|
APLICATIE:PROIECT DE ACTIVITATE
TEMA:REZOLVAREA PROBLEMELOR SI LUAREA DECIZIILOR
Grupa: mare pregatitoare ( 6 - 7 ani )
Tema: vizeaza rezolvarea problemelor si luarea deciziilor
Subiect: A fost odata ca niciodata.
Obiective: sa invete sa genereze solutii alternative la probleme;
Sa invete sa evalueze eficienta posibilelor solutii.
Material didactic: imagini reprezentand principalele momente din povestea
" Puiul " de Al. Bratescu - Voinesti si " Cei doi arici, Ghimpisor si Ghimpici ".
DESFASURAREA ACTIVITATII:
1.Spun copiilor urmatoarea poveste: " A fost odata ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar mai povesti. A fost odata o familie de arici: mama, pe care o chema Ghimpina, tata , pe nume Ront si copilasii lor, Ghimpisor si Ghimpici. Toti traiau fericiti in Poiana florilor. Mama lucra toata ziulica in casa: facea mancare, spala vasele, rufele, calca si facea curatenie in toata casa. Ront era un arici harnic si stia ca trebuie sa se pregateasca de iarna. De aceea alerga de dimineata pana seara ca sa pregateasca culcusul de iarna. Doar cei doi pui se jucau toata ziua impreuna cu prietenii lor, iepurasul Tup - Tup si veverita Codita.
Toata lumea era vesela, copiii se jucau, parintii erau plecati dupa mancare, cand deodata se auzi un vuiet puternic si apa veni cu furie pe micul paraias din apropierea casutei lor.
Vai, vai ! Ce se vor face acum, Ghimpisor si Ghimpici? Sa stea-n casa? Sa fuga in padure? Nu stiau cum ar fi mai bine.Noroc cu bunul lor prieten, castorul Dintisor, pe care veverita Codita, vazand din copac pericolul care ameninta casa aricilor, l-a chemat in ajutor. Acesta se apuca iute de treaba si cu dintii lui puternici taie niste crengi si facu un baraj. Astfel apa nu mai reusi sa ajunga la casa aricilor.Si asa iarna ii gasi pe prietenii nostri pregatiti. Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa".
Le cer copiilor sa spuna ce ar fi facut in locul celor doi arici, acordandu-le timp de gandire.
2.Le explic ca, in mod normal, pentru orice problema pe care o avem exista mai multe solutii.Evidentiez importanta timpului de gandire, necesar pentru a alege alternativa care ni se pare mai buna. Ii incurajez sa dea exemple, sub forma de joc, pentru a-i determina sa " genereze" solutii:
- Ce ai face daca.?
Ii stimulez sa dea cat mai multe raspunsuri, folosind brainstormingul pentru explorarea alternativelor. Ii incurajez sa povesteasca intamplari cand au fost pusi in situatia de a opta, de a alege, cerandu-le sa spuna cum au facut-o si de ce. Discutam posibilele rezultate ale alegerii uneia dintre alternative:
Ce crezi ca s-ar putea intampla daca faci asa cum spui?
Care dintre solutii crezi ca ar fi cea mai buna?
Incerc prin discutii sa determin copiii sa opteze pentru una din alternative:
Ce ai ales sa faci? De ce?
3.Discutam deciziile unor personaje din povestile cunoscute de ei:
Puiul de prepelita decide sa zboare in lastar ( povestea " Puiul ");
Mandrila, fratele mai mare, decide sa-si faca singur casuta ( povestea "Cei trei ursuleti ";
Naf - Naf si Nif - Nif, fratii mai mari, decid ca nu le trebuie o casuta ca o cetate.
Rog copiii sa gaseasca alte variante, gandindu-se timp de 2 - 3 minute, precizandu-le ca e important sa nu actionam la primul impuls.Ii incurajez sa dea si ei exemple din alte povesti, de comportamente de luare de decizii.
4. Impart grupa de copii in doua subgrupe si propun copiilor sa aleaga una din povestile cunoscute, schimband intamplarile din poveste si finalul. O subgrupa a ales povestea " Puiul ", cealalta " Casuta din oala ".
5.Fiecare subgrupa prezinta clasei alternativele alese:
puiul cel mare este gasit de un copil, dus acasa, aripa ii este pusa in atela, puiul imprietenindu-se cu cei din familie, ramanand acolo toata iarna. Primavara, la reintoarcerea prepelitei cu ceilalti pui ei se intalnesc.
dupa stricarea " casutei " de catre urs, animalele care si-au facut casuta in oala se hotarasc sa-si faca impreuna o " casuta " mai mare si mai trainica, care sa le apere de frigul iernii si unde sa locuiasca impreuna.
DISCUTII:
INTREBARI REFERITOARE
1. Dintre solutiile multiple despre care am vorbit, care ti s-a parut cea mai buna?
2. Ce crezi ca face ca o solutie sa fie mai buna decat alta?
3. Ce poti face cand nu esti sigur daca alegerea ta ( solutia ) este sau nu buna?
INTREBARI DE PERSONALIZARE:
1.Ai fost vreodata in situatia de a alege intre a face doua lucruri? Cum ai ales?
2. Crezi ca alegerea ta a fost mai buna decat alta? De ce?
3. Ce poti face daca, pentru a rezolva o problema, nu-ti vine in minte nici o solutie? La ce persoane pe care le cunosti ai cere ajutor?
BIBLIOGRAFIE:
ANN VERNON - CONSILIERE IN SCOALA. DEZVOLTAREA INTELIGENTEI EMOTIONALE, EDITURA ASCR.