.: citirea "in gand" a primului fragment



- identifica si scriu in caiete cuvintele necunoscute "gingasa", "rau", "jilava", "malos"

- alcatuiesc oral enunturi

- elevii se impart in 2 echipe (fete si baieti)

- grupa baietilor identifica 3 semne de punctuatie din text


- grupa fetelor identifica ortogramele din text

- citesc enuntul sau fragmentul in care:

a) este prezentata Degetica

b) e descrisa broasca

c) se prezinta ce s-a intamplat in acea noapte




conversatia






conversatia


exercitiul




lectura explicativa



exercitiul








exercitiul




exercitiul





fisa

frontal






frontal



frontal

















pe grupe





individual



Capacitatea de a selecta informatii despre autor

Capacitatea de a raspunde la intrebari

Deprinderea de a citi corect, constient, curent si expresiv

Capacitatea de a integra cuvinte noi in enunturi

Capacitatea de a identifica semne de punctuatie

Capacitatea de a identifica ortograme

Deprinderea  de a citi selectiv

6. Obtinerea performantei

- se propune gasirea unui final pentru textul prezentat

- prezinta mai multe variante de final

problemati-

zarea


individual

Capacitatea de a expune varianta de final imaginata

7. Asigurarea retentiei

- se dirijeaza conversatia, folosind intrebari ajutatoare, pentru a realiza povestirea orala a textului

- se realizeaza citirea pe roluri (de incheiere)

- raspund intrebarilor puse

conversatia



tehnica "guri si urechi"



Capacitatea de a raspunde la intrebari

Deprinderea de a citi pe roluri

8. Evaluare

- se dirijeaza desfasurarea jocului "Adevarat sau nu?" (oral)



- se propune trecerea in revista a momentelor lectiei

- pentru fiecare propozitie se ridica jetonul corespunzator valorii de adevar


- rememoreaza momentele lectiei

jocul didactic



debreafing

jetoane colorate

frontal

Capacitatea de a stabili valoarea de adevar a unor propozitii

Capacitatea de a-si reaminti momentele lectiei

9. Tema acasa

- se distribuie fise de lucru (anexa 2)





Anexa 1

Hans Christian Andersen

1805-1875

  • scriitor nascut in Danemarca
  • a fost numit "regele povestilor"
  • a scris si povestile: "Mica sirena"

"Craiasa zapezilor"

"Fetita cu chibriturile"

"Ratusca cea urata"


Anexa 2

Incercuieste raspunsul potrivit:

  • I se spunea "Degetica" pentru ca:

mama ei se taiase la deget

nu era mai mare decat un deget

era subtire ca un deget


  • Fetita dormea intr-o coaja de:

aluna

nuca

ghinda

  • Broasca si feciorul ei locuiau:

pe o insula

pe terenul malos al raului

intr-o balta


Proiect didactic


Data: 21.02.2008

Unitata de invatamant: S.A.M. Hantesti

Clasa: a II a

Propunator: Boghean Amelia

Obiectul: Matematica

Subiectul: Exercitii si probleme recapitulative

Tipul lectiei: de recapitulare si sistematizare

ScopulL: consolidarea deprinderilor de a rezolva exercitii si probleme cu adunari si scaderi in concentrul 0-100, cu si fara trecere peste ordin

Obiective operationale:

O1: sa efectueze operatii de adunare si scadere a numerelor in concentrul 0-100, cu si fara trecere peste ordin;

O2: sa completeze propozitii cu termeni matematici specifici;

O3: sa aplice, in calcul, relatiile matematice "cu atat mai putin", "cu atat mai mult", "micsorati", "mariti";

O4: sa afle un termen necunoscut, in conditiile in care se cunoaste rezultatul si celalalt termen;

O5: sa rezolve probleme date, respectand planul logic;

O6: sa compuna textul unei probleme, in baza elementelor date.


Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic

Mijloace de invatamant: fise de lucru, planse, jetoane

Moduri de organizare: frontal, individual, pe grupe

Material bibliografic:

Neacsu, Ioan "Metodica predarii aritmeticii la clasele I-IV", E.D.P., Bucuresti, 1988

Petrovici, Constantin "Aritmetica prin exercitii si probleme", Ed. Gama, Bucuresti, 2002


Etapele lectiei

Continut stiintific

Activitati propuse elevilor

(situatii si sarcini de invatare)

Strategii didactice

Evaluare

(itemi de evaluare)

