|
Proiect Didactic
Scoala: Scoala cu clasele I-VIII Calafindesti
Clasa: a IV-a C
Institutor
Aria curriculara:Arte
Obiectul:Educatie plastica
Unitatea de invatare:,,Elemente de limbaj plastic si compunerea spatiului plastic"
Subiectul: Peisaj-,,Pomi infloriti"
Tipul lectiei:consolidare de priceperi si deprinderi
Obiectiv general :dezvoltarea deprinderii de a organiza echilibrat elementele de limbaj plastic studiate(punctul,linia,forma) folosind amestecurile de culori (nuante,tonuri) si tehnici de lucru-tehnica imprimarii cu tesaturi rarite,obtinerea petei plate si picturale,a formei spontane si elaborate
Obiective operationale :
a) cognitive:
O1-sa distinga elementele de limbaj plastic folosite in
realizarea plansei-model si unele insusiri ale acestora ;
O2-sa denumeasca grupele din care fac parte culorile observate pe planse
( culori primare /binare ;calde/ reci ;nonculori);
O3-sa recunoasca tonuri si nuante ale aceleiasi culori;
O4-sa identifice semnificatiile culorilor folosite ;
O5 -sa distinga tehnicile de lucru folosite in realizarea compozitiei;
b)psihomotorii:
O6-sa -si organizeze corect elementele plastice in compozitie,tinand cont
de incadrarea in pagina,proportie,echilibru compozitional;
O7-sa dispuna corect si armonios culoarea in compozitie;
O8-sa realizeze diferite amestecuri ale unei culori pentru a crea nuante si tonuri;
O9-sa aplice corect tehnicile de lucru realizand imprimarea si dispunand culoarea ca pata plata si picturala( vibrata);
c)afective:
O10-sa aprecieze propria lucrare si pe cele ale colegilor in maniera critica;
O11-sa manifeste interes pentru pictura,realizand peisajul in nuante si tonuri cat mai variate,utilizand diverse elemente plastice si tehnici,creand armonie si sugerand sensibilitate
Metode si procedee
conversatia,obsevatia,explicatia,exercitiul,munca independenta,
povestirea,modelajul,brainstorming-ul,turul galeriei,demonstratia
Forme de organizare
frontal,individual
Mijloace de invatamant:
-plansa cu steaua culorilor si cercul cromatic
-plansa ,,Nuantarea culorilor"
-plansa cu scara tonala a verdelui si nuantarea acestei culori
-plansa ,,Primavara
-plansa-model ,,Pomi infloriti"
-casetofon
Bibliografie :
*Rotaru Maria-,,Educatia plastica in invatamantul primar,"Editura,,Gheorghe Cartu Alexandru",Craiova,1996
*Ana Pasca-,,Album de arta (scolar)",Editura Corint,Bucuresti,1998
*Nicolae Filoteanu,Doina Marian-,,Desen artistic si educatie plastica",Editura All,Bucuresti,1998
,, Iubesc primavara oriunde ,dar daca as putea alege,as intampina-o mereu in gradina".
Evenimentele instruirii |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Forme de evaluare |
|||
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Mijloace de invatamint |
Moduri de organizare |
||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1.Moment organizatoric
2.Captarea atentiei
3.Reactualizarea cunostintelor insusite anterior
5.Anuntarea temei si a obiectivelor
6.Dirijarea invatarii (realizarii corecte a compozitiei)
7.Evaluarea
9.Incheierea lectiei |
Se creeaza conditiile optime pentru desfasurarea lectiei pregatirea materialului didactic necesar,stabilirea linistii Indrum activitatea de pregatire a copiilor.
