Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie cultura civica, Clasa: a VII-a, Autoritatea executiva

Proiect de lectie

Data: 3.03.

Scoala cu clasele I-VIII Nr. 17

Clasa: a VII-a B

Unitatea de invatare: Institutii si practici democratice

Lectia: Autoritatea executiva

Tipul lectiei: Dobandire de noi cunostinte

Timpul: 50'

Profesor:

Locul de desfasurare: cabinetul de istorie

Mijloace de invatare: Manualul de cultura civica



Fise distribuite de profesor; Constitutia Romaniei

Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, invatarea prin descoperire,lucrul in echipe,metoda cirochinelui

Bibliografie :Cecilia Deme,Darius Borovic-Ivanov(coord),Ed.Civica-Ghidul Profesorului,ed.Mirton,Timisoara,2003

Dorina Chiritescu(coord), manual de Ed. Civica,ed.II,Ed. Mirton,Timisoara,2004  

Competenta generala: comunicarea si insusirea de noi cunostinte privind autoritatea executiva a statului roman

Competente specifice:

1.sa precizeze care e responsabilitatea Guvernului conform Constitutiei tarii

2. sa prezinte structura si investitura Guvernului

3. sa enumere atributiile Guvernului
4. sa identifice care e raportul Guvernului cu Parlamentul

5. sa explice diferenta dintre administratie locala si centrala

Desfasurarea lectiei

Competente

Succesiunea momentului lectiei si timpul afectat

Succesiunea elementelor de continut

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode si procedee didactice

Mijloace de invatamant

Momentul organizatoric (1')

Profesorul noteaza absentele, pregateste mijloacele de invatare.

Elevul de serviciu motiveaza absentele unor elevi

Verificarea cunostintelor anterioare

(5')

Anuntarea titlului lectiei noi si a planului ei de predare-invatare

(2')

AUTORITATEA EXECUTIVA

1.Responsabilitatea Guvernului

2.Structura Guvernului si investitura

3.Activitatea Guvernului(actele si raportul cu Parlamentul)

4.Administratia Publica

Profesorul adreseaza elevilor intrebari:

1.Care sunt puterile in stat?"
2.Ce este Parlamentul Bicameral
"
3.Cum se aleg senatorii si deputatii?

4.Conform Constitutiei de cate feluri sunt legile adoptate de Parlament?

Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei si prezinta planul de predare - invatare

Elevii raspund la intrebarile profesorului.

Elevii noteaza in caiete titlul lectiei noi si schema lectiei pe masura ce se preda lectia.

Conversatia examinatoare

Expunerea

C1

C2

C3

C4

C4


Dobandirea noilor cunostinte (35')

Fixarea cunostintelor (6')

Tema pentru acasa( 1')




1.Responsabilitatea Guvernului


2.Structura Guvernului si investitura























3..Activitatea Guvernului(actele si raportul cu Parlamentul)

4.Administratia publica

Profesorul imparte elevii in cinci grupe fiecarei grupe dand o serie de fise cu informatii despre Guvern

Profesorul cere elevilor sa identifice pe baza fiselor si a manualului care sunt repsonsabilitatile guvernului;noteaza schema pe tabla pe masura ce elevii identifica obiectivele stabilite la inceputul lectiei

-Guvernul,asigura realizarea politicii interne si externe a tarii si exercita conducerea generala a administratiei publice

Profesorul noteza informatiile descoperite de elevii din a doua grupa

Guvernul:-prim-ministru

-ministrii

-Alti membri

Profesorul intreaba elevii daca stiu de vreun ministru femei din cadrul guvernului si in fruntea carui minister se afla

Presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru,care in temen de 10 zile va cere votul de incredere al Parlamentului,pentru el si cabinetul sau

Guvernul  da hotarari pentru organizarea executarii legilor;ordonante de urgenta, in cazuri speciale.

In ceea ce priveste raportul cu parlamentul :-guvernul prezinta informari parlamentului

-guvernul raspunde intrebarilor sau interpelarilor formultate de deputati sau senatori

-guvernul isi poate asuma raspunderea in fata camerelor asupra unui program,a unei declaratii de politica formulata sau unui proiect de lege.

Profesorul intreba pe elevi: Parlamentul poate da vot de neincredere guvernului?Cum?

Utilizand dictionarul manualului explicati ce este o motiune de cenzura?

ajutorul elevilor, si care va fi completat pe parcursul capitolului, cu noi aspecte ale politicii externe.

Profesorl da tema pentru acasa.

(exercitiu 1, pagina95)

Profesorul cere elevilor sa citeasca articolele 116 si 120 din Constitutia Romaniei si sa precizeze care sunt responsabilitatile administratiei publice si care este structura ei

1.Administratia  publica centrala-Guvernul si administratia publica centrala de specialitate

2.administratia publica locala

-a.in oras,comune,municipii

-b.in judetete si in municipiul Bucuresti

Profesorul va folosi metoda ciorchinelui pentru a verifica cunostintele acumulate de elevi la aceasta lectie

Profesorul cere elevilor ca pe baza cunostintelor acumulate la aceasta lectie sa comenteze caricatura de la pag.46

Elevii din prima grupa raspund la solicitarile profesorului, identificand in prima faza  responsabilitatea guvernului

Elevii noteaza schema de pe tabla

Elevii din a doua grupa raspund  in urma studierii materialelor care e structura guvernului si modul in care acesta este investit

Elevii raspund intrebarii puse de profesor

Noteza schema de pe tabla

Elevii din grupele 3 si 4 identifica in fisele date de profesor si in manual care este activitatea guvernului si ce raport are acesta cu Parlamentul

Raspunsul elevilor ar trebui sa fie:

Da,prin motiune de cenzura.

Elevii deschid manualul la dictionarul de la pag 92 si raspund la intrebarea pusa de profesor

Elevii din grupa a 5 identifica pe baza fiselor date de profesor si a manulului responsabilitatea administratiei publice si structura ei

Noteaza schema de pe tabla

Elevii raspund la solicitari: completeaza spatiile libere

Elevii noteaza tema in caiete.

Invatarea prin descoperire

Lucrul pe echipe

Converstia

Invatarea prin descoperire

Lucrul pe echipe

Converstia

Invatarea prin descoperire

Observatia

Observatia

Invatarea prin descoperire

Conversatia examinatoare

Explicatia

Invatarea prin descoperire

Invatarea prin descoperire

Conversatia

examinatoare

Manualul,

Fise,

Constitutia Romaniei

Manualul,

Fise,

Constitutia Romaniei

Manualul,

Fise,

Constitutia Romaniei

Manualul,

Fise,

Constitutia Romaniei