Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE CLASA: a VII-a, Limba romana, Predicatul verbal si predicatul nominal

PROIECT DE LECTIE

DATA: 21.04.

CLASA: a VII-a

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

OBIECTUL: Limba romana

SUBIECTUL: Predicatul verbal si predicatul nominal

TIPUL LECTIEI: de recapitulare si sistematizare a cunostintelor

PROFESOR: Irimia Elena Madalina

COMPETENTE GENERALE, SOCIALE SI CIVICE:

2. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata.

4. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.



COMPETENTE SPECIFICE

2.3.1 sa stie definitia predicatului;

2.3.2 sa cunoasca tipurile de predicat;

2.3.3 sa defineasca predicatul verbal si predicatul nominal;

2.3.4 sa alcatuiasca enunturi in care predicatul verbal sa fie exprimat prin parti de vorbire date;

2.3.5 sa formeze propozitii in care predicatul nominal sa fie exprimat printr-un verb copulativ dat si un nume predicativ, exprimat printr-o anumita parte de vorbire;

4.4.1 sa identifice predicatele verbale, precizand partile de vorbire prin care sunt exprimate;

4.4.2 sa alcatuiasca propozitii, respectand anumite cerinte;

4.4.3 sa indice predicatele nominale din texte date;

4.4.4 sa formeze enunturi in care numele predicative sa fie exprimate prin parti de vorbire date;

4.4.5 sa realizeze o harta conceptuala a predicatului.

VALORI SI ATITUDINI:

* Cultivarea unei atitudini pozitive fata de limba romana si recunoasterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personala si imbogatirea orizontului cultural.

STRATEGII DIDACTICE

a.     Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, invatarea prin descoperire,

analiza morfologica si sintactica, exemplul, exercitiul oral si scris,

harta conceptuala.

b.     Mijloace de invatamant: Limba romana, manual pentru clasa a VII-a, autori Sofia

Dobra, Alexandru Crisan, Editura Humanitas Educational, Bucuresti

2005, Gramatica, fise de lucru pentru clasa a VII-a, autori Eliza Mara

Trofin, Luminita Ardelean, Editura Paralela 45, Pitesti, 2006, Exercitii

de limba romana: competenta si performanta in comunicare: clasa

a VII-a, autori Mina  Maria Rusu, Geanina Cotoi, Editura Paralela 45,

Pitesti 2009, rebus, plansa cu informatii despre predicat, fise de lucru,

caietul de notite, markere, creta colorata, tabla.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: activitate frontala, activitate independenta.



RESURSE capacitatea de invatare a elevilor.

Din punct de vedere al capacitatii de invatare, clasa este relativ omogena. Majoritatea

elevilor dispun de capacitati sporite de invatare, iar restul poseda resurse suficiente

pentru buna desfasurare a activitatii didactice.

TIMP: 50 de minute.

PARCURS DIDACTIC

1. Moment organizatoric - 1 minut

- Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele necesare orei de limba romana.

- Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.

2. Verificarea temei - 5 minute.

- Se va verifica modul in care elevii si-au efectuat tema data ora trecuta.

- Elevii sunt solicitati, prin sondaj, sa citeasca raspunsurile, sa motiveze, antrenandu-se, prin intrebari frontale intreaga clasa.

3. Reactualizarea cunostintelor invatate anterior - 5 minute.

- Se vor reactualiza, prin conversatie frontala, cunostintele esentiale despre predicat. Elevilor li s-a cerut sa vina cu intrebari referitoare la subiectul lectiei de astazi, intrebari la care tot ei vor raspunde. Exemple de intrebari:

  • Ce este predicatul?
  • De cate feluri este predicatul?
  • Ce este predicatul verbal?
  • Care este definitia predicatului nominal?
  • Din ce este alcatuit predicatul nominal?
  • Dati exemplu de un enunt in care predicatul verbal sa fie exprimat prin
  • Dati exemplu de o propozitie in care predicatul nominal sa fie exprimat prin verbul copulativ si numele predicativ, prin

4. Anuntarea subiectului lectiei - 1 minut.

- Voi anunta elevii ca, in aceasta lectie, isi vor consolida si sistematiza cunostintele despre predicat.

