Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC Clasa a IV-a, Geografie, Raurile

PROIECT DIDACTIC

Data

Clasa a IV-a

Institutor:

Scoala

Disciplina : Geografie

Subiectul lectiei: Raurile

Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte

Timp de lucru : 50 minute

Obiective operationale:



O1 sa localizeze pe harta principalele forme de relief din tara noastra, precum si diferite rauri;

O2 sa numeasca rauri din Romania;

O3 sa indice unitatea de relief de unde izvorasc cele mai multe ape curgatoare;

O4 sa identifice pe harta tarile dunarene si bratele Dunarii;

O5 sa cunoasca de unde izvoraste Dunarea

O6-sa defineasca corect, succesiv, paraul, fluviul, izvorul, afluentii, confluenta, delta pe baza observatiilor efectuate si prin comparare;

O -sa participe cu placere si interes la dezvoltarea climatului afectiv pozitiv in grup;

Strategii didactice :

Metode si procedee:

conversatia;

observatia;

explicatia;

exercitiul;

demonstratia;

metoda ciorchinele;

Resurse materiale:

harta , fise de lucru, ghicitori

Forme de organizare :

frontal

pe echipe

individual

Bibliografie:

programa

Manual de geografie pentru clasa a IV-a, autori: Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Ed. Aramis, 2006

Momentele lectiei

T I mp

Ob

Elemente de continut

Strategia didactica

Modalitati de evaluare

Met si proc

Forme de organiz

Mij de invat

1.     Momentul organizatoric

1'


Vor fi asigurate conditiile optime desfasurarii lectiei de geografie. In fata clasei va fi harta fizica a Romaniei.

Vor fi asigurate conditiile optime desfasurarii lectiei de geografie. In fata clasei va fi harta fizica a Romaniei.

Conver

satia

Frontal

2.     Reactuali zarea cunostinte lor

8'

O1

O3

O4

O5

Elevii sunt intrebati ce au avut de pregatit pentru astazi, ce am invatat ora trecuta la geografie, lectia fiind « Apele » 

Lectia anterioara este verificata selectiv prin intrebari si prin rezolvarea unui ciorchine la tabla. Invatatorul scrie pe tabla in mijloc Dunarea. Elevii au sarcina de a spune ce cunosc despre Dunare. Se va arata si pe harta  unde intra Dunarea si tot cursul apei.

Li se adreseaza elevilor si alte intrebari din lectiile anterioare.

Conver satia

Explica

tia

ciorchi nele

Frontal

individual

harta

Evaluare  orala

Corectare unde este cazul

3.     Captarea atentiei

5'

O

Ghicitoare:

"Nu sta-n ciur, nici pe perete,

E cel mai bun leac pentru sete"

(apa) li se comunica ca avem ape statatoare si ape curgatoare


Mai multe paraie,

Adunandu-si apele,

Isi croiesc o cale,

Si pornesc la vale.

(raul)  li se explica elevilor ce este raul.( apa formata din mai multe paraie, mai lata si mai adanca)

De sub deal, la radacina,

Iese apa la lumina.

(izvorul) li se explica elevilor ca izvorul este locul unde un firicel de apa iese la suprafata pamantului)

De sub deal, dintr-un izvor,

A pornit un rausor.

(paraul) paraul este apa formata din apele mai multor izvoare care se aduna in vai si curg impreuna

Spune-mi care oare,

Este cea mai mare

Apa curgatoare?

(fluviul) fluvial este apa cu albia mai larga si mai adanca, formata din apaele mai multor rauri

Explica tia

Conver satia

Frontal

Ghici-

tori

Aprecieri verbale

4.     Anuntarea temei si enuntarea obiective lor

2'

Este anuntata tema cea noua si anume « Raurile » si li se comunica ca la sfarsitul lectiei ei vor cunoaste raurile Romaniei. Sunt intrebati inca o data daca au retinut ce este raul.

Copiii isi deschid caietul , isi scriu data si titlul « Raurile », invatatorul va scrie si el pe tabla.

Conver satia

Frontal

Atlas

Harta Romaniei

Observare sisitematica

5.     Dirijarea invatarii

20'

O2

Se scrie in caiet ce este raul, paraul si izvorul, dar si confluenta si afluenti.

Elevii au pe banca atlasle geografice, harta Romaniei. Ei sunt rugati sa spuna cateva rauri si sa le localizeze in ce parte a Romaniei se afla raul respectiv. Pentru ca noi stim punctele cardinale, noi vom spune raurile importante din acele zone.

Elevii, in timp ce se uita si pe harta lor si vor comunica raurile, vor scrie in caiete.de exemplu.


Raurile de Est : Prut,  Siret cu afluentii Moldova, Trotus, Buzau.etc. La fel se va proceda si pentru celelalte zone.

Explica tia

Conver satia

Frontal

Evaluare orala

aprecieri

6.     Obtinerea performantei

10'

O6

Elevii primesc o fisa de lucru. Pot sa lucreze si pe echipe  Verificarea acestora se face frontal si selectiv.

Explica tia

Exerci- tiul

Frontal

Individual

Fise

Evaluari orale si scrise

aprecieri

7.     Asigurarea feed-back-ului

2

O2

O3

Elevii sunt intrebati ce au invatat azi la geografie. Li se pun rapid doua intrebari din lectie pentru a observa daca ei au fost atenti la ora.

Conver satia

frontal

8.     Aprecieri finale

2' 

Se fac aprecieri finale asupra lectiei si sunt mentionati elevii care s-au remarcat in activitatile realizate .

Conver satia

Frontal

individual

Aprecieri verbale



De sub deal, la radacina,                 De sub deal, dintr-un izvor,

Iese apa la lumina.                A pornit un rausor.

(izvorul) (paraul)


Cu aceste ajutoare,                                      Mai multe paraie,

Orice apa curgatoare                                   Adunandu-si apele,

Devine tot mai mare.                                   Isi croiesc o cale,

(afluenti)Si pornesc la vale.

(raul)

Spune-mi care oare,

Este cea mai mare

Apa curgatoare?

(fluviul)



Fise


Alcatuiește o propoziție cu ajutorul cuvantului izvor.

Numește o masura pentru legea protectiei apelor.    



Numește un rau din vestul țarii.                     Numește un rau din Dobrogea.


Cum ați sancționa nerespectarea protecției apelor?

Alcatuiește o propoziție cu ajutorul cuvantului parau





Dunarea                                           Numește un rau din grupa sudica.


izvoraste din .

traverseaza . si se varsa in


Locul de intalnire a doua ape curgatoare se numeste . Numește un rau din estul țarii.



Cele mai multe ape curgatoare din tara noastra izvorasc      Numește un rau din Dobrogea.

din ..