Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie Clasa: a XI a, Biologie - Recapitulare-glande endocrine

Liceul Teoretic Bechet

Proiect de lectie

Data:

Clasa: a XI a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul: Biologie

Unitatea de invatare: Functii de relatie

Tema: Recapitulare-glande endocrine

Scopul lectiei : Reorganizarea si sistematizarea cunostintelor despre glandele endocrine in vederea intelegerii importantei acestorapentru organismul uman

Competente specifice :

1.1  Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare in scopul asimilarii de cunostinte despre structura si functiile organismelor ;



1.2  Utilizarea investigatiei pentru evidentierea structurii si functiilor organismelor ;

1.3  Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare .

Competente derivate :

La sfarsitul lectiei elevii trebui sa :

sa stabileasca tipografia glandelor endocrine studiate ;

sa descrie structura glandelor endocrine studiate ;

sa identifice hormonii secretati de glandele endocrine si principalele actiuni ale hormonilor ;

sa identifice si sa caracterizeze principalele disfunctii endocrine.

Tipul lectiei :lectie de recapitulare sistematizare si consolidare a cunostintelor varianta de baza pe schema recapitulativa.

Demersul didactic :

a)     Resurse procedurale :

-observatia ;

-conversatia euristica ; 

-jocul didactic.

b) Resurse materiale :

-manuale ;

-prezentare power-point.

c) Forma de organizare :

-frontal ;

-pe grupe.

Locul de desfasurare : sala de clasa

Evaluarea : formativa prin chestionare orala.

Anticiparea dificultatilor : intrebari suplimentare-asigurarea unui fond de documentare.

Bibliografie :

1.     Ciurchea Maria, Ciolac- Russu Anca, Iordache I. Metodica predarii stiintelor biologice, E.D.P. , Bucuresti 1982.

2.     Cristescu D. , Salavastru C. , Voiculescu B. , Niculescu C. , Cirmaciu R. , Biologie, Manual pentru clasa a XI a, Ed. Corint, Bucuresti 2006.






Desfasurarea lectiei


Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1.Organizarea clasei

-noteaza in catalog elevii absenti ;

-verifica daca sunt conditii optime pentreu desfasurarea orei.

Isi pregatesc cartile si caietele

2.Captarea si mentinerea atentiei

-anunta elevii ca lectia de recapitulare care a fost anuntata din ora precedenta o vor desfasura sub forma unui joc interactiv,in urma vizionarii unei prezentari power-point.

Asculta explicatiile profesorului

3.Precizarea continutului stiintific ce va fi repetat si a competentelor vizate

-anunta elevii ca vor realiza recapitularea notiunilor despre ,,glandele endocrine'',conform planului de recapitulare prezentat din ora precedenta.

Se pregatesc sa raspunda la intrebari

4.Obtinerea performantei prin repetarea teoretica

-deruleaza elevilor prezentarea power-point;

-imparte elevii in 5 grupe si repartizeaza fiecarei grupe un segment din continutul ce va fi repetat(grupa1-tipografia glandelor,grupa 2-structura glandelor,grupa 3-hormonii secretati,grupa 4-actiunea hormonilor,grupa 5-disjunctii endocrine);

-stabileste sensul de adresare a intrebarilor si regulile jocului.

Pentru verificarea permanenta realizeaza o plansa pe care va desena ,,X'' pt raspunsurile corecte si ,,O'' pentru raspunsuri gresite.

Raspund la intrebari

5.Evaluarea performantei elevilor

-prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei si prin realizarea jocului interactiv ;

-noteaza elevii care adreseaza intrebari ce asigura atingerea punctelor mentionate in planul de recapitulare dar si pe cei care dau raspunsuri complete si corecte.

Se gandesc si raspund la intrebari

6.Intensificarea retentei si asigurarea transferului

-periodic realizeaza fixarea partiala a notiunilor prin intrebari ce necesita argumentare, insitand asupra aspectelor cu importanta majora;

-pe baza raspunsurilor date de elevi in timpul jocului didactic, completeaza schema de recapitulare a lectiei.

Raspund la intrebarile adresate de profesor, dovedin sistematizarea cunostintelor si realizarea transferului



Schema recapitulare



Definitie:glandele endocrine sunt glandele al caror produs de secretie, numit hormon, se varsa direct in sange sau limfa.

Sunt: hipofiza, tiroida, pancreasul, suprarenalele, ovarele, testiculele.

Localizare: - hipofiza : baza creierului;

tiroida : partea anterioara a gatului;

pancreasul : curbura abdomenului;

suprarenalele : deasupra polului superior al rinichilor;

ovarele : in pelvis de o parte si de alta a uterului;

testiculele : in reg. Inghinala, in scrot.

Structura

Hipofiza : trei lobi - anterior: adenohipofiza;

- posterior: neurohipofiza;

- intermediar (mijlociu).

Tiroida: doi lobi uniti printr-un istm.

Pancreasul: celulele insulelor Langerhans (alfa si beta).

Suprarenalele: doua formatiuni: corticosuprarenalele si medulosuprarenale.

Testiculele: tubi seminifieri si celule interstitiale Seydig.

Ovarele : -zona corticala : foliculi ovarieni ;

-zona medulara : tesut conj. , vase de sange si nervi.

Hormoni hipofiza : -adenohipofiza : -glandulotropi : - tirotropina TSH

-corticotropina ACTH

-luteinizant LH

-foliculostimulant FSH

-nonglandulotropi : -somatotropul STH

-prolactina

-neurohipofiza-depozit de hormoni produsi de nucleii hipotalamici :

-antidiuretic ADH

-ocitocina

-mijlociu - melanocitostimulator MSA

Tiroida: -tiroxina

-triiodotironina

Pancreasul: -insulina

-glucagonul

Suprarenalele: -glucocorticoizi : cortizol

-mineralocorticoizi: aldosteron

-sexostiroizi

-adrenalina , noradrenalina

Testiculele  -testosteronul

Ovarele: -estrogeni

-progesteron

Disfunctii endocrine :

- nanismul hipofizar = piticismul

- gigantismul

- acrimegalia

- diabetul insipid

Tiroida : -nanismul tiroidian

-mixedemul

-Basedow-graves(gusa exoftalmica)

Pancreas -diabetul zaharat.

Plan de recapitulare

Glandele endocrine

-definitie

-enumerare

-localizare

-structura

-hormoni secretati

-actiuni ale hormonilor

-disfunctii endocrine