Se spune ca ochiul are nevoie de culoare cum are nevoie de lumina,caci asa cum nu putem vedea in intuneric,nici nu putem trai intr-o lume lipsita de culori,care n-ar fi numai trista,ci ar parea moarta. Natura ne ofera o gama larga de culori de la cele vii,stralucitoare si atat de variate ale primaverii si verii insorite,cu cer senin si pajisti multicolorore pana la culori ce se reduce la cafeniu,cenusiu,negru,alb specifice toamnei tarzii si iernii,care totusi ne incanta prin stralucirea zapezii. -Solicit elevii sa-si exprime preferinta pentru o anumita culoare. -Asa cum bine stiam, voi iubiti culorile vii,care va fac sa va simtiti fericiti.Astfel,intr-o zi,un baietel de varsta voastra,plictisit de culorile mohorate ale iernii si de albul ce stapanea intrega natura,a inceput sa se roage ca natura sa recapete acele culori frumoase,stralucitoare ale primaverii.In vis,o Zana buna i-a aratat un peisaj de primavara incantator.
Plansa pe care v-o arat ilustreaza peisajul vazut de copil. -Ce observati? -Spuneti toate cuvintele care va vin in minte pornind de la cuvantul ,,primavara". -Ce inseamna pentru voi primavara,anotimpul renasterii? -Ce schimbari se produc in natura? -Vreau sa observati cu atentie plansa pentru a identifica elementele plastice folosite in realizarea ei. Ganditi-va cum au fost realizati copacii,campurile,florile.
-Cum pot fi liniile si punctele? -Distingeti cateva tipuri de linii folosite in realizarea desenului.
-Ceea ce impresioneaza cel mai mult este culoarea. -Ce culori au fost folosite? -Cum s-a obtinut verdele- galbui si verdele-albastrui? -Sa observam cercul cromatic.Care sunt culorile vecine ale verdelui? -Din ce categorie de culori face parte culoarea verde? -Dar culoarea galben? Priviti plansa!Observasi in departare copaci pictati cu verde foarte inchis,iar in apropiere arbori cu portiuni din coroana de un verde deschis,in combinatie cu alb.Ce sunt aceste culori? -Prezint scara tonala a verdulei.Cer sa identifice tonurile deschise si inchise. -Cum sunt realizate florile Ii ghidez sa distinga pata plata de cea vibrata,formele spontane si cele elaborate. -Dupa cum observati pentru o compozitie reusita este foarte importanta culoarea.Cu ajutorul elementelor plastice redam aspecte ale realitatii,construind diferite obiecte,fenomene,iar cu ajutorul culorii ilustram frumusetea naturii.
-Vom realiza si noi astazi o compozitie,compunand un spatiu plastic specific primaverii,folosind diferite tehnici de lucru de obtinere a culorilor si formelor. -Realizarea unui astfel de tablou ma duce cu gandul la copilul despre care v-am povestit la inceputul orei. Isi dorea atat de mult sa reinvie natura,dar nu putea sa schimbe anotimpurile.Zana buna l-a povatuit in vis insa,aducandu-i baiatului zambetul pe buze.Sa va citesc povestea care ni-l prezinta pe baiat calatorind in lumea viselor si care ne determina si mai mult sa fim creativi si originali in pictura. Citesc povestea ,,Vis de primavara" (anexa) -Cum putem sa-l ajutam pe baietel? -Ce v-a atras atentia din continutul lecturii? -Se discuta lectura,se evidentiaza aspectele caracteristice ale primaverii si mesajul textului. -Primavara ne incanta ochiul mai ales cu multitudinea florilor.Astfel vom realiza o lucrare intitulata ,,Pomi infloriti
Pentru realizarea acestei compozitii,am pregatit o plansa-model ,,Pomi infloriti" -Ce reprezinta acest tablou? -Ce elemente observati in compunerea spatiului plastic? -Care sunt florile specifice primaverii? -Cu cine putem asemana pomii infloriti? Explic elevilor procedeul prin care vor realize florile pomilor- imprimarea cu tifon sau hartie creponata-se introduce bucata de tifon sau hartie creponata in culoare si apoi se imprima pe foaie,obtinand forme diverse de marimea florilor. -Dirijez conversatia pentru a scoate in evidenta nuantele si tonurile folosite in compozitie,precum si procedeul lor de obtinere. Identificati pe plansa tonuri ale unor culori. -Ce nuante s-au folosit? -Cum sunt realizate celelalte elemente din compozitie? -De ce reguli trebuie sa tinem cont pentru a realize o compozitie reusita? -Cum veti desena copacii din apropiere,dar pe cei din departare? -Cum se asterne culoarea pe support? -Aveti plansa-model in fata.Incercati insa sa aduceti elemente noi in compozitie.Folositi-va imaginatia!-Ce amestecuri veti utiliza pentru planul apropiat si partile laminate? -Dar pentru umbra si departare? -Prin ce procedeu vom realiza florile pomilor? -Respectand toate aceste reguli,puteti incepe lucrul. -Supraveghez copiii,urmarind modul de compunere a spatiului plastic,respectarea regulilor de organizare corecta a elementelor plastice in compozitie incadrarea in pagina,proportie,echilibru compozitional,armonie,realizarea corecta a elementelor prin tehnica imprimarii.Ajut unde este cazul,intervin cu explicatii sau atentionari.
