Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic Educatie Tehnologica Cl. a VII-a, Comunicatii si limbaj grafic in transportul terestru, aerian, naval

Proiect didactic


Disciplina: Ed. Tehnologica

Data: 15 mai

Cl.a VII-A

Modulul: Tehnologii de comunicatii si transport.

Unitatea de invatare:Comunicatii si limbaj grafic in transporturi.

Tema: Comunicatii si limbaj grafic in transportul terestru,aerian,naval.

Tipul lectiei:Transmitere si insusire de noi cunostinte.

Prof.Stoica Maria

Locul de desfasurare: sala de clasa

Scopul lectiei: cunoasterea rolului comunicatiilor si limbajului grafic in controlul si desfasurarea transportului rutier, feroviar, aerian si naval.



Obiective operationale:

O1.-Sa defineasca notiunea de semafor;

O2.-Sa recunoasca semnificatia culorilor semafoarelor;

O3.-Sa identifice semnele de circulatie in traficul rutier;

O4.-Sa evidentieze rolul centrelor de control ale traficului rutier;

O5.-Sa precizeze rolul turnului de control al traficului aerian;

O6.-Sa enumere elementele de baza ale sistemului de comunicasii naval;

O7.-Sa utilizeze corect semnele si simbolurile grafice.

Demersul didactic:

a)            Resurse procedurale: observatia, conversatia euristica, explicatia, metoda mozaicului( metoda JigsaW);

b)            Resurse materiale:manualul, fisa expert;

c)             Forma de activitate: individuala, frontala si pe grupe.

Evaluare: formativa prin chestionare orala si rezolvarea fisei de lucru.

Bibliografie:

1.Costica Nituca, Tudor Stanciu, Didactica disciplinelor tehnice, Editura Performantica Iasi,2006.

2. Gabriela Lichiardopol, Viorica Stoicescu, Silvica Neacsu, Ed. Tehnologica,Manual pentru cl.a V-a, Editura Aramis, 2005.

3.Carmena Neamtu, Doina Sandu, Ed. Tehnologica, caietul elevului cl.a V-a ,Editura LVS crepuscul, 2005.

4.Sorin Matei, Dragos Cosma, Ion D. Sarbu, Melania Antoaneta Sarbu, Metodica predarii educatiei tehnologice, Ed. Arves, 2008.


DESFASURAREA LECTIEI

Nr.

crt.

Etapele

lectiei

Activitatea

profesorului

Activitatea

Elevului

1.

Organizarea clasei

1min.

-noteaza in catalog elevii absenti, verifica conditiile pentru desfasurarea orei;

-pregateste materialul didactic;

-isi pregatesc cartile si caietele;

2.

Verificarea cunostintelor

2min.

-prin verificarea temei: testul de evaluare pag.99;

-raspund la intrebari;

-autoevaluarea testului;

3.

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor

1min.

-in cadrul capitolului: Retele de transport am invatat alcatuirea acestora: cai, noduri, terminale.

- astazi vom identifica rolul comunicatiilor si limbajului grafic in transporturi;

- participa la dialogul indus de profesor;

4.

Anuntarea temei si obiectivelor

2min.

-anunta si scrie pe tabla tema lectiei si prezinta obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei;

-noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele;

5.

Dirijarea invatarii

40min.

-se imparte lectia in 4 parti: 1.Controlul traficului rutier;

2.Contolul traficului feroviar;

3.Comunicatii si limbaj grafic in transportul aerian;

4.Comunicatii si limbaj grafic in transportul naval.

-realizeaza o fisa expert in care trece cele 4 subteme, fisa ce va fi oferita fiecarui grup. Stabileste pentru fiecare subtema elementele principale pe care trebuie sa puna accent elevii prin oferirea shemei lectiei pe care elevii o vor completa pe masura ce studiaza subtemele oferite.

-imparte elevii in grupe de cate 4. Fiecare elev din echipa primeste un numar de la 1 la 4 si are ca sarcina sa studieze in mod independent, subtema corespunzatoare numarului sau.

-Dupa dezbaterea problemei in grup solicita expertilor sa se intoarca in echipa initiala.

-In faza demonstrasiei, solicita grupelor de elevi sa prezinte rezultatele intregii clase pe fisa expert.

-Fiecare elev din echipa va scrie notiunile extrase in asa fel incat sa realizeze schema lectiei;

- insista asupra utilizarii terminologiei stiintifice prin repetarea termenilor cu un grad de dificultate in exprimare;

-imparte fiecarui elev schema corecta pe care o vor anexa la caietul de notite.

