Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic matematica clasa: a v-a - fractii zecimale

PROIECT DIDACTIC



SCOALA CU CLASELE I-VIII  COCA, COMUNA CALINESTI-OAS

PROFESOR:

DISCIPLINA: MATEMATICA

CLASA: A V-A

UNITATEA DE INVATARE: FRACTII ZECIMALE

CONTINUTUL: PROBLEME CARE SE REZOLVA CU AJUTORUL ECUATIILOR

TIPUL LECTIEI: MIXTA

SCOPUL LECTIEI: Elevii sa rezolve si sa compuna probleme cu ajutorul ecuatiilor

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul activitatii, toti elevii vor fi capabili:

O1: sa identifice problemele ce se rezolva cu ajutorul ecuatiilor



O2: sa faca notatiile corespunzatoare

O3: sa identifice cuvintele de legatura dintre datele problemei si sa le transpuna in operatii matematice

O4: sa formeze corect ecuatia

O5: sa rezolve corect ecuatia obtinuta

O6: sa verifice corect solutia gasita si sa poata interpreta solutia determinata

O7: sa formuleze o problema cand se cunoaste modelul matematic ce o caracterizeaza

O8: sa propuna probleme ce se rezolva cu ajutorul ecuatiilor si apoi sa le rezolve

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul, explicatia, expunerea, problematizarea, lucrul individual

Modul de organizare a clasei: frontal, pe grupe, individual

Resurse: - materiale didactice: pixuri, caiete, foi de hartie

-mijloace de invatamant: tabla, creta, manuale

LOCUL: sala de clasa

BIBLIOGRAFIE:  programa scolara, planificarea, manual scolar, culegeri.

Etapele lectiei

Desfasurarea lectiei



Timp

Mod de organizare


Metode


Obs.

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Captarea atentiei

Organizeaza clasa.

Noteaza absentele.

Numesc elevii absenti.

Se pregatesc pentru lectie.

1'

Frontal

Conversatie

Precizari psihopeda-gogice:

Clasa are un efectiv de 13 elevi, toti apti pt invatatura, fiind de nivelele:

Ritm rapid  de invatare 4 elevi;

Ritm mediu de invatare 6 elevi;

Ritm lent de invatare - 3 elevi.


Conexiunea inversa are loc pe tot parcursul lectiei.

Verificarea cunostintelor asimilate anterior

Verifica tema scrisa pentru acasa, aproba sau corecteaza temele facute.

Verifica nivelul de aprofundare a cunostintelor asimilate orele anterioare  despre Ecuatii si Inecuatii.

Prezinta la control caietele de teme; corecteaza acolo unde este cazul.


Raspund  la intrebarile profesorului.

3'

Frontal

Conversatie

Verificarea ancorelor pe care se sprijina lectia noua

Intreaba elevii daca stiu etapele rezolvarii problemelor cu ajutorul ecuatiilor.

Raspund  la intrebarile profesorului.

2'

Frontal

Conversatie

Anuntarea temei noi si a obiectivelor

Anunta titlul lectiei de zi si il scrie pe tabla: "Probleme care se rezolva cu ajutorul ecuatiilor".

Anunta obiectivele lectiei.

Asculta; noteaza in caiete titlul lectiei.

1'

Frontal

Expunere

Dirijarea invatarii

Anunta etapele necesare pentru rezolvarea problemelor cu ajutorul ecuatiilor:

1)stabilirea datelor cunoscute si necunoscute

2)stabilirea legaturilor intre aceste date(stabilirea ecuatiei)

3)rezolvarea ecuatiei

4)alegerea solutiei (analiza rezultatelor)


Propune spre rezolvare urmatoarea problema:

Un numar se inmulteste cu 2; produsul obtinut se aduna cu 11,7 si se obtine 37,4. Aflati numarul.

Pune intrebarile:

Care este necunoscuta problemei?

Cu ce o vom nota?

Cum formam ecuatia?

Ce metoda de rezolvare aplicam?

Cum interpretati solutia obtinuta?




Propune spre rezolvare urmatoarele probleme:

1.Suma dintre dublul si triplul unui numar este 8,5. Calculati nr.

2.Suma a doua numere este 2,45, iar unul dintre ele este de 4 ori mai mare decat celalalt. Determinati numerele.

3.In pauza mare Andreea a cumparat pentru colegii ei 7 covrigi si 5 pachete de biscuiti. Se stie ca un covrig costa 1,5 lei, iar un pachet de biscuiti costa 0,75 lei. Cat rest a primit Andreea daca a avut o bancnota de 10 lei si una de 5 lei?

4.Din dublul unui numar s-a scazut 18; rezultatul a fost impartit la 3,4, iar la noul rezultat s-a adaugat 1,3. Stiind ca se obtine 4,29 sa se afle numarul.

5.Compuneti o problema care sa se rezolve dupa urmatorul exercitiu: (2∙2,5)+(4∙3,5)

Asculta, noteaza in caiete etapele rezolvarii problemelor.












Citesc enuntul problemei si cauta sa descopere necunoscuta si relatiile de legatura dintre datele problemei.

Noteaza cu x- nr necunoscut

Formeaza ecuatia:  x∙2+11,7 = 37,4

Rezolva ecuatia:   x∙2=37,4- 11,7

x∙2=25,7

x= 25,7: 2

x = 12,85

Interpreteaza solutia obtinuta:

Numarul necunoscut este 12,85.

Verifica solutia: 12,85∙2 +11,7= 37,4.



Asculta indicatiile profesorului si rezolva ex. la tabla; noteaza in caiete.

Asculta indicatiile profesorului si rezolva exercitiul la tabla; noteaza in caiete.


Asculta indicatiile profesorului si rezolva exercitiul la tabla; noteaza in caiete.






Asculta indicatiile profesorului si rezolva exercitiul  la tabla; noteaza in caiete.



Asculta indicatiile profesorului si rezolva exercitiul pe caiete si apoi la tabla.

3'













7'














5'


6'




6'








8'





3'



Frontal













Frontal














Frontal


Frontal




Frontal








Frontal

Individual




Frontal

Individual

Expunerea













Explicatia

Exercitiul

Conversatie












Explicatia

Exercitiul

Explicatia

Exercitiul



Explicatia

Exercitiul







Explicatia

Exercitiul

Munca individuala


Munca individuala

Explicatia

Feed-back

Cere elevilor sa repete etapele rezolvarii problemelor cu ajutorul ecuatiilor si face aprecieri asupra modului in care acestia au  raspuns la lectie.

Repeta etapele rezolvarii problemelor cu ajutorul ecuatiilor, asculta aprecierile profesorului.

2'

2'

Frontal

Conversatie


Anuntarea temei pentru acasa

Anunta tema pentru acasa:

Culegere  pag. 37, ex. 15, 16, 17, 18

Asculta si noteaza tema pentru acasa, precum si precizarile suplimentare, daca este cazul.

1'

Frontal

Conversatie