Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

Clasa a II-a A, Proiect de lectie, Limba si literatura romana, Primavara - Vasile Alecsandri

Clasa a II-a A

Proiect de lectie

Aria curriculara : Limba si comunicare

Disciplina : Limba si literatura romana

Unitatea de invatare : Primavara

Subiectul : Primavara - Vasile Alecsandri

Tipul lectiei : recapitulare si sistematizare a cunostintelor

Obiective operationale:

O1 - sa recite poezia expresiv;

O2 - sa identifice caracteristicile anotimpului primavara;

O3 - sa identifice vocalele si consoanele dintr-un enunt dat;

O4 - sa gaseasca cuvinte cu inteles opus.

Strategii didactice:

- sistemul metodologic: explicatia, exercitiul, conversatia, problematizarea, observarea, expunerea,

scaunul intervievatului, ciorchinele, brainstorming, jocul didactic.

sistemul mijloacelor de invatamant: fise , planse

forma de organizare a activitatii elevilor: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie: T.Pitila, C.Mihailescu - Limba si literatura romana  - Ed. Aramis

Curriculum National

C. Iordachescu - Sa dezlegam tainele textelor literare - Ed. Carminis

Etapele lectiei

Ob. Oper

Continutul invatarii

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Momentul organizatoric

Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii;

- Se pregatesc pentru inceperea orei de limba romana.

Verificarea cunostintelor asimilate anterior

O1

Alege un elev care va fi intervievat de colegi

- recita poezia "Primavara" de Vasile Alecsandri

- raspunde la intrebarile referitoare la lectia invatata

-scaunul intervieva-tului;

Captarea atentiei

Joc didactic: "Aplauda numai cand este corect"

1.Primavara pamantul se acopera cu firicele de iarba.

2.Sarbatoarea Invierii Domnului este primavara.

3. Frunzele copacilor cad in luna mai.

4.Primavara nu ploua niciodata, nici nu ninge.

5. Pe pamant se vad paraiase in luna martie, caci se topeste zapada.

6.Primavara daruim martisoare celor dragi.

7.In luna aprilie facem oameni de zapada in curte.

8. Lunile primaverii sunt: martie, aprilie si mai.

Despre ce anotimp am formulat eu intrebarile anterioare?

La ce va ganditi cand auziti cuvantul "primavara"?

Aplauda numai cand sunt enunturi adevarate.

Despre anotimpul primavara.

- Completeaza harta urmatoare

Joc didactic

Brain-storming

formativa

Anuntarea titlului

Se enunta subiectul lectiei si cateva din obiectivele operationale.

-se prezinta plansa cu pomul fara frunze

Dupa cum arata acest pom, cam in ce anotimp credeti ca e?

Azi vom impodobi acest pomisor cu elemente ale primaverii. Dar acestea sunt ascunse in niste plicuri. Pentru a le gasi , noi trebuie sa rezolvam sarcinile scrise pe plicuri.

-noteaza titlul lectiei

-In anotimpul iarna

explicatia

Dirijarea invatarii

O4

O3

1. Buburuza - Gasiti cuvinte cu inteles asemanator:

buburuza, vesteste, veselie, larma

Fisa 1 Frunzele: Scrieti cuvinte cu inteles opus pentru: harnic, tristete, geros, frumos

2. Floarea - Eu spun una , tu spui mai multe!

-randunica, fluture, creanga, albina

3. Albina - Scrieti cuvintele care denumesc obiecte mai mici: fluture, dumbrava, albina, creanga, padure.

Fisa 2 Fluturele Gasiti insusiri pentru: albina, fluture, copac, flori


4. Cuibul - Scrieti raspunsul la urmatoarea ghicitoare, alcatuiti o propozitie cu acesta si notati vocalele cu v si consoanele cu c.


Are-un ac micut si fin

Zboara lin din floare-n floare.

Acul este cu venin

Si polenul pe picioare



-impart copiii in trei grupe

Fiecare grupa va avea mai multe propozitii care trebuie ordonate pentru a obtine un text.

Pasarea- pentru fiecare grupa care a rezolvat corect sarcina de lucru  se aplica cate o pasare pe copac.



-gasesc sinonimele cerute;

-elevii noteaza antonime pentru cuvintele date;

-gasesc pluralul cuvintelor date

-gasesc diminutivele cuvintelor date;













Albina..



exercitiul

Ciorchinele













Proble-matizarea

Formativa

Realizarea   feed-back-ului

O2

-se completeaza urmatoarea plansa

Conversa-tia

problematizarea

Incheierea lectiei.

Se fac aprecieri despre modul in care au raspuns copiii la lectie. Se da tema pentru acasa.

□ Pasarile sustin adevarate concerte de la campie si pana la munte.

□ Pe deasupra gradinilor zboara albine harnice, roiuri de fluturi si vrabiute vesele .

□ Primavara a sosit.

  - Primavara, tu aduci bucurie tuturor !


□ Ghioceii, brandusele, toporasii, zambilele si narcisele ne incanta privirea .

□ Randunelele, berzele si cocorii se rotesc deasupra cuiburilor.

□ A sosit anotimpul florilor.

□ Intreaga natura se trezeste la viata .


□ Parcurile sunt pline de verdeata.

□ A trecut iarna.

□ Vremea s-a incalzit, iar razele de soare ne mangaie duios.

□ Iarba a rasarit pretutindeni .


Gasiti insusiri pentru urmatoarele

cuvinte:


albina - __________________

fluture -__________________

copac -   __________________

flori -   ___________________


Gasiti insusiri pentru urmatoarele

cuvinte:


albina - __________________

fluture -__________________

copac -   __________________

flori -   ___________________


Gasiti insusiri pentru urmatoarele

cuvinte:


albina - __________________

fluture -__________________

copac -   __________________

flori -   ___________________


Gasiti insusiri pentru urmatoarele

cuvinte:


albina - __________________

fluture -__________________

copac -   __________________

flori -   ___________________