Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Clasa: a VIII-a Matematica si stiintele naturii, Optional Biologie ,,Educatie pentru sanatate"

PROIECT DE LECTIE


Data: 27 mai

Clasa: a VIII-a A

Scoala: Liceul Teoretic ,, C-tin Romanu-Vivu" Teaca

Profesor

Aria curriculara: Matematica si stiintele naturii

Obiectul: Optional Biologie ,,Educatie pentru sanatate"

Unitatea de invatare: Consumul si abuzul de substante toxice

Tema: Alcoolul si consecintele lui



Scopul lectiei:Constientizarea consecintelor consumului de alcool si dezvoltarea abilitatilor de

prevenire a consumului de alcool a adolescentilor

Obiective operationale

La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili sa realizeze urmatoarele:

Sa descrie motivele pentru care adolescentii consuma alcool;

Sa evidentieze si sa analizeze efectele de scurta si lunga durata a consumului de alcool;

Sa identifice, prin discutie de grup, joc de rol, modalitati prin care scoala si familia pot contribui la prevenirea consumului de alcool a adolescentilor.

Tipul lectiei: Lectie de transmitere si insusire a noilor cunostinte - varianta lectie bazata pe

Imbinarea muncii frontale cu munca independenta.

Metode de lucru: prelegere, discutii de grup, jocul de rol, conversatia euristica, descoperirea.

Resurse materiale: materiale informative pe tema alcoolului, fise de lucru, coli de hartie,

markeri.

Locul desfasurarii: laboratorul de biologie

Evaluare: formativa prin chestionare orala si observarea elevilor.

Bibliografie

Manual de educatie pentru sanatate, editura Corint, 2006, autor Zoe Partin

Ghidul pentru parinti, editura Casei Corpului Didactic Cluj 2000

Colectia Arborele lumii

www.google.ro


DESFASURAREA LECTIEI


ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei

-Pregateste materialul didactic.

-Noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei.


-Isi pregatesc cartile si caietele.

Captarea si mentinerea atentiei

-Prezinta tema activitatii si cateva date statistice despre consumul de alcool in randul tinerilor in Romania.

-Urmaresc cu atentie materialul prezentat.



Prezentarea obiectivelor urmarite

-Noteaza titlul lectiei pe tabla/coala  si prezinta elevilor obiectivele lectiei.

-Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.


Dirijarea invatarii



















-Organizeaza elevii in grupe de cate 4-5 elevi si le cere acestora ca in cadrul grupului sa discute si sa identifice motivele pentru care adolescentii consuma alcool.

-Noteaza pe coala cu marker, cat mai multe pareri din partea fiecarei grupe de elevi.

-Prin prelegere, prezinta, descopera si analizeaza impreuna cu elevii, efectele de scurta si lunga durata a consumului de alcool, posibilele semne ale consumului de alcool al adolescentilor (obiectiv nr.2)

-Intocmeste o schita a lectiei impreuna cu elevii.

-ofera elevilor spre rezolvare, de aceasta data individual, doua fise de activitate: una in care elevii sa identifice prin marcarea cu un ,,X" organele afectate de consumul de alcool si a doua care cuprinde un set de afirmatii legate de consumul de alcool, elevii trebuind sa bifeze cu ,,adevarat" sau ,,fals" fiecare propozitie si sa aduca si argumente acolo unde este necesar.

-Discuta raspunsurile impreuna cu elevii, stabilindu-le pe cele corecte.

-Se grupeaza, discuta  si identifica motivele consumului de alcool, notand in caiete si indeplinind astfel primul obiectiv.


-Comunica profesorului motivele identificate.


-Asculta cu atentie, participa activ oferind o paleta  variata de raspunsuri.

Identifica si efecte in ceea ce priveste accidentele de circulatie datorate consumului de alcool sau posibilele raporturi sexuale neprotejate.




-Primesc fise de lucru si incep sa le rezolve, apoi comunica, la solicitarea profesorului raspunsurile date. Sunt comparate si discutate raspunsurile insotite de argumente si in

cadrul grupei.


Evaluare

-Este completata cu o activitate tot pe grupe bazata pe jocul de rol: fiecare grupa va primi un scenariu diferit, prin interpretarea caruia sa scoata in evidenta comportamentele problema asociate consumului de alcool.

-La sfarsitul activitatii stabileste un clasament al grupelor si noteaza elevii care s-au evidentiat si au dat cele mai multe raspunsuri bune.

-Grupele construiesc dialogul, fiecare elev din grupa intrepretand un anumit rol (parinte, fiu, fiica etc.).

Se formuleaza concluzii.




-Primesc aprecieri din partea profesorului.



Schita lectiei


Alcoolul si consecintele lui



Consumul de alcool determina efecte grave asupra sanatatii, vietii de familie, activitatii scolare.

Motivele pentru care adolescentii consuma alcool

pentru castigarea pozitiei in grup;

pentru a crea sau mentine o anumita imagine;

pentru a scapa de probleme;

de placere

Efectele de scurta durata ale consumului de alcool

Efectele imediate ale consumului de alcool sunt o usoara relaxare, inhibitii mai reduse si reactii mai lente. Cu cat este consumat mai mult alcool, cu atat va fi mai mult afectat comportamentul acelei persoane, astfel aceasta poate deveni:

Mai vorbareata si mai sociabila;

Emotiva, nervoasa sau violenta;

Confuza si dezorientata;

Incapabila sa mearga sau sa vorbeasca corect.

Efectele consumului de alcool pe termen lung

Consumul in cantitati mari de alcool si pe o perioada indelungata poate duce la boli grave, chiar fatale. Din moment ce alcoolul este o substanta toxica, consumul exagerat poate duce la:

Ciroza ficatului

Boli cardiace

Ulcer

Cancer

Alimentatie necorespunzatoare

Afectiuni fatale ale creierului.

Care pot fi efectele consumului de alcool asupra tinerilor?

Abuzul de alcool este cauza celor mai multe accidente de masina in care sunt implicati tinerii.

Consumul de alcool, chiar si in cantitati moderate creste mult riscul de a avea raporturi sexuale neprotejate

Onsumul de alcool poate duce la violenta si agresivitate.

Posibile semne ale consumului de alcool al adolescentilor

este in compania unor persoane (colegi, prieteni) care consuma alcool

este mai irascibil, mai agresiv sau dimpotriva mai retras, mai izolat

are probleme la scoala - absente nemotivate, conflicte cu profesorii

si-a pierdut interesul pentru activitatile extrascolare pe care le practica inainte - sport, desen, muzica, munte

este necomunicativ si devine iritat cand se vorbeste de alcool