Metode si procedee

Mijloace

Moduri de organizare

1. Moment organizatoric

- se asigura conditii favorabile desfasurarii orei

conversatia


frontal

2. Verificarea temei

- cantitativ

- calitativ

- m.i.: rezolvarea unui exercitiu de adunare de pe jeton

- se citeste sarcina pe care au avut-o de lucru acasa

- se explica modul de rezolvare al sarcinii de lucru

- se corecteaza eventualele greseli

exercitiul





explicatia

jetoane colorate

Individual





frontal

Deprinderea de a rezolva un exercitiu simplu de adunare

3. Captarea atentiei

- se prezinta o scrisoare de la Degetica, adresata elevilor (anexa 1)

- rezolva oral problema dedusa din continutul scrisorii

exercitiul

plic

frontal

Deprinderea de a rezolva oral o problema cu o operatie

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

- se anunta tema si obiectivele ce urmeaza a fi atinse pe parcursul orei

- se impart fisele de lucru (anexa 2)




5. Recapitularea si sistematizarea cunostintelor

- se propun exercitii de calcul mintal

- se prezinta pachetul cu plicurile ce contin sarcinile de lucru

- se extrage plicul numerotat cu 1 si se citeste sarcina de lucru

- se fac aprecieri asupra modului in care elevii si-au indeplinit sarcinile de lucru

- se deschide al doilea plic

- se verifica in vederea corectarii rezultatele obtinute

- se deschide plicul cu nr. 3 si se comunica sarcina de lucru

- se verifica rezultatele obtinute

- se deschide al patrulea plic cu cerinta: "Rezolva in caiet exercitiul:

34 + a = 80

- se propune rezolvarea exercitiului 3 de pe fisa

- se deschide urmatorul plic si se citeste sarcina de lucru: "Rezolva problema de pe plansa!" (anexa 3)

- se propune complicarea problemei

Micsorati-l pe 80 cu 40 (40)

Aflati dublul nr. 10 (20)

La 20 adunati suma nr. 6 si 8 (34)

Care e nr. cu 15 mai mare decat 10? (25)



Completeaza urmatoarele propozitii:

Rezultatul adunarii se numeste.

Expresia "cu atat mai putin" arata operatia de .


Numerele care se aduna se numesc .

Cuvintele "mariti cu" arata operatia de .

Triplul lui 6 este .




- un elev citeste sarcina de lucru: "Rezolva exercitiul 1 de pe fisa"

- rezolva sarcina propusa



- rezolva exercitiul 2 de pe fisa


- rezolva in caiet exercitiul propus



- corecteaza la tabla rezultatele obtinute

- citesc problema de pe plansa

- analizeaza textul problemei

- extrag datele si intrebarea

- rezolva problema

- adauga inca o intrebare la problema

- rezolva oral partea a doua a problemei

exercitiul









exercitiul

















exercitiul



exercitiul



exercitiul






problemati-zarea




problemati-zarea



























fisa



fisa









plansa

frontal









frontal

















individual


frontal

individual



individual




frontal


frontal





frontal


Deprinderea de calcul mintal

Capacitatea  de a completa propozitii legate de terminologia matematica sau de calcul matematic

Deprinderea de a rezolva exercitii de adunare si scadere

Capacitatea de a selecta rezultatul corect

Deprinderea de a rezolva un exercitiu cu un termen necunoscut

Deprinderea de a rezolva o problema cu o operatie

Deprinderea de a rezolva o problema cu 2 operatii (oral)

6. Obtinerea performantei

- se extrage alt plic ce contine 3 jetoane: 24, 47,

- se cere compunerea unei probleme folosind cele doua numere si operatia corespunzatoare

- compun probleme dupa jetoanele date

exercitiul

panou

jetoane

frontal

Capacitatea de a compune o problema utilizand elementele date

7. Evaluare

- se propune un concurs gen "stafeta" (anexa 4)

- copiii se impart in 2 echipe

- fiecare echipa rezolva un exercitiu in lant, pe suport, la tabla

- castiga echipa care a terminat prima si a rezolvat exercitiile corect

exercitiul



8. Tema acasa

exercitiile 1,3 pag. 95 manual








Anexa1

Dragi copii,

Pentru a-mi da drumul sa plec acasa, broasca cea urata mi-a propus sa rezolv 14 exercitii si probleme. Insa eu am reusit sa termin doar 7 dintre ele. M-as bucura mult daca m-ati ajuta sa le rezolv si pe celelalte.

V-am pregatit si o surpriza.

Degetica


Anexa 2

Fisa de lucru

1. Efectueaza:

99 -                             54 + 33 + 78 -

34 7 20 41

2. Incercuieste rezultatul corect:

72 - 53 = 21                                       14 + 44 = 50

19 58

3. Inlocuieste stelutele cu cifre:

3* + 90 -

23 5 *

56 36


Anexa 3

Dan are 53 timbre, iar Vlad cu 19 timbre mai putin.

Cate timbre are Vlad?




Anexa 4



Cube:                   ...                                      
Cube:                    ...
Cube:                     ...



