Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Clasa: a II-a Limba si literatura romana «Cioc ! Cioc ! Cioc ! « - Emil Garleanu

PROIECT DE LECTIE

Data

Clasa a II-a A

Invatatoare

Aria curriculara Limba si comunicare

Obiectul Limba si literatura romana

Subiectul  «Cioc ! Cioc ! Cioc ! « - Emil Garleanu




Tipul lectiei de fixare, consolidare


Scopul lectiei

formarea si dezvoltarea la elevi a citirii constiente, cursive, expresive si clare;

dezvoltarea spiritului de echipa folosind metode interactive, centrate pe elev


Obiective operationale:

O1- sa citeasca constient, cursiv si expresiv textul in lant, in cadrul activitatii directe;

O2- sa citeasca constient textul in cadrul activitatii independente pentru a rezolva cerintele de pe fisele de lucru;

O3- sa pronunte clar, corect cuvinte ce contin grupuri de litere invatate;

O4- sa scrie corect cuvinte ce contin vocalele "i, a" in diferite pozitii ale cuvintelor;

O5- sa desprinda corect invatatura textului redand-o intr-o propozitie;

O6- sa participe afectiv si efectiv la jocurile didactice interactive pe grupe, dezvoltandu-si spiritul de echipa

O7- sa formuleze corect  ideile principale ale fiecarui fragment, sub forma de titlu;

O8- sa completeze un text lacunar, pe baza cunostintelor anterioare, astfel incat sa obtina povestirea textului

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, generalizarea, jocul didactic, munca cu cartea, cadranul, jurnalul, povestirea,cvintetul- haiku

Material didactic jetoane, cosulet, alune, fise de lucru, plansa cu copac, flori, frunze, diplome

Forme de organizare frontal, pe echipe, individual

Material bibliografic

xxx , (2004), Curriculum National, Bucuresti

Penes, Marcela, (2004), Comunicare, culegere de exercitii pentru clasele I-IV, Editura Ana, Bucuresti

Penes, Marcela, (2004), Limba si literatura romana, manual pentru clasa a II-a, Editura Ana , Bucuresti

Carmen, Iordachescu, (2004), Sa dezlegam tainele textelor literare, Editura Carminis

Etapele lectiei

Ob.

op

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Material didactic

Evaluare

1.  Moment orga-   nizatoric



2.  Captarea si o-rientarea aten-tiei


















3.    Reactualizarea structurilor in-susite anterior






































4.    Enuntarea o-biectivelor ur-marite si anun-tarea temei





5.    Dirijarea inva-tarii











6.    Obtinerea per-formantei














7.    Asigurarea re-tentiei si a transferului









8.    Tema pentru acasa


- pregatirea materialului necesar pentru lectie;

- asigurarea ordinei si disciplinei


Lectia se va desfasura sub forma unui concurs pe grupe. Dupa fiecare proba le voi inmana o aluna. Castiga grupa care aduna mai multe alune. La sfarsitul orei, li se vor inmana diplome.

Jocul "Mana oarba": dintr-un cosulet se extrag biletele cu cuvinte diferite ("roada, scorbura, hot, smerita, panda"), fiecare grupa are sarcini diferite de rezolvare:

gr. I: Desparte cuvintele in silabe!

gr.II: Eu zic una, tu zici multe!

gr.III: Alcatuieste un enunt cu cuvan-tul dat!

gr.IV: Care sunt consoanele si voca-lele cuvantului!

gr.V: Alcatuieste o propozitie negati-va!

Se dau recompense


a)    Verificarea temei- calitativ si canti-tativ

b)    Verificarea cunostintelor teoretice

Ce lectie ati avut de pregatit pentru azi?

Cine  este autorul lectiei?


Unde se petrece actiunea?



Cine a mancat alunele veveritei?

A pedepsit veverita hotul?


Cititi in lant lectia, cate o propozitie fiecare!

Se lucreaza pe grupe in scris

Impart fise de lucru fiecarei grupe (anexa 1)

Liderul vine in fata si citeste fisa completata, apoi se afiseaza pe pa-noul pregatit din timp

Se dau recompense


"Copacul ideilor"- se lucreaza la plansa

Fiecare grupa, notati pe frunze o intre-bare despre textul citit!

Pe floricele notati :

Gr.I: cuvinte care contin grupurile "oa, ie, ia, ea"

Gr.II: anotimpurile care nu sunt intalnite in lectie

Gr.III: cuvinte care contin vocalele "a, i"

Gr.IV: vietuitoarele intalnite in lectie

Gr.V: cuvinte care contin consoana "m" inaintea lui "p si b"

Se dau recompense



Azi, la ora de limba si literatura romana, ne vom consolida cunos-tintele referitoare la lectia "Cioc! Cioc! Cioc!", veti raspunde la intrebari, veti formula voi intrebari, veti extrage ideile principale si ne vom si juca un pic.


Pe tabla vor fi scrise din timp pe doua co-loane raspunsuri si intrebari.

Uniti cu o linie raspunsul potrivit in-trebarii! Apoi transcrieti-le in caiet! (anexa 2)

Vom lucra pe fisa. Fisa are trei rubrici, pe ele sunt notate fragmentele lectiei, pe celelalte doua vom lucra impreuna. Trebuie sa extragem ideea corespun-zatoare, precum si un mic desen cores-punzator ideii gasite. (anexa 3)


Completati spatiile punctate cu cuvin-te folosite de catre autor! (anexa 4)



Care este invatatura acestui text?