5. Captarea atentiei - 7 minute.

- Se va realiza prin rezolvarea unui rebus, pe verticala A-B descoperindu-se titlul lectiei. Elevii vor raspunde cerintelor si vor iesi, pe rand, la tabla pentru a completa rebusul.

6. Conducerea procesului de recapitulare si sistematizare, asigurarea retentiei si a transferului - 29 minute



- Se va realiza pe baza unei fise individuale de exercitii; acestea vor fi rezolvate ca activitate independenta, dar si colectiva. Exercitiile au in vedere:

  • identificarea predicatelor verbale si precizarea partilor de vorbire prin care se exprima;
  • alcatuirea unor propozitii, respectand anumite cerinte;
  • indicarea, prin subliniere, a predicatelor nominale din texte date;
  • recunoasterea, prin subliniere, a numelor predicative simple si multiple din texte date;
  • alcatuirea de enunturi in care numele predicative sa fie exprimate prin parti de vorbire date;
  • realizarea unei harti conceptuale a predicatului.

- Feed - back-ul are loc permanent pe parcursul conversatiei, in cadrul conducerii invatarii si se concretizeaza prin aprecieri verbale facute de profesor: E bine! Da! Exact!

7. Tema pentru acasa - 1 minut

- Elevii vor avea de facut ca tema pentru acasa un cvintet avand ca tema subiectul lectiei de astazi si exercitiul 1, de la pagina 188, din manual.

8. Evaluarea - 1 minut.

- Voi face aprecieri generale si individuale, pozitive si negative, atat pe parcursul orei de limba romana, cat si la sfarsitul acesteia.

Nume si prenume elev:

Clasa a VII-a

PREDICATUL

FISA DE LUCRU

1. Identifica, prin subliniere, predicatele verbale si precizeaza prin ce sunt exprimate:

  1. Iata-l pe George!

  1. Hai sa plecam!

  1. Am bagat de seama tarziu ca isi luase picioarele la spinare.

  1. Fara doar si poate ca a plouat mult ieri.

2. Alcatuieste propozitii respectand cerintele:

  1. a alerga, diateza pasiva, predicat verbal

  1. un verb impersonal sa fie predicat verbal

  1. adverb predicativ, predicat verbal

  1. interjectie predicativa, predicat verbal



3. Indica, prin subliniere, predicatele nominale din textele de mai jos:

* Vremea va fi, in general, frumoasa, exceptand regiunile vestice, unde cerul va fi schimbator

si razlet. Va ploua. Joi, vremea va deveni instabila in intreaga tara. Va tuna si va fulgera si norii vor acoperi cerul.

* El nu a ramas acelasi. Este la fel de inteligent, desi a devenit mai bland, mai ingaduitor. Ma intreb daca e cu putinta sa isi schimbe  comportamentul asa de repede.

4. Subliniaza, cu o linie, numele predicative simple si, cu doua linii, numele predicative multiple:

  • Razvan este medic stomatolog.
  • Vaza pare foarte fragila.
  • Pisica Danei este mare, alba si agila.
  • Un vlajgan blond parea seful grupului din stanga si stapanul intregii curti.
  • Dorinta actorilor era de a ne incanta cu jocul lor si de a ne dezvalui sensuri noi ale vechii piese de teatru.
  • Intrarea in acea afacere a insemnat pentru el o sansa pe care o astepta de mult timp si o posibilitate de a-si dovedi calitatile de conducator.

5. Formeaza enunturi in care numele predicativ sa fie exprimat prin:

  • adverb

  • locutiune adjectivala

  • adjectiv provenit din verb la participiu

  • numeral cu valoare substantivala, in cazul acuzativ

  • locutiune substantivala

6. Alcatuieste harta conceptuala a predicatului