|
PROIECT DE LECTIE
DATA: 14.XI.
UNITATEA: SCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 8 SUCEAVA
CLASA: a III-a D
INVATATOR:
ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII
DISCIPLINA: matematica
UNITATEA DE INVATARE:
SUBIECTUL: "Impartirea la 6 si 7 - exercitii si probleme"
TIPUL LECTIEI: consolidare
DURATA: 45 minute
OBIECTIV GENERAL: consolidarea notiunilor dobandite de elevi in lectiile de predare-invatare referitoare la impartirea numerelor naturale la 6 si la 7;
OBIECTIVELE LECTIEI:
J1 - sa utilizeze corect terminologia matematica specifica operatiei de impartire;
J2 - sa efectueze exercitii de impartire
J3 - sa afle sesimea si septimea unui numar;
J4 - sa aplice ordinea efectuarii operatiilor;
J5 - sa gaseasca numarul necunoscut in operatii de impartire;
J6 - sa rezolve corect o problema, parcurgand etapele de rezolvare.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Resurse procedurale
Metode si procedee: conversatia, exercitiul, jocul didactic, explicatia, munca independenta, in echipe;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
b) Resurse materiale: fise de lucru pentru elevi, planse;
c) Forme si tehnici de evaluare: observarea sistematica, tema de lucru in clasa, evaluarea orala, evaluare formativa;
DEMERS DIDACTIC
Etapele lectiei
Ob
op.
Continutul informational si demersul didactic
Elemente de strategie didactica
Activitatea invatatorului
Activitatea elevilor
Procedurale
Materiale
Organiza-
torice
1. Moment
organizatoric
Asigura conditiile psihologice si organizatorice necesare unei bune desfasurari a lectiei;
Se pregatesc pentru ora de matematica.
2.Reactualiza-
rea cunostin-
telor anteri-
oare
J1
a)Verificarea calitativa si cantitativa a temei .
Se solicita verificarea rezultatelor obtinute la exercitiile efectuate acasa.
b)Verificarea cunostintelor teoretice
Adreseaza intrebari legate de terminologia specifica operatiei de impartire.
Citesc pe rand rezultatele obtinute.Verifica si se autocorecteaza, utilizand culoarea verde. Aduna caietele pentru a fi corectate de invatator.
Ofera raspunsuri la intrebarile invatatorului (deimpartit, impartitor, cat).
conversatia
caiete
frontal
2. Captarea atentie
Se citeste biletelului primit de la Pinocchio (anexa 2).
Asculta si hotarasc sa-l ajute pe Pinocchio.
biletul
frontal
3. Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei
Se anunta titlul lectiei: "Impartirea la 6 si 7 - exercitii si probleme" si cateva dintre obiective:
sa rezolve exercitii de impartire
sa foloseasca un limbaj specific impartirii;
sa rezolve probleme;
sa lucreze in echipa;
Noteaza titlul lectiei.
explicatia
caiete
frontal
4. Dirijarea invatarii
J1
J2
J3
J4
J2
J5
J3
J1
1.Calcul mintal:
Aflati catul numerelor: 30 si 6; 18 si 6; 56 si 7; 49 si 7; 36 si 6.
Care este sfertul numarului 24? Dar sesimea lui?
Care este numarul cu 7 mai mic decat 42? Dar de 7 ori mai mic?
Dati exemple de numere carora li se poate calcula sesimea. Dar septimea?
Impartitorul este 7 si catul 5. Aflati deimpartitul.
2. Calcul scris:
Joc " Cursa istetilor" (anexa 1)
3. Completati cu numere potrivite:
o : 6= 856: o= 8
42 : o = 6 o: 7= 7
o: 7= 9 54: o= 9
4. Micsorati numarul 42:
de 6 ori; cu 6
de 7 ori; cu 7
5. Deimpartitul este 49, iar catul este 7. Aflati impartitorul.
6. Impartitorul este 6, iar catul este 5. Aflati deimpartitul
Calculeaza mintal si raspund.
