Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Educatie tehnologica, Clasa: a VI-a

Scoala cu clasele I-VIII Salcea, jud Suceava Prof.

Disciplina: Educatie tehnologica                                                         Mediul de instruire: laborator informatica

Clasa: a VI-a

Modulul: Materiale si tehnologii

PROIECT DE LECTIE

A. Tema lectiei: Materii prime si materiale lemnoase

Necesitatea studierii temei: formarea deprinderii de a recunoaste corect materialele lemnoase dupa caracteristici si proprietati in scopului stabilirii domeniului de utilizare.

Rectangular Callout: Culoare
Desen
Gust
Umiditate
,Rectangular Callout: Elasticitate 
Plasticitate 
Rezistenta 
Duritate 
,Rectangular Callout: Conductivitate termica ,Rectangular Callout: Uzura 
Rezistenta la smulgerea cuielor
Durabilitatea


Oval: Grupe de plante lemnoase B. Structurarea continutului:

C. Contextul in care se realizeaza lectia:

Experienta anterioara de invatare a elevilor

Cuvinte cheie

Resurse

Lemn

Arbori

Tulpina

Culoare

Elasticitate

Plasticitate

Rezistenta

Uzura

Materiale

  • Elevii poseda cunostinte referitoare la:

Specii de arbori

Importanta plantelor si a padurii

Utilizarile lemnului

  • Elevii stiu:

Sa identifice unele specii de arbori;

Sa enumere cateva produse de mobilier

Calculatoarele din laboratorul de informatica

Soft educational


D. Obiective operationale:

Nr. obiectiv

Capacitatea care se urmareste a se dezvolta prin invatare la elev

Comportamentul prin care elevul va proba ca si-a format capacitatea

Conditii de probare a comportamentului

Criterii de reusita

O1

Sa utilizeze termeni specifici domeniului.

Prin folosirea termenilor specifici domeniului in elaborarea raspunsurilor

Raspunsuri pe parcursul lectiei,

80%

O2

Sa clasifice plantele lemnoase tinand seama de caracteristicile fiecarei grupe

Incadreaza diferite plante lemnoase in grupa corespunzatoare

Primul item din primul test

90%

O3

Sa descrie partile componente ale unui arbore

Recunoaste partile componente ale unui arbore indicand tulpina ca sursa cea mai importanta de lemn

Al doilea item din primul test

90%

O4

Sa descrie proprietatile materialelor lemnoase

Descrie caracteristicile si proprietatile materialelor lemnoase stabilind corelatii intre acestea si domeniile de utilizare

Testele al doilea si al treilea

80%

O5

Sasintetizeze caracteristicile principalelor specii de arbori

Descrie speciile de arbori prezentate din punct de vedere al caracteristicilor botanice si al proprietailor lemnului

Rezolva corect testul sumativ

80%

  1. Evaluare

Evaluarea formativa prin aprecierea participarii la lectie si aprecierea raspunsurilor si sumativa prin aprecierea modului in care elevii au rezolvat sarcilie din testul sumativ.

F. Strategii didactice

Nr. crt.

Etapele lectiei

Etapele de instruire

Metode si procedee didactice

Mijloace didactice

Forme de organizare a activitatii

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

1

Secventa introductiva

verifica prezenta, pregateste materialele necesare, organizeaza elevii

-se pregatesc pentru ora

Conversatia

3

Captarea atentiei si trecerea la lectia noua

Conduce o scurta conversatie pentru a desprinde importanta plantelor lemnoase si a padurii

prezinta modul in care se va desfasura ora, 

precizeaza pe scurt obiectivele

indica elevilor cum vor folosi aplicatia

-participa la conversatie

-deschid calculatoarele

-deschid fisierul cu aplicatia

Conversatia






calculatoare

Frontala

4

Prezentarea si invatarea noilor continuturi

-cere elevilor sa parcurga prima fraza indicand cu mouse ul pe cuvintele citite

-se  descriu grupele de plante lemnoase

-cere elevilor sa parcurga informatiile privind proprietatile lemnului

-pentru fiecare  proprietate se va discuta exemplul din soft, se vor da si alte exemple

citesc pe rand informatiile, noteaza pe caiete, dau si alte exemple

rezolva pe rand  cerintele testelor formative

Conversatia

Problematizarea



Calculatoare

Soft educational

Frontala

Individuala

5

Fixarea cunostintelor si a deprinderilor noi

-propune o sinteza asupra caracteristicilor si proprietatilor lemnului

- solicita elevii sa raspunda la intrebari pentru a stabili asemanari si deosebiri intre principalele specii de arbori, caracteristicile acestora si domenii de utilizare

-citesc informatiile din tabel, noteaza in caiete, stabilesc asemanari si deosebiri, corelatii intre proprietati si utilizari;

Conversatia

Problematizarea

Comparatia

Calculatoare

Soft educational

Frontala

Individuala

6

Aprecierea activitatii, evaluarea, autoevaluarea si notarea

-cere elevilor sa rezolve testul final care cuprinde itemi ce solicita raspunsuri cu aplicarea cunostinleor dobandite

-face aprecieri asupra modului in care au fost indeplinite obiectivele, cum au participat elevii la ora, anunta notele si le inscrie in catalog;

-elevii rezolva ultimul test

Conversatia.

Evaluarea sumativa: se apreciaza participarea la ora si activitatea practica