|
Proiect de lectie
DATA:
CLASA a III-a
OBIECTUL: limba si literatura romana
SUBIECTUL:"Dreptatea lui Tepes. Povestire populara" -
Planul de idei. Povestirea orala a textului
TIPUL LECTIEI: consolidarea cunostintelor
DURATA: 45 minute
OBEICTIVELE DE REFERINTA:
citirea in mod constient, corect, fluent si expresiv a unui text cunoscut
construirea de texte orale scurte pe baza unui plan simplu de idei
redarea prin cuvinte proprii, a continutului unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat
desprinderea ideilor principale dintr-un text citit
manifestarea cooperarii in diferite situatii de comunicare
identificarea elementelor de baza ale organizarii textului literar in pagina
recunoasterea secventelor narative si dialogate dintr-un text
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
4 cognitive:
01. sa citeasca textul "Dreptatea lui Tepes. Poveste populara" cursiv, corect, constient si expresiv
02. sa explice cuvinte noi prin asemanare sau opunere
03. sa ordoneze ideile intr-un plan simplu
04. sa povesteasca oral textul, dupa planul de idei
05. sa identifice insusirile personajelor textului
06. sa descopere informatii noi despre domnitor
4 afective:
07. sa formuleze opinii referitor la actiunile si comportamentele personajelor
08. sa lucreze cu interes frontal, pe grupe, in perechi si individual
STRATEGIA DIDACTICA:
1. Resurse procedurale:
a. Metode si procedee: jocul didactic, citirea selectiva, citirea in lant, explicatia, expunerea, exercitiul, conversatia, povestirea, lucrul in cerc, metoda ciorchinelui, aritmogrif, puzzle
b. Forme de organizare: individual, pe grupe de 4 elevi, in cerc (3 grupe), in perechi, frontal
2. Resurse materiale: manual, "Sa dezlegam tainele", imagini cu portretul voievodului, flip-chart, markere, caiete, tabla, plansa didactica - aritmogrif, fluturasi continand cuvinte disparate - planul de idei al lectiei, fise cu ciorchinele, plansa didactica cu insusiri ale personajelor volumul "Povestiri istorice", Dumitru Almas, fise cu date suplimentare despre domnitor
3. Forme si tehnici de evaluare:
observatia sistematica
proba scrisa
autoevaluare
evaluare de catre colegi
BIBLIOGRAFIE:
Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara pentru limba si literatura romana. Clasa a III-a, Bucuresti, 2005
Marcela Penes, Limba si literatura romana - Manual pentru clasa a III-a, Editura Ana, Bucuresti, 2005
Carmen Iordachescu, Sa dezlegam taina textelor literare - clasa a III-a, Editura Carminis, Pitesti, 2006
Elena Nica, Dora Baiasu, Daniela Ciolanescu, Filofteea Dumitrescu, Limba romana. Comunicare. Exersare, aprofundare, evaluare. Clasa a III-a, ed. Carminis, Pitesti, 2006
Boris Craciun, 100 de portrete istorice color. Regi, domnitori si alte personalitati. Album scolar, ed. Portile Orientului, Iasi
Dumitru Almas, Povestiri istorice, ed. Nicol, Bucuresti, 2005
Dan Agrigoroaie, Limba romana - clasa a III-a. Teme de evaluare, Editura Adan, Piatra-Neamt, 2001
Elena Mitoi, Mariana Volintiru, Metodica predarii limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Fundatiei Humanitas, Bucuresti, 2001
Georgeta Cornita, Metodica predarii si invatarii limbii si literaturii romane. Didactici speciale, Editura Umbria, Baia Mare, 1993
Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I - invatamantul primar, Editura "Gheorghe Alexandru", Craiova, 1994
Maria Voicu, Maria Grapa, Vasilica Mircea, Mariuca Cojanu, Silvia Condrea, Invata jucandu-te! (jocuri, careuri, curiozitati stiintifice, antologie de anecdote si de epigrame), ed. Terra, Focsani, 2000
OB
OP
ETAPELE LECTIEI
CONTINUTUL INVATARII
DOZARE
RESURSE
I
RESURSE
II
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI
ACTIVITATEA ELEVILOR
1
2
3
4
5
6
7
I. Momentul organizatoric
- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii
- Se pregatesc pentru inceperea orei de limba romana
1
frontal
II. Captarea si orientarea atentiei
- Citeste expresiv un fragment din povestirea "Dreptatea lui Vlad Voda Tepes", de Dumitru Almas (vezi anexa 1)
in care se vorbeste despre originea denumirii sale.
- Le cere sa recunoasca personajul istoric descris. Prezinta potretul domnitorului.
