Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de activitate - model

Proiect de activitate

Propunator: (numele dvs.)

Data examenului: (data la care sustineti examenul)

Disciplina:

Institutia (la care predati disciplina din care face parte materialul - facultate/liceu):

Anul/Clasa (la care predati disciplina din care face parte materialul):

Capitolul: (capitolul din care face parte lectia)

Obiective operationale: (nu mai mult de 5 obiective)

Tipul de lectie: (predare-invatare/ de recapitulare etc.)

Strategia didactica:

a) Metode si procedee

b) Mijloace de invatamant

c) Forma de organizare a activitatii (frontala= cu toata clasa; individuala=cu un singur elev; pe grupe; pot fi prezente mai multe forme)

Forma de evaluare: (continua=pe parcursul semestrului, la fiecare lectie; initiala=daca lectia se face la inceputul semestrului; finala=la sfarsitul semestrului)

Surse de documentare: (cartile din care au fost extrase continuturile informative prezentate, gen probleme, exercitii, definitii, desene etc.)

Momentele lectiei

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor

Momentul organizatoric

(1 min.)

In aceasta etapa a lectiei se pregateste audienta pentru predare, recapitulare sau evaluare, se face prezenta si se pregatesc materialele didactice necesare.

In aceasta coloana se descrie, pentru fiecare moment in parte, activitatea elevilor: scriu, raspund la intrebari, analizeaza desene, rezolva exercitii si probleme etc.

Captarea atentiei

(max. 3 min.)

Se prezinta modalitatea (cat mai inedita) prin care este atras interesul elevilor catre activitatea pe care urmeaza sa o desfasoare impreuna cu cadrul didactic. Se realizeaza prin prezentarea unei planse, a unui studiu, realizarea unei sarcini legate de tema lectiei etc.

Reactualizarea cunostintelor

(max. 10 min)

Se verifica insusirea cunostintelor predate in lectia anterioara, necesare intelegerii lectiei care urmeaza sa fie predate. Daca lectia este de tipul recapitulare sau evaluare, aceasta etapa se extinde pe durata intregii ore.

Anuntarea temei si a obiectivelor

(max. 2 min)

Se anunta si se scrie pe tabla si in caiete titlul lectiei si se prezinta, intr-un mod accesibil si sumar, obiectivele lectiei.

Dirijarea invatarii

(max. 30 min)

Este cea mai lunga etapa, in care se preda continutul lectiei si se urmareste realizarea obiectivelor operationale. Se pune accent pe interactivitate.

Fixarea cunostintelor

(max. 5 min)

Se face prin recapitularea scurta a notiunilor importante predate, prin adresarea unor intrebari elevilor sau prin realizarea unor sarcini care sa insumeze aceste notiuni.

Evaluarea

(max. 5 min.)

Se face, de obicei, prin completarea unei fise de evaluare referitoare la continutul lectiei predate (veti anexa fisa de evaluare la proiectul de lectie).

Anexe ale proiectului de lectie: fisa de evaluare si copie xerox a paginilor cu lectia din manual.