+ 4  - 19 + 25


Proiect didactic


Data: 21.02.2008

Unitatea de invatamant: S.A.M. Hantesti

Clasa: a II a

Propunator: Boghean Amelia

Obiectul: abilitati practice

Subiectul: "Degetica"- lucrare colectiva

Tipul lectiei: consolidare de priceperi si deprinderi

Scopul: consolidarea priceperilor si deprinderilor de lucru cu hartia (rupere, mototolire, lipire), si cu fire textile (taiere, lipire)

Obiective operationale:

O1: sa identifice proprietatile materialelor de lucru;

O2: sa aplice tehnicile de lucru invatate;

O3: sa ansambleze elementele intr-o lucrare colectiva;

O4: sa verbalizeze actiunile pe parcursul desfasurarii lor.


Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia,exercitiul

Mijloace de invatamant: CD-player, plansa-suport, siluete din carton, hartie creponata, hartie glaçe, fire textile, aracet, acuarele, pensoane, foarfece

Moduri de organizare: frontal, individual, pe grupe

Material bibliografic:

Faliboga, Violeta "Abilitati practice cl. I-IV- ghid metodic", Editura AXA, Botosani, 2001

Barff, Urmba "Carte de construit pentru copii", volumul I, Editura VOX, 1998



Etapele lectiei

Continut stiintific

Activitati propuse elevilor

(situatii si sarcini de invatare)

Strategii didactice

Evaluare

(itemi de evaluare)

Metode si procedee

Mijloace

Moduri de organizare

1. Moment organizatoric

- se asigura climatul favorabil desfasurarii activitatii

- clasa e amenajata pe 2 ateliere de lucru

- pe mesele fiecarui atelier sunt pregatite materialele de lucru necesare (un atelier va lucra cu hartia, celalalt cu materiale textile)

- elevii sunt distribuiti pe ateliere de lucru in functie de abilitati

conversatia


pe grupe

2. Captarea atentiei

- se prezinta plansa-suport

- se prezinta silueta Degeticai

- se initiaza o conversatie pe tema plansei-suport

- intuiesc imaginea prezentata


- recunosc personajul





- integreaza silueta personajului in plansa-suport


conversatia


observatia

plansa-suport



silueta din carton

frontal

frontal

frontal

Capacitatea de a intui plansa-suport

Capacitatea de a recunoaste ce reprezinta silueta (un personaj dintr-o poveste cunoscuta)

Capacitatea de a integra un element intr-un intreg

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

- se anunta tema si obiectivele urmarite pe parcursul lectiei: realizarea unei lucrari colective inspirate din povestea "Degetica" de H. C. Andersen

conversatia



4. Prezentarea si intuirea materialelor

- se prezinta cele doua ateliere de lucru

- se precizeaza regulile ce trebuie respectate in timpul orei

- identifica: a) materialele cu care vor lucra si proprietatile acestora

b) uneltele folosite si solutiile de lipit

c) tehnicile de lucru pe care le vor folosi (rupere libera a hartiei, mototolire si lipire, taierea firelor si lipirea lor)

observatia








conversatia

hartie

material textil






foarfece

aracet

frontal

Capacitatea de a identifica materialele prezentate si proprietatile acestora (aspect, grosime, culoare, duritate)

Capacitatea de a identifica uneltele de lucru

5. Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru

- se explica etapele de lucru

- alegerea siluetelor

- selectarea tehnicii de lucru potrivite

explicatia


frontal

Capacitatea de a recepta informatiile primite

6. Realizarea propriu-zisa a lucrarii

- activitatea se desfasoara pe fond muzical

se supravegheaza activitatea elevilor

- se intervine cu explicatii acolo unde este necesar

- in limita timpului ramas, se propune decuparea unor siluete de personaje ce pot fi inserate in lucrarea colectiva

- realizeaza lucrarea

- verbalizeaza actiunile pe parcursul desfasurarii lor




exercitiul

CD-player, plansa-suport, siluete din carton, hartie creponata, hartie glaçe,

fire textile, aracet, acuarele, pensoane, foarfece







pe grupe

Capacitatea de a selecta tehnica de lucru dorita

Deprinderea de a rupe liber hartia si de a o lipi

Deprinderea de a mototoli hartia si de a o lipi

Deprinderea de a taia fire textile si de a lipi

Capacitatea de a ansambla elementele intr-o lucrare colectiva

7. Evaluare

- se analizeaza si apreciaza produsul colectiv  finit obtinut

- se fac aprecieri asupra modului de lucru

- analizeaza propria lucrare si lucrarea colectiva

- apreciaza lucrarile proprii si pe cele ale colegilor

conversatia


individual


Capacitatea de a evalua si de a se autovalua