|
PROIECT DE LECTIE
SCOALA:"MIHAIL SADOVEANU", BRAILA
PROFESOR:
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Istorie
UNITATEA: De la orase-stat la imperii. Egiptul. Regatul Asiriei. Regatul evreilor
TIPUL LECTIEI: mixt
TIMP: 50 minute
COMPETENTE DERIVATE: Prenzentarea libera a evolutiei marilor imperii orientale
COMPETENTE SPECIFICE:
C1- definirea urmatorilor termini istorici: oras-stat, regat, imperiu, dinastie, sclavi
C2- descrierea evolutiei Egiptului Antic
C3- prezentarea Etapelor in evolutuia regatului Asiriei
C4- prezentarea regatului evreilor
C5- participarea activa pe parcursul lectiei;
C6- cooperarea cu ceilalti elevi pentru realizarea sarcinilor.
C7- localizarea pe harta/ atlase a: a marilor imperii
STRATEGIA DIDACTICA
RESURSE PROCEDURALE: -conversatia examinatoare
-conversatia euristica
-expunerea
-explicatia
-dialogul
MIJLOACE DE INVATAMANT:- manual de istorie, clasa a V-a, editura All, Bucuresti, 2000.
-harta, planse, atlase, fise de lucru
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
Liviu Burlec, Istoria antica, Grecia si Orientul, Editura Institutul European, Iasi, 1996.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Durata |
C |
Continutul stiintific al lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategia didactica |
||
Resurse procedura-le
|
Mijloace de invata-mant
|
Forme de organiza-re |
||||||
1. Moment organizatoric
|
2 min |
|
|
Notarea absentelor Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei. |
Elevul de serviciu anunta absentele Elevii se pregatesc pentru lectie |
-conversatia |
-manual -caiete -harta -atlase |
-frontal |
2. Verificarea cunostintelor |
|
|
Intinderea geografica a Orientului antic Omul si mediul in Orientul antic Popoarele din Orientul antic
|
Adreseaza intrebari elevilor.
Localizare la harta. |
|
Conversatia examinatoare |
harta |
Frontal
Individual |
3. Captarea atentiei |
|
|
|
Cu ajutorul unei planse istorice se incearca diferentierea marilor regate. |
Urmareste explicatia |
Explicatia |
plansa |
Frontal |
4. Precizarea continutului, competentelor |
|
|
,,De la orase-stat la imperii'' |
Noteaza pe tabla titlul si anunta obiectivele. |
Noteaza titlul lectiei in caiete. |
|
|
Frontal |
5. Introducerea noilor cunostinte |
|
C1C2C3C4C5C6C7 |
1. De la orase-state la regate si imperii
2. Egiptul 3. Regatul Asiriei 4. Regatul evreilor |
Noteaza esentialul pe tabla. Profesorul prezinta evolutia de la orase-stat la regate si imperii. Exemplifica amintind regate si imperii importante din Orientul antic. Explica si localizeaza pe harta intinderea acestora. Prezinta evolutia politica a trei mari puteri aleOrientului Antic. |
Noteaza schema lectiei de pe tabla.
Urmaresc harta |
Expunere
|
harta |
frontal |
6. Fixarea cunostintelor |
|
C1C2C3C4C5C6C7 |
|
Imparte clasa in 2 grupe. |
Fac aplicatia grupei din care fac parte. |
exercitiul |
Manualul |
Pe grupe |
7.Aprecierea elevilor |
|
|
|
Noteaza elevii argumentand nota. Da tema pentru acasa. |
|
|
|
frontal |
ANEXA1: SCHEMA LECTIEI
De la orase-stat la imperii. Egiptul. Regatul Asiriei. Regatul evreilor
1. De la orase-state la regate si imperii
-orasele state apropiate ca limba si obiceiuri se unesc in jurul celui mai puternic:
-pe cale pasnica
-prin razboaie
-regate=unitati statale mai intinse si mai puternice
-imperii=supunerea/dominarea populatiei din jur
2. Egiptul
-perioada predinastica
-nome conduse de nomarhi
-Egiptul de Sus si Egiptul de Jos
-sfarsitul mil IV I.Hr. Menes (Narmer) uneste cele doua state
- perioada dinastica -26 dinastii
Regatul Vechi (3000-2050 i.Hr.)
-capitala
-Marile piramide: Kepos, Kefren si Mikerinos
-perioada de stabilitate politica si prosperitate economica
Regatul Mijlociu (2050-1560)
-capitala Teba
-invazia hicsosilor
Regatul Nou (1560-1085)
-apogeu sub Tutmes al III-lea si Ramses al II-lea
-525 i.Hr. cucerit de persi
3. Regatul Asiriei
-vin in N-E Mesopotamiei, la inceputul mil. II i.Hr.
- mijlocul mil I i.Hr. mare putere: -teritoriu-pana la M. Meditarana si Egipt
-capitala Ninive
-Sennacherib(704-681 i.Hr.)
-Assurbanipal(669-627 i.Hr.)
-612 cucerit de Regatul Nou al Babilonului - Nabucodonosor duce populatia palestiniana in Egipt
4. Regatul evreilor
-pe coasta de E a M.Mediterane
-sex XIII i.Hr. unirea triburilor de pastori si agricultori israeliti in Palestina
-capitala Ierusalim
-David si Solomon- mare dezvoltare economica
- dupa Solomon 2 state
-monoteism Iahve