- asculta cu atentie fregmentul citit
- descopera personajul Vlad Voda Tepes
3'
auditia
frontal
citirea model
evocarea
fragment din povestirea "Dreptatea lui Vlad Voda Tepes", de Dumitru Almas
III. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor
- Anunta si scrie la tabla titlul lectiei: "Dreptatea lui Tepes. Povestire populara"
- Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la lectie
- Asculta cerintele
1'
frontal
manualul
IV. Dirijarea procesului de consolidare
- Verifica tema (de raspuns la intrebarile de la pagina 20 din manual) din punct de vedere cantitativ si calitativ
- face aprecieri generale asupra temei
- Se citesc selectiv variante ale raspunsurilor
3'
frontal
individual
caietele elevilor
1
2
3
4
5
6
7
O1
O8
O2
O8
O1
O8
O4
O8
- Dirijeaza citirea in lant, selectiva si pe roluri a textului
- Verifica intelegerea continutului textului printr-un aritmogrif (vezi Anexa 2)
- Scrie subtitlul lectiei pe tabla "Planul de idei"
- Organizeaza un joc de ordonare a cuvintelor pentru obtinerea ideilor principale si de asezare a ideilor intr-un plan: Puzzle
- Analizeaza si apreciaza activitatea echipelor
- Dirijeaza povestirea orala a textului prin lucrul in cerc
- Face aprecieri de ansamblu asupra desfasurarii activitatii de povestire
Elevii numiti
- citesc in lant textul
- citesc selectiv in functie de
pozitie:
ex:
a 2-a propozitie din primul alineat, s.a.
continut:
ex:
propozitia in care apare expresia "se framanta cu mintea ", s.a.
- citesc textul pe roluri
- Elevii descopera verticala de la P la I, completand propozitii lacunare ori prin exercitii de sinonimie sau antonimie
- Obtin expresia "PLAN DE IDEI"
- Pe grupe de patru elevi, ordoneaza cuvintele intr-o idee, pe care o enunta si o scriu la tabla (vezi Anexa 3)
A cincea echipa e formata din observatori care ordoneaza ideile in plan.
Se scrie planul de idei pe caiete.
- Impartiti in 3 echipe, elevii vor povesti oral in lant textul. Fiecare copil din echipa formuleaza un enunt care continua povestirea. Se foloseste un obiect care se trece din mana in mana pentru asigurarea continuitatii in cerc. Cel care intampina o dificultate in formulare, poate spune o singura data "pas".
- Echipa de pe margine observa si face aprecieri, dupa care se schimba rolurile
8'
4'
5'
10'
citirea in lant
citirea selectiva
citirea pe roluri
jocul didactic - aritmogrif
frontal
jocul didactic
pe grupe de 4 elevi
frontal
jocul didactic
lucrul in cerc - 2 echipe
analiza si aprecierea frontal
manualul
plansa didactica - aritmogrif
esantioane de hartie - cuvintele unei idei principale
plansa didactica - planul de idei
1
2
3
4
5
6
7
O5
O8
O1
O6
V. Obtinerea performantelor
Realizarea pe grupe a cate unui ciorchine (vezi Anexa 4) cu insusirile personajelor:
-grupa 1 - domnitorul Vlad Tepes
-grupa a II-a -negutatorul
-grupa a III-a - crestinul
Se selecteaza insusirile dintr-o lista data si pot completa cu altele.(vezi Anexa 5)
Elevii celelalte doua grupe vor primi fise cu texte care contin si alte informatii despre personalitatea marelui domnitor (vezi Anexa 6).
Elevii vor lucra pe grupe de cate patru, apoi delegatul grupei va prezenta "ciorchinele"
Elevii vor citi in grup textul si vor extrage noile informatii, pe care le vor prezenta in fata clasei..
7'
ciorchinele, lucru pe grupe
problemati-zarea
exercitiul
analiza
invatarea prin descoperire
fise cu ciorchinele
plansa cu insusirile
fise cu informatii suplimen-tare despre domnitor
O5
O7
O8
VI. Evaluarea
- Indruma desprinderea invataturii textului.
- Exprima pareri personale despre conduita personajelor si asupra comportamentelor proprii.
2'
frontal
proba orala
probelmati-zarea
frontal
O7
VII. Retentia si transferul
- Prezinta volumul "Legende istorice", de Dumitru Almas si le recomanda sa citeasca povestirile:
"Dreptatea lui Vlad Voda Tepes",
"O noapte de pomina"
- Face aprecieri generale asupra lectiei
- Elevii vor avea ca tema de prezentat un personaj din lectura citita
1'
prezentarea
frontal
aprecierea
volumul "Legende istorice", de Dumitru Almas