Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE CLASA: a XI -a, Geografia mediului inconjurator si Probleme fundamentale ale lumii contemporane

PROIECT DE LECTIE

DATA 17 . 03 .

SCOALA G.S. I. " I. L. CARAGIALE " MORENI

CLASA a XI -a B

DISCIPLINA Geografia mediului inconjurator si Probleme fundamentale ale lumii

contemporane

SUBIECTUL Despaduririle si desertificarea

TIPUL LECTIEI predare-invatare-evaluare

COMPETENTE SPECIFICE :

C6 - Identificarea interrelatiilor dintre elementele, procesele si situatiile din mediu



C7 - Identificarea situatiilor de degradare a mediului

C9 - Observarea si explicarea unor fenomene de degradare a mediului

C10 - Analiza si interpretarea unor date privind degradarea mediului

C13 - Identificarea problemelor contemporane privind mediul

COMPETENTE DERIVATE

C1 - Definirea notiunilor de despadurire si desertificare

C2 - Explicarea rolului si importantei padurilor pentru mediul inconjurator

C3 - Identificarea cauzelor despaduririlor si localizarea regiunilor afectate

C4 - Identificarea cauzelor desertificarii si localizarea arealelor de extindere a deserturilor

C5 - Evidentierea necesitatii combaterii acestor fenomene si a principalelor masuri luate pe

plan mondial in acest sens

STRATEGIA: dirijata , cognitiva , euristica

ORGANIZAREA ACTIVITATII: frontala si independent-individuala

METODE DIDACTICE: conversatia dirijata, demonstratia figurala, problematizarea, lucrul cu

harti si atlase, explicatia

MATERIALE DIDACTICE harta fizica a lumii , atlase, harta fizica a Romaniei, plansa cu

cauzele si efectele desertificarii, schite , imagini si date statistice

MATERIALE BIBLIOGRAFICE : "Geografie-manual pentru clasa aXIa" - S. Negut,

D. Balteanu, G. Apostol, M. Ielenicz , Ed. Humanitas Educational , 2001

" Geografie -manual pentru clasa aXIa" - Gr. Posea,

N. Aur , Ed. All Educational , 2000

" Geografia mediului inconjurator-ghid metodologic" -

N. Ilinca, N. Lazar, A. Nedelcu , Ed. Paralela 45 Educational , 2002

" Hazarde naturale si antropogene"-curriculum optional-

D. Balteanu, R. Alexe , Ed. Corint , 2002

DESFASURAREA LECTIEI

1.     Organizarea clasei: se verifica prezenta si se pregatesc materialele necesare lectiei

1min.

2.     Reactualizarea cunostintelor din lectiile anterioare: -se adreseaza intrebari si situatii-problema



Enumerati cauzele alunecarilor de teren si localizati arealele cu alunecari din Romania

-Explicati cum afecteaza viscolul agricultura

-Explicati deosebirea dintre viituri si inundatii

-Ce sunt tornadele si care sunt zonele unde apar frecvent ?

-Ce reprezinta fenomenul El Nino si unde se manifesta ?

-Explicati frecventa mare a hazardelor generate de valurile tsunami in spatiul Oc. Pacific.

-Explicati frecventa mare a inundatiilor in Asia de SE si numarul mare al victimelor lor.

-Definiti secetele si explicati efectele lor.

10min.

3.     Anuntarea scopului si obiectivelor lectiei noi : -pe baza raspunsului elevilor , se evidentiaza

relatia seceta-desertificare ,se noteaza titlul lectiei pe tabla si se enunta scopul ei - analizarea

fenomenelor de despadurire si desertificare si explicarea consecintelor lor la nivel mondial ,

apoi se precizeaza obiectivele/competentele derivate. 4min.

4. Dirijarea activitatii :

C1- pe baza observarii imaginilor se definesc : - despaduririle = totalitatea actiunilor prin care

padurile sunt inlaturate complet de pe anumite suprafete atat din cauze naturale cat mai ales

din cauze antropice.

-desertificarea = fenomen complex de degradare a terenurilor din zone cu climat arid sau semiarid , care duce la disparitia covorului vegetal si

inaintarea deserturilor.