Pe o plansa desenata cu Zana primaverii sunt prinse flori de primavara care au scris pe spate numele elevilor. Voi chema cativa copii sa ia cate o floare si sa analizeze lucrarea elevului al carui nume este scris pe spatele florii.Dupa aceea voi alege si eu 2-3 lucrari si le voi aprecia. Indrum activitatea de evaluare dupa criteriile: -elementele plastice sunt corect organizate in spatiul plastic; -lucrarea este realizata cu amestecuri de culori si prin tehnica imprimarii; -culoarea este dispusa uniform pe suprafata suportului; -s-au creat tonuri si nuante cat mai variate; -s-au folosit diverse elemente plastice in moduri variate; -s-a realizat un peisaj; -plansa este atractiva,placuta. -Dirijez conversatia in asa fel incat sa scot in evidenta bucuria sosirii primaverii si insemnatatea acestui anotimp ce insufleteste natura,sufletele omenesti,incanta ochiul si aduce caldura inimii. -Realizez o expozitie in fata clasei cu cele mai reusite lucrari.
Natura a fost dintotdeauna o tema mult preferata de scriitorii romani. -Cer elevilor sa recite cateva versuri din poezii cunoscute de Geoge Cosbuc,Vasile Alecsandri. -Se interpreteaza un cantec de primavara. -Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului in care s-a desfasurat lectia.Sunt notati elevii care s-au evidentiat prin cele mai originale si corecte raspunsuri.
|
Isi pregatesc materialele necesare desfasurarii orei de pictura.
Asculta cu atentie,fiind captati de cuvintele invatatoarei.Recepteaza informatiile si sunt concentrati la explicatii.
-In functie de preferinta,elevii mentioneaza culorile :rosu,galben,verde,albastru, roz,orange.
Asculta povestirea spusa cu scopul de a le trezi interesul si de a-i introduce in lumea artelotr plastice.
Enumera cuvinte si sintagme care exprima caracteristici ale primaverii.
Observa si analizeaza plansa.Identifica elementele componente ale peisajului:campuri inverzite,copaci infloriti,florile primaverii. -Observa linia folosita in delimitarea dealurilor,realizarea trunchiului copacilor si a crengilor,punctul pentru bobocii de floare,forma si pata pentru coroana copacilor si flori.Formuleaza raspunsuri adecvate continutului si intrebarilor adresate- liniile si punctele pot fi dispuse in diferite feluri,punctele pot fi mai mari sau mai mici,aglomerate sau imprastiate,liniile pot fi trasate in diferite pozitii. Identifica culorile,mentioneaza procedeul de obtinere a nuantelor. Recunosc si arata pe cercul cromatic culorile primare si binare,calde si reci,incadrandu-le in categoria corecta pe cele mentionate de invatatoare
-Observa si definesc tonurile-denumirea unei culori cu treapta ei mai inchisa sau mai deschisa,in functie de cantitatea de alb si negru din amestec.
