Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC Clasa: a II-a - Limba si literatura romana, Ne juca si limba romana invatam!

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a II-a B

Disciplina: Limba si literatura romana

Subiectul: Ne juca si limba romana invatam!

Tipul lectiei: recapitulare

Obiective operationale

sa alcatuiasca cuvinte cu grupurile de litere invatate ;



sa citeasca fluent, corect si constient enunturile exercitiilor ;

sa gaseasca sinonime pentru cuvintele date, fara a folosi terminologia ;

sa alcatuiasca enunturi dupa imagini ;

sa gaseasca antonime pentru cuvintele date, fara a folosi terminologia ;

sa reconstituie o imagine, scriind apoi un enunt care sa o reprezinte ;

sa desparta corect in silabe cuvintele date ;

sa ordoneze cuvintele intr-o propozitie ;


Metode si procedee : explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea

Mijloace didactice : calculator, planse cu randunica si cuiburi, plicuri, fise de lucru; ecusoane etc

Material bibliografic :

v     Ungureanu, A.,  (2003) : Metodica studierii Limbii si literaturii romane - invatamant primar, Editura AS'S, Iasi ;

v     Serdean, I., (1998) : Didactica limbii romane in scoala primara, Editura Teora, Bucuresti.





Nr. crt.

Momentele lectiei


Continutul stiintific al lectiei

Metode si procedee

Mijloace didactice

Evaluare


Observatii


1.






Moment organizatoric





Se vor crea conditiile favorabile desfasurarii in bune conditii a lectiei.

Elevii pregatesc manualele si tema pentru acasa.



conversatia














2.














Verificarea cunostintelor













Se verifica tema pentru acasa, atat cantitativ cat si calitativ.

Voi adresa elevilor cateva intrebari cu referire la anotimpul in care suntem.

In ce anotimp ne aflam?(primavara)

Care sunt semnele sosirii acestui anotimp?(sosirea pasarilor calatoare,inmugurirea pomilor, soarele incalzeste tot mai tare etc).

Care sunt vestitorii primaverii?(florile)

Dar oaspetii?(pasarile calatoare)

Ce pasari calatoare cunoasteti?(randunica, barza etc).


conversatia

problematizarea

















3.







Trecerea la lectia noua






Se va viziona o prezentare tip power-point ce prezinta o randunica.

- Ce pasare este reprezentata in imginea mea? (o randunica).

- Vreau sa va spun ca a venit in vizita la mine si mi-a povestit o multime de lucruri extraordinare din activitatile copiilor de pretutindeni. Ea le-a vazut diversele activitati pe care le fac si cat de grozavi sunt. M-a intrebat si pe mine ce stiti sa faceti voi. Printre intrebarile pe care mi le-a adresat sunt ( se va prezenta imaginea pp cu obiectivele). Voi stiti sa faceti activitale de care m-a intrebat ea? (da).


conversatia







calculator

prezentare power point



evaluare frontala















4.





Anuntarea temei





Pai daca voi stiti haideti sa ii si aratam. Astzi vom desfasura lectia sub forma de joc, asa ca alta data si bineinteles ca vom organiza un concurs adevarat, foarte serios, pe parcursul caruia voi veti repeta ceea ce ati invatat la limba romana, dar veti si incerca sa aratati tot ce stiti. Trebuie sa faceti in asa fel incat echipa din care faceti parte sa castige.


explicatia
















5.

















































































6.
















Desfasurarea activitatii















































































Incheierea activitatii














Dupa cum am spus ne vom juca dar vom si invata in acelasi timp. Voi sunteti deja impartiti in 4 echipe. Va trebui sa va alegeti un nume, o sigla. De aceea eu

v-am pregatit niste jetoane pe dosul carora se afla niste flori.

Haideti sa va alegeti numele echipei.

( Ma voi plimba printre grupe iar un elev din fiecare grupa va alege cartonasul pe care se afla diferite flori.)

Dupa denumirea echipelor se va incepe activitatea. Se va explica modul in care se va desfasura jocul.

