Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC Grupa: pregatitoare - activitate matematica

PROIECT DIDACTIC

Grupa: pregatitoare

Categoria activitatii : activitate matematica

Tipul activitatii: verificare-consolidare

Mijloc de realizare: Joc didactic

Tema: "Cine rezolva corect problema?"

Scopul: - fixarea operatiilor simple de calcul oral, de adunare si scadere cu

1-2 unitati, pana la 10, cu si fara suport intuitiv ;

formarea rationamentului ipotetico- deductiv prin rezolvarea   



problemelor dupa imagini;

Obiective operationale:

a)     cognitive:- sa lectureze probleme ilustrate;

sa recunoasca si sa enumeasca simbolurile care  reprezinta operatiile de adunare si scadere(+ ;- ;=) ;

sa rezolve corect probleme de adunare si scadere ;

sa compuna probleme ;

sa exprime verbal operatia realizata;

sa utilizeze un limbaj matematic adecvat;

sa realizezecorect sarcinile propuse.

b)     afective:- sa stabileasca relatii de colaborare cu partenerii din echipa;

c)     motrice :- sa se deplaseze la tabla magnetica.

Elemente de joc : aplauze, surpriza, intrecerea.

Sarcina didactica :- efectuarea operatiilor de adunare si scadere cu unadoua

unitati ;

compunerea de probleme, rezolvarea ghicitorilor.

Regulile jocului : Copiii lectureaza probleme ilustrate, rezolvandu-leprin exercitii de adunare si scadere, compun probleme(cu si fara suport intuitiv) si rezolva ghicitorile.Pentru fiecare raspuns corect primesc cate o bulina.

Metode si procedee :eplicatia, compunerea, exercitiul, expunerea,

problematizarea;

Mijloace de invatamant:probleme ilustrate, jetoane cu imagini, cifre,  

simboluri, buline, tabla magnetica.

Materia bibliografic : Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita  de copii. Editura:V&Integral, 2000-Bucuresti.

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

INSTRUMENTE,

INDICATORI

1.Momentul organizatoric

Se creeaza conditiile optime unei bune desfasurari a activitatii, se pregateste materialul didactic

Observatia directa

2.Captarea atentiei

Se anunta direct teme jocului, precizandu-se ca va fi o intrecere intre doua echipe

explicatia

Observarea comportamentu-

lui copiilor

3.Reactualizarea cunostintelor

Se amintesc semnele matematice (+ ;- ;=) si semnificatia lor.

Observatia,  explicatia, conversatia

orala

4.Anuntarea temei si a obiectivelor

''Astazi vom desfasura un joc in care va trebui sa rezolvati probleme de adunare si scadetre in limitele 1-10.Jocul se numeste ''Cine rezolva corect problema ?''

5.Dirijarea invatarii

Copiii sunt impartiti in doua grupe :

- grupa fluturasilor

-grupa iepurasilor. Se afiseaza pe panou probleme ilustrate.

Se lectureaza problemele ilustrate si se rezolva cu ajutorul operatiilor de adunare si scadere.(8 fluturasi+2 fluturasi=10 fluturasi)

-''Care este semnul care indica operatia de adunare ?''(+)

Se reprezinta operatia efectuata la tabla magnetica

Penrtu fiecare grupa se stabilesc cate doua probleme care se rezolva prin adunare si tot cate doua probleme pentru operatia de scadere.

Pentru fiecare raspuns corect se primeste cate o bulina.

Explicatia,  demonstratia, conversatia, exercitiul, problematiza-

rea , probleme ilustrate

Stimularea si completarea raspunsurilor copiilor.

6.Asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte

Se citesc, pentru fiecare echipa, cate trei ghicitori.Copiii le rezolva si pentru fiecare raspuns corect primesc cate o bulina.

Intr-un cos sunt 9 mere.

Anca 2 a luat.

Cate-au mai ramas din ele ?

Spuneti, cum ati calculat ?

10 broaste s-au gandit

Sa deaun concert vestit

2 iat-au ragusit

Si concertul n-a iesit.

Cate oare-au mai cantat ?

Spuneti, cum ati calculat ?

Daca numeri saptamana

7 zile are-ntr-una.

Cate zile-s lucratoare

Cand una-I de sarbatoare?

In gradina mea cu flori

7 fluturi trec in zbor

2 din ei au obosit

Pe o frunza au poposit.

Cati mai zboara prin gradina

Sub a soarelui lumina ?

Pe-o sarma de telegraf

9 vrabii stau la sfat

Iata ca mai vine una

Cate ciripesc acuma ?

Am pe masa 4 mere

Si mai am si 2 pere.

Poti sa-mi spui acuma frate,

Cate fructe sunt de toate ?

Expunerea,  explicatia, conversatia, exercitiul, problematiza-

rea

Orala prin aprecierea raspunsurilor

7.Incheierea activitatii

Se stabileste echipa castigatoare.

Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului cum au raspuns si s-au comportat copiii la activitate.

aprecieri