Asculta cu atentie retinand obiectivele urmarite in lectie.
Sunt atenti ascultand in liniste povestea citita.
Gandesc, analizeaza, scot in evidenta trasaturile specifice anotimpului primavara desprinse din continutul textului.
Observa si analizeaza plansele,reliefand trasaturile anotimpului surprinse in aceste imagini.
Asculta explicatiile si isi insusesc tehnica de lucru.
Asculta cu atentie intrebarile si formuleaza raspunsuri adecvate.
Ilustreaza semnificatiile culorilor si procedeul lor de obtinere,identifica tonuri,nuante,forme spontane -Precizeaza regulile privind realizarea corecta a lucrarii incadrarea in pagina,pozitionarea corecta a obiectelor si redarea lor echilibrata-elementele din apropiere mai mari,cele din departare mai mici,imbinarea armonioasa a culorilor,asternerea cu grija a culorii pe suport. Formuleaza raspunsuri adecvate.
Elevii lucreaza respectand indicatiile date.Ei isi organizeaza toate materialele si instrumentele corespunzator pentru a avea spstiu de lucru si a preveni un accident posibil patarea plansei,rasturnarea paharului cu apa -Picteaza in liniste,dupa ce si-au schitat in prealabil elementele componenete ale spatiului plastic.Lucreaza pe fond muzical.
Copiii numiti aleg lucrarile si le apreciaza dupa criteriile stabilite fiind indrumati de invatatoare.
Grupati in mai multe grupuri apreciaza lucrarile prin calificative sau simboluri.
Recita poezii si interpreteaza un cantec de primavara pentru a incheia lectia intr-o maniera relaxanta,deosebita. |
conversatia
conversatia explicatia povestirea
conversatia explicatia
povestirea
brain- storming-ul
conversatia explicatia observatia exercitiul
conversatia explicatia exercitiul observatia
conversatia explicatia
explicatia
conversatia
Conversatia Lectura explicative
Explicatia
Observatia Conversatia
Explicatia Demonstra tia
observatia conversatia exercitiul
Exercitiul Modelajul Munca independen Ta
Conversatia Explicatia Observatia
Turul galeriei
conversatia |
Planse, bloc de desen,acua rele,guase, pahare cu ape,servete-le,paleta, tifon, hartie creponata
planse si imagini reprezentati-ve pentru anotimpul primavara
plansa ,,Primavara"
Fisa cu textul ,,Vis de primavara"
Plansa-model ,,Pomi infloriti"
Plansa-model
Plansa-model Imagini de primavara Instrumente de lucru pentru desen si pictura
Lucrarile elevilor
Lucrarile elevilor |
frontal
frontal individual
frontal individual
Frontal individual
frontal
individual
frontal
frontal individual
Frontal individual
Frontal Individual
Individual
Frontal Individual
Frontal
frontal |
-atentionari -stimularea participarii tuturor elevilor la lectie -analiza raspunsurilor si -stimularea interesului, si curiozitatii in an vederea participarii tuturor la lectie -aprecierea raspunsurilor ga formulate -observarea sistematica a ele comporta-mentului elevilor in in gasirea raspunsurilor corecte -observarea sistematica a a comporta-mentului elevilor in in formularea raspunsurilor -stimularea curiozitatii, interesului si incurajarea elevilor in vederea participarii tuturor la lectie -aprecierea si analiza orala a a raspunsurilor formulate de elevi -evaluare formativa
Observarea sistematica a comporta mentului elevilor
Aprecierea verbala a raspunsuri lor formulate,a opiniei proprii,incurajarea participarii active si stimularea interesului
- evaluare formativa -observarea sistematica a elevilor in ceea ce priveste colaborarea si initiativa in cadrul lectiei, creativita tea si spiritul de observatie
Observarea sistematica a modului in care lucreaza practic elevii
Analiza in maniera critica Autoevalua rea Aprecieri verbale
-aprecieri verbale, notari
aprecieri verbale |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|