C2- se evidentiaza functiile padurii in echilibrul mediului inconjurator :

pastreaza si amelioreaza calitatea mediului;

are rol de reglare a temperaturii

purifica aerul fiind sursa de oxigen si mentine umiditatea acestuia

are o functie edafica, estetica si ecologica

are rol antierozional



participa la circuitul hidrologic

Astfel, se constata clar ca functiile care privesc echilibrul mediului sunt mai importante decat

rolul de sursa de materii prime pentru activitatile umane.

C3- se analizeaza caile pe care se produc despaduririle , cauzate de:

hazarde naturale ( eruptii, cutremure, alunecari, avalanse ). Ex.: Peru 1970- un cutremur

a distrus padurea de pe o suprafata de 70.000 kmp. ; 1980 -eruptia vulcanului Saint Hellens.

incendiile ( atat cele cu cauze naturale , cat mai ales cele provocate ) . Ex. : Indonezia in

1983 , au fost distruse 3,7 mil. ha ; Australia 1994 - 800.000 ha.

taierile ( pentru consumul casnic, materie prima industriala ). Anual se exploateaza cca.

3,5 miliarde mc de masa lemnoasa ( mai ales in zona calda ), in timp ce capacitatea de regenerare este de numai de 2,7 mld. mc .

Ca efect ,la nivelul intregului Glob , suprafetele forestiere s-au redus de la cca. 9 mld. ha in

antichitate ,la doar cca. 4 mld. ha in prezent, cu consecinte foarte grave la nivelul bilantului

hidrologic, accelerarii eroziunii , degradarii solurilor sau climei.Ex: -scaderea resurselor

de biomasa lemnoasa; -modificarea peisajelor ; - reducerea biodiversitatii;

Unele tari duc politici de reimpadurire, astfel crescandu-si suprafetele forestiere ( ex. :

Germania-41% din suprafata in prezent fata de mai putin de 25% in anii 50.

C4 - se analizeaza hartile , localizandu-se regiunile Globului cu climate aride si semiaride ,apoi

se noteaza fenomenele prin care se manifesta desertificarea:

distrugerea treptata a covorului vegetal

reducerea rezervelor de apa in sol

degradarea solului prin eroziune, deflatie, formarea crustelor, saraturare

transformarea dunelor fixe in dune mobile si inaintarea lor

Desertificarea afecteaza in prezent cca. 25% din suprafata uscatului adica 110 tari si cca.1mld

de locuitori ,fiind insotita de foamete ,migratii ale populatiei, epidemii si numeroase victime.



Cauzele desertificarii sunt : - climatice ( reducerea cantitatilor de precipitatii,incalzirea climei,

intensificarea vanturilor )

-antropice ( suprapopularea, utilizarea necorespunzatoare a terenu-

rilor, suprapasunat, despaduriri si poluare )

Teritoriile cele mai afectate de desertificare sunt in Africa ( Sahelul - o fasie de cca. 200-300km

latime situata la sud de Sahara pe teritoriul statelor Ciad, Mali, Mauritania, Niger, Senegal,

Sudan , unde desertul a inaintat cu cca.100 km in ultimul secol ),in Asia centrala si de SV ,

Australia si America de Sud . In tara noastra , mai ales in ultimele decenii , se semnaleaza unele

fenomene de desertificare in estul Baraganului , sudul Olteniei si sud-estul podisului Moldovei,

unde se manifesta : secete prelungite, aridizarea solurilor, saraturarea si pierderea humusului si

reactivarea dunelor de nisip ce fusesera fixate.

C5 - Combaterea desertificarii presupune luarea de masuri la nivel global , fapt realizat incepand cu

anul 1977 in urma primei conferinte mondiale asupra desertificarii ( Nairobi - Kenya ). Dintre

acestea amintim : -adoptarea unor programe de utilizare durabila a solurilor si a resurselor

agricole; -plantarea de arbori rezistenti la seceta ( asa numitele "baraje verzi" ex. Algeria 1500

km lungime si 5-20 km. latime ); -reducerea suprapasunatului si crearea unor surse alternative

de venituri pentru populatia din zonele afectate; - utilizarea echilibrata a resurselor de apa, etc.

30min.

5. Obtinerea feed-back-ului : Elevii vor analiza plansa cu " Desertificarea - rezultat al suprasolicita-

rii capacitatii de rezistenta a mediului" si vor raspunde la cerinta :

Stabiliti pentru relatia seceta-desertificare, cauza secetei si efectul

desertificarii

Prof. IONEL CIRNARU