-se grupeaza dupa indicatiile profesorului si incep sa studieze individual subtema repartizata;

- dupa ce au parcurs faza de lucru independent expertii cu acelasi numar se reunesc, constituind grupe de experti pentru a dezbate problema impreuna;

-elevii transmit cunostintele asimilate retinand la randul lor cunottintele pe care le transmit colegii lor experti in alte subteme;

-elevii utilizeaza informatiile din manual pentru extragerea ideilor si realizarea schemei;

-completeaza fisa expert pe care o prezinta intregii clase.

-primesc schema pe care o vor anexa la caietul de notite.

6.

Obtinerea performantei elevilor

1min.

-inventariaza principalele informatii si observatii cerand elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concrete.

-raspund la intrebari.

7.

Evaluarea performantei

2min.

Prin chestionare orala si identificarea unor semne de circulatie pe plansa.

-raspund la intrebarile adresate de profesor si localizeaza pe plansa semnele respective.

8.

Anuntarea temei pentru acasa

1min.

-anunta tema pentru acasa:Evaluare pag.103.

-sunt atenti la explicatiile profesorului.

Comunicatii si limbaj grafic in transporturi

I.  CONTROLUL TRAFICULUI RUTIER

Se realizeaza in doua moduri:

- prin reteaua de semafoare rutiere;

- prin centralele de control ale traficului.

Semafoarele - indicatoare luminoase:-culoarea rosie: oprire;

-culoarea verde: permite trecerea;

-culoarea galbena: redu viteza, urmeaza culoarea rosie.

Limbajul grafic: ilustrarea codificata a retelelor de cai de transport terestru in reprezentarile grafice numite harti rutiere sau feroviare.

Centrele de control ale traficului: primesc imagini de la camerele video instalate in intersectiile importante sau in zonele unde se inregistreaza valori ridicate ale traficului rutier.

In Romania pe DN1 Bucuresti- Azuga.

Sistemul asigura:-masurarea rapida si controlul vitezei;

-recunoasterea automata a numerelor de inmatriculare;

-alarmarea automata in caz de accident.


II. CONTROLUL TRAFICULUI FEROVIAR

Se face prin:

- semaforizare:-verde: mentine viteza, drumul este liber;

-galbena: incetineste, urmeaza culoarea rosie;

-rosie:opreste.

-centre de control:- pentru trenurile obisnuite de catre oameni;

- la trenurile de mare viteza automatizat.

Comunicatiile au si alte functii:

-asigura functionarea eficienta a serviciilor de urgenta(salvare, pompieri, politie);

-utilizeaza sistemul GPS pentru localizarea unui vehicul;

-utilizeaza o retea proprie de telefonie mobila GSM numita GSM-Rpentru rezolvarea dificultatilor de trafic in orice colt al Europei.


III.COMUNICATII SI LIMBAJ GRAFIC IN TRANSPORTUL AERIAN

-comunicatiile cele mai importante se realizeaza in turnul de control.

1.Turnul de control: dirijeaza si supravegheaza toate zborurile avioanelor din spatiul aerian al unui aeroport.

2.Radarul-este utilizat pentru detectarea vehiculelor de zbor.

3.Comunicatiile radio-se realizeaza pe unde de inalta frecventa cu amplitudine modulata.

Limbajul grafic este prezent prin simboluri si semne grafice:

-orare de zbor cu sosiri si plecari pentru pasageri;

-semne care directioneaza pasagerii catre poarta de unde se face imbarcarea-debarcarea;

-semne pentru depunerea sau ridicarea bagajelor;

-simboluri pentru sala de asteptare, toaleta, restaurant sau iesirea din aeroport, taxi, transport public, parcare;

-aparate pentru scanat pasagerii si bagajele;

-planuri ale aeroporturilor;

-marcaje de pe pista care permit sau interzic accesul pasagerilor.

IV.COMUNICATII SI LIMBAJ GRAFIC IN TRANSPORTUL NAVAL

Comunicatiile in transportul naval cuprinde 3 elemente de baza:

-structura terestra- statiile de coasta: noduri de comunicatii( fac legatura intre diferite retele de sateliti si alte retele terestre de comunicatii);

-structura spatiala: satelitii;

-mijloacele de comunicatii ale navei.

Nava utilizeaza comunicatii pentru:

-stabilirea pozitiei( GPSul);

-stabilirea rutei de deplasare, prin comunicatii radio;

-evitarea uraganelor si taifunurilor prin utilizarea satelitilor meteorologici;

-transmiterea si detectarea din orice colt al lumii a semnalelor de pericol;

-evitarea coleziunilor cu alte nave-radioul navei.

Limbajul grafic este reprezentat prin semne si simboluri grafice in porturi pentru imbarcarea- debarcarea pasagerilor, manipularea marfurilor.