Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Clasa : a VII-a, Biologie - Alcatuirea encefalului

PROIECT DE LECTIE

Data

Clasa : a VII-a

Aria curriculara :Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul :Biologie

Unitatea de invatare :FUNCTIILE ORGANISMULUI UMAN,BAZA LOR ANATOMICA SI NOTIUNI ELEMENTARE DE IGIENA



Subiectul :Alcatuirea encefalului

Scopul lectiei :Cunoasterea alcatuirii sistemului nervos pentru constientizarea importantei acestuia in functionarea organismului ;

Obiective de referinta :

»sa observe organe si sisteme de organe ale corpului uman(1.1) ;

»sa stabileasca relatii intre functiile organelor,ale sistemelor de organe din corpul uman si influentele factorilor de mediu(1.3) ;

»sa utilizeze metode si mijloace adecvate studierii corpului uman(2.1)

Obiective operationale :

La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili sa realizeze urmatoarele :

sa localizeze encefalul si sa il descrie ;

sa identifice pe plansa si mulaj partile componente ale encefalului ;

-sa compare structura maduvei spinarii cu cea a encefalului ;

Tipul lectiei :lectie mixta

Demersul didactic :

a.Resurse procedurale :

observatia ;

-conversatia euristica ;

-demonstratia ;

-explicatia;

b.Resurse materiale :

-manual,mulaj al encefalului,planse vacuumate,atlase anatomice

tors uman, DVD,,Sistemul nervos si sistemul endocrin'',calculator

Forma de organizare :frontal  ;

Evaluare :formativa prin chestionare orala si rezolvarea unei fise de evaluare ;

Locul desfasurarii :laboratorul de biologie

Bibliografie :

-Cerghit Ioan ,-,,Metode de invatamant'',Editura Polirom,2006

-Lazar Viorel,Nicolae Mariana,,Lectia,forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie'',Editura Arves,2007

-Tibea,Florica,,Atlas de biologie''-Anatomia omului,Editura Didactica si

Pedagogica,2006

-Partin Zoe,Logofatu Luminita,Cezar Th. Niculescu,,Biologie-Manual pentru clasa a VII-a'',Editura Corint,2006



DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE

LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei

-Pregateste materialul didactic ;

-Solicita elevului de serviciu sa numeasaca elevii absenti;

-Noteaza elevii absenti si solicita elevilor sa-si pregateascacele necesare  desfasurarii lectiei ;


-Isi pregatesc caietul de biologie,manualul si atlasele ;

Verificarea cunostintelor

-Solicita elevilor sa-si reaminteasaca elementele componenete ale  maduvei spinarii si rolul pe care il indeplineste aceasta pentru organism ;


-Raspund la intrebari

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor

Porti cu tine peste tot o structura de aproximativ 1400 g care controleaza fiecare lucru pe care il faci.Te ajuta sa gandesti,sa invati,sa creezi,sa simti diverse emotii si iti controleaza fiecare respiratie si fiecare bataie a inimii.Acest centru fantastic de control este creierul.

Asculta explicatiile profesorului si raspund la intrebari




Anuntarea temei si obiectivelor

Anunta si scrie pe tabla tema lectiei si prezinta obiectivele care exprima ceea ce elevii trebuie sa cunoasca la terminarea lectiei

Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele

Dirijarea invatarii

-Distribuie elevilor atlasele anatomice,plansele vacuumate si mulajele encefalului

-Solicita elevilor sa urmareasca pe DVD materialul legat de encefal ;

-se discuta pe baza materialului vizionat

-Localizeaza encefalul pe mulajul torsului uman

-Enumera  pe baza mulajului encefalului componentele acestuia si le descrie

-Adreseaza intrebari in paralelel despre structura maduvei spinarii

-Realizeaza schema lectiei la tabla



Urmaresc filmul cu atentie


Raspund la intrebari

Iau notite




Identifica pe mulajele de pe mese si atlas componentele encefalului

Compara structura encefalului cu

cea a maduvei spinarii


Evaluarea performantei


-Chestioneaza  oral elevii pe tot parcursul lectiei

Noteaza elevii foarte activi care au dat raspunsuri corecte si complete

-Se gandesc si raspund la intrebari

Asigurarea feed-back-ului


Distribuie fiecarui elev fisa de evaluare si solicita rezolvarea independenta a acesteia.Dupa expirarea timpului de lucru discuta cu elevii modul de rezolvare

Rezolva fisa de evaluare

SCHEMA LECTIEI

ENCEFALUL

situat in cutia craniana ;

-protejat de cele 3 meninge ;

-greutate-1400 g ;

Alcatuire :

CREIERUL MARE

-format din 2 emisfere cerebrale

-substanta cenusie se gaseste la exterior si formeaza scoarta

cerebrala=cortex(2-4 mm grosime ,2200 cm2) si in interiorul substantei albe formand nuclei

-scoarta cerebrala prezinta santuri care delimiteaza lobi :frontal,

Occipital,parietali,temporali

-substanta alba se gaseste la interior si este formata din fibre

CREIERUL MIC=cerebelul

-situat sub emisferele cerebrale ;

-format din 2 emisfere cerebeloase unite printr-un lob central ;

-substanta cenusie -la exterior=scoarta cerebeloasa ;

-substanta alba -la interior

TRUNCHIUL CEREBRAL

-situat in prelungirea maduvei spinarii sub emisferele cerebrale;

-partea trunchiului dinspre maduva=bulb rahidian

-substanta cenusie -la interior,fragmentata de substanta alba care se gaseste si la periferie

NERVII CRANIENI-12 perechi-senzitivi(organe de simt-- encefal)

-motori(encefal- muschi)

-micsti(fibre senzitive+motorii)

Clasa a VII-a Numele si prenumele..

Tema :,,Encefalul-Structura''

FISA DE EVALUARE

I.Completeaza spatiile punctate :

Encefalul se gaseste in..  . si este protejat de 3..

Este format din..,si .    .

Scoarta cerebrala se numeste..

Santurile mai adanci de la suprafata delimiteaza

30 p

II.Alege raspunsul corect

1.La nivelul cerebelului substanta cenusie se gaseste :

a)la interior

b)la exterior

2.La nivelul emisferelor cerebrale substanta cenusie se gaseste :

a)la interior

b) la exterior 20 p

III.Identifica si denumeste lobii cerebrali ! 40 p

.

10 p din oficiu

Total 100 p

Timp de lucru :10 min