Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie clasa : a iv-a matematica, proba impartirii exacte si proba impartirii cu rest

Proiect de lectie

DATA

CLASA : a IV-a C

PROPUNATOR

CADRU DIDACTIC

PROF. COORDONATOR

ARIA CURRICULARA MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII

OBIECTUL MATEMATICA



SUBIECTUL : PROBA IMPARTIRII EXACTE SI PROBA IMPARTIRII CU REST

TIPUL LECTIEI : CONSOLIDARE

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Sa utilizeze corect formulele probei impartirii exacte si a probei impartirii cu rest : D = C x I ; D = C x I + R

Sa afle numarul necunoscut cand acesta este factor, deimpartit, impartitor

Sa rezolve probleme si sa transpuna rezolvarea unei probleme intr-un exercitiu cu termen necunoscut.

Sa foloseasca terminologia operatiei de impartire : "deimpartit", "impartitor", "rest", "cat".

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:  Conversatia, Exercitiul, Explicatia, Jocul didactic.

MIJLOACE DIDACTICE: Manual clasa a IV-a, plansa cu imagini, cartonase, lipici.

FORMA DE ORGANIZARE: Colectiv dirijat, pe grupe independent.

BIBLIOGRAFIE:

1.    Dumitru Ana, Maria Luiza Ana, Dumitru Logel, Elena Stroescu-Logel, Metodica predarii matematicii la clasele I- IV, editura Carminis, Pitesti



Secventele

lectiei

Continutul lectiei

Strategii didactice

Evaluare

Obs.

Metode si procedee

Mijloace didactice

Forma de organizare

1.

Organizarea clasei

2 min.

Se stabilesc conditiile care permit o buna desfasurare a lectiei:

aerisirea salii de clasa;

pregatirea materialului didactic;

asigurarea ordinii si a disciplinei;

adoptarea unei pozitii corecte in banca;


Conversatia

Colectiv

2.

Reactualizarea cunostintelor

5 min.

Calcul mintal : 8 x 3, 5 x 6, 9 x 8, 7 x 10; aflati jumatatea numerelor: 8, 16, 32, 58;

cat reprezinta o patrime din: 20, 36, 40, 44.

Care este proba impartirii exacte? ( D = C x I)

Dar proba impartirii cu rest diferit de zero? ( D = C x I + R; R <  I )

Verificarea temei atat calitativ cat si cantitativ.

Exercitiul

Conversatia

Colectiv dirijat

3.

Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale

1 min.

Elevii vor fi anuntati ca vor repeta cunostintele despre proba impartirii exacte si proba impartirii cu rest si vor rezolva exercitii si probleme folosind cele doua probe. Se va scrie titlul pe tabla si elevii in caiete: Exercitii si probleme.

Conversatia

Colectiv dirijat

4.

Dirijarea invatarii

30 min.

Se propune efectuarea exercitiilor si a problemelor atat la tabla ( de un elev ) cat si in caiete ( de ceilalti elevi ).

Exercitiile si problemele sunt:

1.     Calculati, apoi verificati prin proba:

a)     58 : 2  = 29

46 : 3 = 15

b)     108 : 3 = 36

209 : 4 = 52

c)      420 : 5 = 84

726 : 8 = 90

d)     824 : 6 = 137

957 : 7 = 136, r 5


2.     Aflati numerele necunoscute:

a)     b : 8 = 312

b = 312 x 8

b = 2496

b)     86 : c = 2

c = 86 : 2

c = 43

c)      x : 9 = 13, r 5

x = 13 x 9 + 5

x = 117 + 5

x = 122


3.     Aflati catul dintre jumatatea numarului 812 si numarul 2.


812 : 2 = 406

406 : 2 = 203


4.     Catul impartirii a doua numere naturale este 3, iar unul dintre numere este 9. Care poate fi celalalt numar.


Are doua rezolvari:

a)     9 : a = 3

a = 9 : 3

a = 3

b)     a : 9 = 3

a = 9 x 3

a = 27

5.     Aflati cel mai mic numar natural care, impartit la un numar de o cifra, da catul diferit de 0 si restul.(NU STIM SA O REZOLVAM, VA RUGAM AJUTATI-NE)

Daca ati copiat bine textul ar fi 3:2, nu am manualul de mate la mine

Cu ajutorul urmatoarelor exercitii vom organiza un concurs in care elevii vor fi impartiti in 6 grupe a cate 5 elevi. Toate grupele vor avea de rezolvat aceleasi 5 exercitii. Fiecare grupa va primi un set de 5 cartonase diferite (anexa 1 ), de la grupa la grupa. La finalizarea primului exercitiu un elev din fiecare grupa va trebui sa lipeasca un cartonas pe desenul corespunzator de pe plansa. Grupa castigatoare va fi aceea care va termina exercitiile si va lipi toate cartonasele.

Exercitiile care vor fi rezolvate in concurs sunt:

1.     O gospodina a cumparat 7 pachete de unt a cate 200 grame. Cate grame de unt trebuie sa consume la micul dejun fiecare dintre cei 8 membri ai familiei, pentru ca untul sa ajunga pentru o saptamana?

Rezolvare :

7 pac x 200 gr = 1400 gr

1400 gr : 8 mem = 175 gr fiecare membru pe saptamana

175 gr : 7 zile = 25 gr membru pe zi


2.     Afla numarul care:


a)     Impartit  la 1 da catul 12

a : 1 =12

a = 12 x 1

a = 12

b)     Impartit la 9 da catul 1

b : 9 = 1

b = 9 x 1

b = 9

c)      Impartit la 8 da catul 0 si restul 6

c : 8 = 0, r 6

c = 0 x 8 + 6

c = 0 + 6

c = 6

d)     Impartit la 8 da catul 12 si restul 5

d : 8 = 12, r 5

d = 12 x 8 + 5

d = 96 + 5

d = 101


In continuarea orei elevii vor efectua urmatoarele exercitii independent:

1.     Calculati:

a)     63 : 3 = 21

284 : 2 = 142

b)     70 : 5 = 14

732 : 2 = 366

c)      728 : 8 = 91

584 : 6 = 97, r 2

d)     660 : 3 = 220

808 : 8 = 101


2.     Aflati:

a)     Numarul de 8 ori mai mic decat 364;

364 : 8 = 45, r 4

b)     Treimea numarului 903;

903 : 3 = 301

c)      Catul dintre numarul 747 si jumatatea numarului 18;

18 : 2 =  9

747 : 9 = 83

Aprecieri individuale si colective?

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Jocul didactic

Exercitiul

Conversatia

Exercitiul

Manual clasa a IV-a

Manual clasa a IV-a

Plansa cu imagini

Cartonase

Lipici

Manual clasa a IV-a

Colectiv dirijat

Pe grupe

Independent

Colectiv independent

5.

Asigurarea retentiei

5 min.

Elevii vor primi ca tema de casa urmatoarele exercitii:

exercitiile 3, 4, 5 pagina 47 din manual.

3.     Aflati numerele necunoscute:

a)     x : 7 = 129

b)     216 : x = 8

c)      y x 8 = 936


4.     Intr-o saptamana, Cornel a cules 138 kg de cirese, iar Alina 144 kg de cirese . Copiii au ambalat ciresele in ladite de cate 6 kg.

Cate ladite au umplut?

5.     Din impartirea unui numar la 5 se obtine catul 74 si un rest. Aflati deimpartitul.

Conversatia

Explicatia


Manual clasa a IV- a