Lipesc biletelele pe caiete si completeaza rezultatele.
Noteaza si rezolva exercitiile.
Rezolva exercitiile la tabla si pe caiete.
conversatia
exercitiul
jocul didactic
explicatia
exercitiul
biletele
tabla
caiete
frontal
individual
frontal
5. Asigurarea retentiei si a transferului
J4
J6
6. Rezolvati repede si bine exercitiile (Anexa 3)
Se corecteaza pe masura ce termina fiecare echipa si se solicita notarea la tabla a unui exercitiu de pe fiecare fisa.
7. Pinocchio avea 56 banuti. El a cheltuit o septime din aceasta suma pentru abecedar.
Cu cati banuti ramane Pinocchio?
Daca timpul permite, se vor compune probleme dupa exercitiul obtinut.
Lucreaza in echipa.
Copiaza exercitiile de pe tabla si le rezolva individual, confruntand apoi rezolvarea de la tabla cu cea din caiete.
Rezolva problema.
Compun probleme dupa exercitiul: 56 - (56 : 7)
exercitiul
munca in echipa
conversatia
problemati-zarea
planse
tabla
caiete
pe grupe
frontal
6. Asigurarea feedback-ului
Se distribuie fisele de evaluare
(anexa 4)
Completeaza fisele.
munca independen-ta
Fise de evaluare
individual
7. Aprecieri, observatii
Se vor face aprecieri asupra modului de comportare a elevilor la lectie si vor fi transmise multumirile lui Pinocchio.
Anexa 1
X3 +24 : 6
:7 : 7 +60 x10
|
X3 +24 : 6
:7 : 7 +60 x10
|
X3 +24 : 6
:7 : 7 +60 x10
|
X3 +24 : 6
:7 : 7 +60 x10
|
X3 +24 : 6
:7 : 7 +60 x10
|
X3 +24 : 6
:7 : 7 +60 x10
|
X3 +24 : 6
:7 : 7 +60 x10
|
X3 +24 : 6
:7 : 7 +60 x10
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Anexa 2
Dragii mei,
Pentru ca nu am mers inca la scoala, nu stiu sa rezolv exercitii si probleme de impartire. Am auzit insa ca voi va pricepeti destul de bine si m-am gandit sa va dau voua probele la care ma vor supune Vulpoiul si Motanul. Ei m-au amenintat ca, daca nu ma descurc, vor fura cartea "Pinocchio" de pe intreg continentul si toti copiii imi vor uita numele. Am nevoie de ajutorul vostru si va promit ca voi incerca sa invat si eu ceea ce stiti voi. Ma ajutati?
Cu drag ,
Pinocchio
Anexa 3
ECHIPA.
24 :6 + 63 : 7 = 100- 42:6
........
54:6 x 9= 352- 9 x6 + 49: 7=
........
........
ECHIPA.
56 : 7 + 12 : 6 =100- 49:7
........
30:6 x 8 40:5 x 3 : 6
........
ECHIPA.
49 : 7 +36 : 6 = 100- 21:7=
.........
56 :7 x 3= 201- 8 x6 + 56: 7=
........
ECHIPA.
60 : 6 + 56 : 7 = 100- 28:7=
.........
48 :6 x 7 = 42:6 x 3 : 7
........
Anexa 4
Fisa de evaluare
1) Calculati:
35:7=.. 48:6=..
24:6= 18:6=..
56: 7 =.. 28:7=..
2) Aflati:
o sesime din 42:
o septime din 49:
numarul de 7 ori mai mic decat 42:
numarul cu 7 mai mic decat 42:
3)Rezolvati:
a) 54: 6 x 7 =b) 14 : 7 +56:7 =
..
4) Ioana avea 48 lei. Ea cheltuie o sesime din suma pe care o avea.
Cati lei ii mai raman?
.............................
.....
.............................
.............................
.............................
.............................
Exercitiul problemei..............