Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic Clasa: a VI-a, Educatie plastica, Peisaj de iarna

Clasa: a VI-a


Proiect didactic


Obiectul:   Educatie plastica

Tema plastica: Dominanta de culoare

Subiectul: Peisaj de iarna

Tipul activitatii: Mixta, de predare a cunostintelor noi si de formare

a priceperilor si deprinderilor

Scopul:Educativ, educatie prin arta

Obiective de referinta: Dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica, obtinerea

unitatii cromatice folosind gama cromatica

Obiective operationale: a) informativ cognitive: pe parcursul si la sfarsitul activitatii,

elevii vor avea notiuni despre dominanta, armonie si game



cromatice.

b) formativ cognitive: la sfarsitul activitatii elevii vor fi

capabili sa realizeze o compozitie plastica in care sa

foloseasca corect dominanta cromatica.

Resurse: materiale si instrumente de lucru.

bloc de desen

culori, pensule, paleta, creioane

Resurse umane:           grup de elevi

Resurse de timp:50 minute    -10-15 min. predare

- 25 min. elaborarea temei

- 8 min. evaluare

Strategii didactice: a) metode: expunere, explicatie, conversatie, dialog dirijat,

exercitiu plastic

b) procedee: documentatie, comentariu pe imagini

c) tehnici de lucru: tratare picturala

Mijloace de invatamant: reproduceri, planse demonstrative

Evaluare, tipuri de evaluare: formativa, finala, autoevaluare

Criterii de evaluare: - respectarea temei

- finalizarea lucrarii

DESFASURAREA ACTIVITATII CLASEI A VI-A

DOMINANTA DE CULOARE

Etapele activitatii

Timp

Activitatea de predare - invatare

Continutul invatarii

Organizarea clasei

1-2'

Prezenta, verificarea materialelor de lucru

Captarea atentiei si a participarii la activitate

1-2'

Provocarea unui dialog privind notiunile acumulate anterior

Reactualizarea cunostintelor, evaluare, eventual notare

3'

Intrebari referitoare la grupele de culori din cercul cromatic

Elevii vor preciza care sunt culorile calde si reci, culorile complementare

Enuntarea temei plastice si a subiectului

1-2'

Tema plastica: dominanta cromatica

Subiectul: Peisaj de iarna

Prezentarea noului continut al activitatii

10'

Prezentarea continutului lectiei.

Exemplificare cu materiale didactice.

Dominanta de culoare este culoarea solist care domina, se impune si le subordoneaza pe celelalte asigurand unitate si echilibru ansamblului. Ea se poate realiza alegand o culoare din care punem cate putin in toate amestecurile.

Declansarea activitatii practice

25'

Recomandari

Dominanta de culoare determina o gama in functie de subiect si semnificatii

Evaluarea activitatii

8'

Tipuri de evaluare: formativa

Indici de evaluare:

I1 stabilirea unei game cromatice

I2 folosirea corecta a culorii dominante

I3 expresivitate si creativitate

I4 gradul de finalizare a lucrarii

Incheierea activitatii

1'

Aprecieri privind modul de participare la activitate si nivelul performantei atinse.

Recomandari privind activitatea in urmatoarele ore.

Curatarea locului de munca

Scoala:

Profesor:

Data:

Ora:

Clasa: a VII-a


Proiect didactic


Obiectul:  Educatie plastica

Tema plastica:Contraste de culoare (recapitulare)

Subiectul:  Natura statica (grup de obiecte)

Tipul activitatii: de invatare; formarea unor deprinderi ale elevilor de a

aprofunda studiul contrastelor si implicarea lor in crearea

de imagini noi, expresive

de consolidare

de evaluare

Scopuri:  - formarea priceperilor ;i deprinderilor de a realiza o natura

Statica cu 1-3 elemente

- dezvoltarea capacitatii de a observa natura, stimularea

creativitatii, a capacitatii de a folosi unul dintre

contrastele invatate

- educarea vointei, a gandirii, imbogatirea vocabularului

plastic

Obiective operationale: O1 sa inteleaga organizarea spatiului compozitional,

proportia obiectelor si incadrarea lor in pagina

O2 sa compuna un spatiu plastic echilibrat cu subiectul

dat

O3 - sa foloseasca unul dintre contrastele cromatice

urmarind aceleasi etape ca in cazul valoratiei

O4 sa recunoasca contrastele cromatice

O5 - sa evalueze si autoevalueze

Metode didactice:- problematizare

- demonstratie

conversatie si analiza

- instruirea pe baza de exemple a modalitatii de organizare

a spatiului plastic

activitate plastica

exemplificari cu reproduceri de arta si cu lucrari realizate

de alti elevi

Materiale:    reproduceri de arta (albume)

- manuale

- obiectele naturii statice

Bibliografie:                                 Liviu Lazarescu - Culoarea in arta, ed. Polirom, Iasi, 2009

Johannes Itten - Arta culorii, trad. UNAB

Criterii de evaluare: - respectarea temei

- finalizarea lucrarii