Pentru a castiga concursul trebuie sa fiti foarte atenti, pentru ca aveti de trecut mai multe probe. Pe primele doua panouri vedeti cate o randunica la doua cuiburi. In fiecare cuib se afla plicuri cu sarcini pentru voi, pentru fiecare grupa. Cuiburile sunt numerotate ca sa stiti ordinea in care urmati sa va extrageti plicul.Pe celelalte panouri vedeti semnul fiecarei echipe. Pentru fiecare raspuns corect veti primi cate un punct reprezentat prin randunele. Randunelele le voi prinde pe panou in dreptul semnului echipei voastre in caz de raspuns corect. Castiga echipa care a adunat cele mai multe randunele.

Suneti gata sa incepem concursul_

Sa incepem!

In timp ce elevii lucreaza eu le voi prinde si ecusoanele in piept.


Proba 1.


Mesagerul fiecarei echipe va merge la plansa unde este indicat numarul echipei lui si va extrage primul plic.

Pe cate o fisa sunt scrise cate 5 cuvinte. Elevii le vor desparti in silabe dupa care vor citi cu voce tare raspunsurille . Anexa 1



Proba 2.


Pe fisa de lucru sunt scrise cuvinte pe care ei le vor scrie de la cap la coada. Raspunsurile le vor scrie si la tabla.Anexa 2



Proba3.

Pe fisa vor fi scrise cuvinte care ,,au nevoie" de cuvinte (asemanatoare) cu sens asemanator.


Elevii vor citi cu voce tare ceea ce au efectuat.Anexa 3


Proba 4.


Pe fisa sunt scrise cuvinte carora trebuie sa li se gaseasca opusul. Se va proceda ca la proba anterioara. Anexa 4


Proba5.


Pe fisa numarul 4 sunt scrise cuvinte pe care copiii trebuie sa le ordoneze intr-o propozitie. Se citeste propozitia obtinuta si se va scrie la tabla. Anexa 5


Proba 6.


Pe fisa se regasesc grupuri de litere invatate cu care copiii vor alcatui cate 4 cuvinte. Raspunsurile se vor citi cu voce tare.Anexa 6


Proba 7.


Elevii vor primi in plic cate o imagine taiata pe care ei trebuie sa o reconstituie. O vor lipi pe o foaie A4 iar sub ea vor alcatui un enunt cu referire la imaginea obtinuta.


Toate fisele cu raspunsuri vor fi afisate pe panouri in dreptul semnului echipei lor.

Dupa realizarea acestei ultime sarcini voi declara incheiat concursul. Se vor numara punctele fiecarei echipe si se va stabili echipa castigatoare care va fi aplaudata. Voi face aprecieri si recomandari asupra modului de desfasurare a concursului.

Pentru ca activitatea tematica este Primavara, la final vom canta cantecul ,,Cucul".





munca pe echipe







explicatia





















exercitiul


explicatia

conversatia

munca in echipe

exercitiul

conversatia

explicatia

munca in echipa

exercitiul

problematizarea

aprecieri verbale, aplauze

intonarea cantecului






jetoane cu imagini de flori




















planse cu randunele si cuiburi

plicuri cu sarcini de lucru

fise de lucru

fise de lucru

creta

fise de lucru

creta

puzzle

foaie A4

lipici






















evaluarea

pe grupe si individuala

evaluarea

pe grupe si individuala

evaluare frontala




Anexa 1.

A.    primavara   D. englezi

ganditoare  exercitiu

promisiune linistitoare

zebra pom

cucrealizare


B lalea

prevestitoare

nelamurire

mac

elan


C.    televizor

mancare

delicii

copieri

dansatoare

Anexa 2.


A.    lac

mac

car


B.    luna

amar

aer


C.    rai

cal

mare


D.   sap

cot

pot


Anexa 3.


A.    nea

fereastra


B.    firava

manual


C.    hrana

viteaz


D.   necajit

tristete


Anexa 4.    


A.    vesel-

scurt


B.    ingust

scund


C.    mare

gras


D.   lumina

civilizat


Anexa 5.


A.  Primavara, randunelele, veslie, au sosit, aduc, si, sufletele, noastre. in


B.   ierbivore, se hranesc, Animalele, iarba. cu



C.   calde, tarile, Pasarile, sosesc, calatoare, primaverii. inceputul, din, la


D. pe, se inganau, Pasarelele, o, creanga.



Anexa 6.


A. che, chi


B. ghe, ghi


C. ce, ci


D. ge, gi