"A umplut scorbura de cu toamna, ca sa aiba peste iarna." Despre cine este vorba? Scrieti intr-un enunt parerea voastra despre ea, pornind de la aceasta afirmatie!


Joc "Cvintetul": Scrieti 2 insusiri, 3 actiuni si o propozitie formata din 4 cuvinte!

Cititi poezia formata!

Se dau recompense

Poezia se numeste "Cioc! Cioc! Cioc!", pentru ca in ea este vorba despre:

"o furnica,   o ciocanitoare, o albina"!



Se desemneaza echipa castigatoare si se inmaneaza diplomele

Acasa veti avea de efectuat exercitiul 3, 8/pag. 95















Fiecare copil de-semnat de catre li-der va extrage un jeton si va rezolva corect sarcina data.









Cioc! Cioc! Cioc!

- dupa Emil Garleanu.

- in mijlocul naturii, intr-un a-lun.

- ciocanitoarea.

- nu, si-a mutat ea culcusul.




Executa sarcinile primite.


Rezolva fisa pe grupe.







Fiecare grupa isi duc la bun sfarsit sarcinile cerute.

Lucreaza cu place-re.











Asculta cu atentie.







Rezolva corect si transcriu in caiet.



Extrag corect ideile principale.






Completeaza spa-tiile punctate si ci-tesc textul format.

nu e bine sa fim razbunatori.

sa nu furi.

sa fii cinstit.

a fugit din calea hotului.

veverita.


Elevii isi spun propria parere.






Conversatia





Jocul di-dactic


Explicatia


Exercitiul

Activitatea pe grupe












Conversatia










Munca cu cartea


Munca pe grupe


Cadranul






Munca pe grupe



Jocul didactic


Conversatia


Explicatia






Explicatia








Exercitiul


Explicatia


Conversatia


Jurnalul




Povestirea

Explicatia



Problemati-zarea

Generaliza-rea










Explicatia

Cvintetul

haiku

Jocul didactic

Conversatia

Problemati-zarea










Jetoane

Saculet












Alune

















Manualul


Fise de lu-cru



Alune



Plansa cu un copac

Frunze

Flori










Alune

















Fisa de lu-cru







Text lacu-nar

















Alune







Diplome
















Frontala




Evaluare pe grupe











Individuala




Frontala








Individuala



Munca in grup








Munca in grup





Individuala

















Individuala





Frontala






Individuala




Frontala












Munca in grup




Frontala












Anexa 1

Harta lectiei

Titlul:

Autorul:

Personajele:

Completati alunele cu cuvinte cu acelasi inteles cuvintelor scrise pe alune, apoi colorati perechile la fel!

Roada

Pom

Scorbura

Panda

Smerita

Alcatuiti propozitii cu cuvintele: "roada, scorbura, smerita, panda"!

Desenati personajul preferat al lectiei!

Anexa 2.

Intrebari

Raspunsuri

In ce anotimp s-a petrecut intamplarea?

Veverita isi aduna provizii pentru a avea ce manca toata iarna.

Care sunt personajele povestirii?

Pomul cu roada rotunda , tare si miezul dulce se numeste alun.

Ce a gasit veverita intr-o buna zi?

Intamplarea se petrece in anotimpul toamna.

Cum se numeste pomul cu roada rotunda, tare si cu miezul dulce?

Personajele povestirii sunt: veverita si ciocanitoarea.

De ce isi aduna veverita provizii de cu toamna?

Veverita a gasit intr-o buna zi ca cineva ii fura alunele.

Anexa 3.

Jurnalul

Fragmentul

Ideea principala

Ilustrare

1.    Veverita a dat peste un pom cu roada rotunda, tare, dar cu miezul dulce. Daduse, frate, peste alun. A um-plut scorbura de cu toamna ca sa aiba peste iarna.

2.    Intr-o zi, baga de seama ca un sfert din alune erau mancate. De unde? Ca ea nici nu se atinse de ele.

3.    S-a pus la panda sa prinda hotul. Cine era? Ciocanitoarea. Veverita o prinse de coada. Atunci, ciocanitoarea lasa coada ca soparla.

4. Mai tarziu, ciocanitoarea s-a intors la veverita sa se roage de dansa. Smerita, a batut cu ciocul:

- Cioc! Cioc! Cioc!

Dar veverita isi mutase culcusul.

Anexa 4

Veverita este foarte harnica. Ea si-a umplut cu ____________ rotunda, ___________, cu ______________ dulce. Intr-o zi a observat ca ii  ______________ alune. A stat la __________ si a prins _____________. Ciocanitoarea s-a intors ______________ sa-si ceara iertare. Dar, veverita isi mutase

Anexa 4

Veverita este foarte harnica. Ea si-a umplut cu ____________ rotunda, ___________, cu ______________ dulce. Intr-o zi a observat ca ii  ______________ alune. A stat la __________ si a prins _____________. Ciocanitoarea s-a intors ______________ sa-si ceara iertare. Dar, veverita isi mutase

Limba si literatura romana.jpg

Se acorda grupei _____________din clasa ______, Scoala cu clasele ___________, pentru performantele deosebite obtinute ladisciplina  "Limba si litera-tura romana" .