Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie clasa i - limba romana citire ( scriere), litera j de mana

PROIECT DE LECTIE

CLASA I

INVATATOARE

OBIECTUL CITIRE ( SCRIERE)

SUBIECTUL: Litera j de mana

TIPUL LECTIEI formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL LECTIEI insusirea scrierii literei j si a cuvintelor care contin aceasta litera;

formarea deprinderii de scriere corecta din punct de vedere grafic, ortografic



si de punctuatie.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa enumere elementele grafice din care este alcatuita litera j;

O2 - sa scrie corect litera j separat si in cuvinte;

O3 - sa realizeze scrierea literei cu relativa usurinta, fara efort fizic deosebit, cu

miscari sigure, cu suplete, intr-un ritm adecvat ;

O4 - sa copieze corect cuvinte si propozitii;

O5 - sa transcrie corect cuvinte si propozitii, realizand mintal corespondenta intre

literele de tipar si cele de mana;

O6 - sa adopte o pozitie corecta in timpul scrisului;

O7 - sa participe cu interes la lectie.

STRATEGIA DIDACTICA dirijata

METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, demonstratia

MIJLOACE DE INVATAMANT: manualul, planse.

FORME DE ORGANIZARE: frontala, independent - individuala.

EVALUARE continua

BIBLIOGRAFIE:

Elisabeta Avram, Abecedar, E. D. P. , BUCURESTI, 1997

Elisabeta Avram, GHID PENTRU PREDAREA ABECEDARULUI, E.D.P., BUCURESTI, 1996.

Ion Berca si colaboratorii, METODICA PREDARII LIMBII ROMANE LA CLASELE I-IV, E.D.P. - OLTENIA- CRAIOVA, 1972.

Ion Serban, METODICA PREDARII LIMBII ROMANE LA CLASELE I-IV. E.D.P. BUCURESTI 1993.

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei

(1)

Activitatea invatatoarei

(2)

Activitatea elevilor

(3)

Organizarea clasei pentru lectie

Asigura ordinea in clasa.

Cere elevilor sa-si deschida caietele.

Se pregatesc pentru ora de scriere

Fac liniste

Prezinta caietele.

Verificarea temei si a invatarii anterioare.

Verifica tema cantitativ si calitativ

Cere elevilor sa scrie doua randuri cu litera F.

Cheama la tabla copiii care au facut greseli in scrierea literei F

Scriu

Scriu litera, corectandu-si greseala.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Anunta ca vor scrie litera j si cuvinte cu ea.

Arata o plansa : Aceasta este litera j

Observati-o si spuneti din ce este formata!

Asculta

Observa

Este formata dintr-o linie oblica si o bucla sub rand.

Fixarea cunostintelor

Intreaba:

Cu ce alta litera seamana? Prin ce se aseamana? Prin ce se deosebeste?

Repeta elementele grafice.

Scrie litera j la tabla, verbalizand miscarile.

Atrage atentia ca litera se scrie pe rand si sub rand.

Executa litera in aer.

Numeste unu-doi elevi care scriu litera la tabla.

Cere elevilor sa se aranjeze in pozitia pentru scris si sa execute doua-trei litere.

Controleaza felul in care elevii scriu

Raspund la intrebari.

Sunt atenti.

Retin

Executa litera in aer, apoi cu degetul pe banca.

Scriu

Scriu doua-trei randuri cu litera j

Despart in silabe cuvantul.

Evaluare

Anunta ca vor scrie cuvantul patinaj.

Scrie pe tabla cuvantul patinaj,  apoi Bujorel.

Scrie pe tabla propozitia:

Copiii merg la patinaj.

Cere copiilor sa transcrie din Abecedar propozitia: Toti copiii sunt imbujorati.

Numeste un elev care scrie la tabla propozitia:

- Irina, cine a mancat o jumatate din prajitura ?

- Ce litera am invatat azi ?

Din ce este ea formata?

Scrie pe tabla cuvintele :

Bujorel, are, nou, cojoc, un.

Anunta elevii ca vor da o scurta dictare.

Dicteaza:

Bujorel merge joi la patinaj.

- Geta, ce frumoasa este jucaria ta !

- Cine are pijama noua?

Copiaza pe caiete.

Scriu un rand cu fiecare cuvant.

Copiaza.

Transcriu.

Copiaza propozitia.

Raspund .

Enumera elementele.

Copiaza cuvintele.

Le ordoneaza, obtinand propozitia: Bujorel are un cojoc nou.

Asculta.

Repeta propozitiile.

Scriu cu atentie.

Asculta cu atentie.

Repeta

Tema pentru acasa

Anunta ca vor avea ca tema de scris cinci randuri cu litera j si de copiat din lectie propozitiile in care sunt cuvinte cu litera j.

Ies in pauza.