Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic Biologie, Clasa : a-VI-a - Sistemul digestiv si digestia

Proiect didactic

Data: 21.10.

Disciplina: Biologie

Clasa : a-VI-a

Scoala cu clasele I-VIII Tritenii de Sus

Profesor :



Tema : Sistemul digestiv si digestia

Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte

Scopul: familiarizarea elevilor cu notiunea de digesie si cu alcatuirea sistemului digestiv

Obiective operationale

O1-sa enumere functiile de baza ale organismului animal

O2-sa enunte definitia notiunii de digestie

O3-sa explice alcatuirea aparatului digestiv

O4-sa prezinte rolul diferitelor componente ale sistemului digestiv

O5-sa prezinte adaptarile iepurelui legate de modul de hranire

Strategii didactice

Metode si procedee didactice: observatia, conversatia, problematizarea, invatarea prin descoperire.                              

Materiale si mijloace didactice: manual, fise de lucru

Forma de activitate: frontala si individuala

Continut informational: conform programei

Resurse umane: clasa de elevi

Locul de desfasurare: sala de clasa

Surse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid                         metodologic, Zoologia nevertebratelor, internet

Desfasurarea lectiei

1. Moment organizatoric -verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei

2. Captarea atentiei- anuntarea temei si a obiectivelor urmarite

3.Verificarea insusirii cunostintelor din lectiile anterioare

3. Prezentarea noilor cunostinte

- elevii recunosc partile componente ale sistemului digestiv

- prefesorul noteaza pe tabla si elevii in caiete partile componente ale sistemului digestiv: tub digestiv si glande anexe

- profesorul intreaba elevii cu ce se hraneste un iepure si elevii raspund: varza, morcov, salata, trifoi, sfecla

- profesorul explica elevilor traseul pe care il are hrana in tubul digestiv si modificarile suferite de aceasta la nivelul fiecarei parti componente a tubului digestiv

- profesorul, impreuna cu elevii stabilesc adaptarile sistemului digestiv al iepurelui la modul de hranire

- profesorul explica elevilor traseul substantelor simple rezultate in urma digestiei din intestinul subtire pana la celelalte organe

- profesorul explica elevilor ce se intampla cu substantele ramase netransformate : trec in intestinul gros si de aici sunt eliminate prin anus sub forma de materii fecale

- elevii deduc definitia procesului de digestie si explica importanta acestui proces pentru crestere



4. Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului

- elevii sunt rugati sa enumere componente ale sistemului digestiv

- elevii sunt rugati sa prezinte adaptarile sistemului digestiv al iepurelui la modul de hranire

- elevii completeaza fisa de lucru

5. Stabilirea concluziilor -reluarea aspectelor esentiale

6. Evaluare - notarea activitatii elevilor


Schema lectiei

Totalitatea transformarilor pe care le suporta alimentele de-a lungul tubului digestiv poarta numele de digestie.

Organele din alcatuirea sistemului digestiv si rolul acestora :

Segmentul

Organele digestive

Rolul organului

Tub digestiv

Este alcatuit din organe cu rol in transportul si transformarea alimentelor

Cavitate bucala

Amesteca hrana cu saliva si o marunteste

Faringe

Transporta hrana catre esofag

Esofag

Transporta hrana catre stomac

Stomac - contine glande gastrice care produc suc gastric

Depoziteaza si digera alimentele

Intestin subtire - este de 15 ori mai lung decat corpul;

Contine glande intestinale care produc suc intestinal

Digera complet alimentele

Asigura absorbtia alimentelor transformate, in sange

Intestin gros - este segmentul final al tubului digestiv

Cecum

Contine bacterii cu rol in digestia celulozei din plante

Rect

Formeaza materiile fecale din resturile nedigerate

Anus

Elimina materiile fecale

Glande anexe

Produc sucuri cu rol in digestie

Glande salivare

Produc saliva

Ficat

Produce bila

Pancreas

Produce sucul pancreatic

Adaptarile iepurelui la modul sau de hranire

- incisivi cu aspect de dalta taioasa, acoperiti cu smalt dur, cu crestere continua

- lipsa caninilor

- masele cu creste transversale

- cecum

- intestin subtire foarte lung ( aprox. 3 m)