Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECȚIE Clasa : a III-a Matematica Iarna a sosit in zori

PROIECT DE LECȚIE

Data :

Școala cu clasele I-VIII ........

Clasa : a III-a

Invațator :

Aria curriculara : Matematica și Științe ale naturii

Disciplina : Matematica

Unitatea de invațare : Operații cu numere naturale de la 0-10.000

Subiectul : "Iarna a sosit in zori . "

Tipul lecției : consolidare-sistematizare

Durata : 45 minute

Obiective de referința :

1.1.          Sa  ințeleaga și sa utilizeze sistemul pozițional de formare a numerelor naturale mai mici decat 1.000.000



1.2.          .Sa scrie , sa citeasca , sa compare , sa ordoneze , sa faca estimari folosind numere naturale mai mici decat 1.000.000

1.3.          Sa efectueze operații de adunare și de scadere cu numere mai mici decat 10.000

1.4.          Sa efectueze operații de inmulțire . cu numere naturale mai mici decat 100

3.4. Sa exprime clar și concis semnificația calculelor facute  in rezolvarea unei probleme

4.3. Sa manifeste un comportament adecvat in relațiile cu colegii dintr-un grup de lucru in cadrul activitaților practice de rezolvare de probleme

Obiective operaționale :

A.Cognitive

O.1.Sa utilizeze corect terminologia specifica : termeni , suma, cu atat mai mult , etc.

O.2.Sa formeze numere naturale in concentrul 0-10.000 , utilizand cifrele date

O.3.Sa ordoneze crescator , corect , numerele date

O.4.Sa  compare perechile de numere date , utilizand simbolurile matematice : > , < , = .

O.5. Sa efectueze operații de adunare și scadere cu numere naturale de la 0 la 10.000 , respectand cerințele date

O.6. Sa determine termenul necunoscut dintr-un exercițiu folosind limbajul matematic corespunzator

O.7.Sa selecteze toate produsele inmulțirii cand unul din factori este 9

O.8. Sa rezolve problema , stabilind corect planul de rezolvare

B.Afective

O.9. Sa manifeste curiozitate pentru aflarea rezultatelor unor exerciții și probleme propuse spre rezolvare

O.10. Sa persevereze in rezolvarea sarcinilor de lucru

C.Psiho-motorii

O.11. Sa -și adapteze corect poziția la tabla , in banca , in funcție de sarcinile invațarii

O.12. Sa lucreze ordonat și ingrijit cu materialul didactic pus la dispoziție

Strategii didactice :

*     Resurse procedurale :conversația , explicația , exercițiul , jocul didactic , cadranele , ciorchinele matematic , turul galeriei

*     Resurse materiale : fișe de lucru , prezentare powerpoint , markere , calculator , manual  , culegere de matematica , lipici , creioane colorate

*     Resurse informaționale :

-Documentele invațatorului -programele școlare pentru clasele I-IV , Editura Sigma

-Proiectare și evaluare in invațamantul primar , Marin Manolescu , editura Steaua Procion , București , 1997

-Matematica , exerciții , problem și teste , Alexandrina Dumitru / Viorel -George Dumitru , editura Corint , 2007

-Matematica , culegere de exerciții și probleme , Daniela Bechet , Constanța Badea , editura Paralela 45

*     Forme de organizare : frontal , individual , in echipe

*     Modalitați de evaluare : frontal , prin analiza raspunsurilor elevilor și prin observarea comportamentului lor pe tot parcursul activitații

Etapele lecției/timp

Ob.

Op.

Conținuturile invațarii

Strategii didactice

Evaluare

Obs.

1.Moment

organizatoric

1 min.


Asigur ordinea și disciplina necesare bunei desfașurari a lecției de matematica




2.Captarea atenției

3 min.


Prezint elevilor un material powerpoint cu titlul "Drepturile și indatoririle copiilor " . Ii provoc sa demonstreze pe tot parcursul acestei ore ca iși cunosc drepturile dar iși respecta și se achita admirabil de indatoririle aferente.

Conversația

frontala


3.Anunțarea subiectului lecției și enunțarea obiectivelor

1 min


Elevii iau la cunoștințafaptul ca astazi vor consolida și sistematiza cunoștințele dobandite despre numerele naturale de la 0 la 10.000 și operațiile naturale cu acestea , vor lucra in perechi,, in echipe , vor realiza lucrari care vor fi utilizate la pavoazarea salii de clasa in acest anotimp-iarna.

Conversația

Explicația

frontala


4.Reactualizarea cunoștințelor dobandite anterior

30 min.

O.2.


O.3.


O.4


O.9.


O.10


O.11.


O.12


Organizez colectivul de elevi in perechi , fiecare avand alta sarcina de lucru.

Perechea nr. 1 " La plantat de braduți "

Formați numere naturale in limitele 0-10.000 cu ajutorul cifrelor de pe jetoane : 9 , 7 , 1 , 8 , 0 , 3 , 4 .


SUTE

ZECI

UNITATI

SUTE

ZECI

UNITATI




















Perechea nr.2 "Vreau sa vina Moș Craciun !"

Ordonați crescator urmatoarele numere : 800 , 1.265 , 9.398.


Perechea nr. 3 :"Ingheața numarul mic !"

Comparați perechile de numere date , utilizand simbolurile matematice invațate.

3.124...3.263

2.477....2.473

11.478..11.487


Perechea nr. 4: "Facem un om de zapada ?"

Rezolvați corect,operațiile de adunare și de scadere din fișa primita.

3.465+2.234 = 9.328-8.116 =


Perechea nr.5 :"Cine este acoperit de omat ?"

Aflați termenul necunoscut dintr-o operație de adunare , dintr-o operație de scadere , dintr-o operație de inmulțire

215 +a=329a-165=324

9xa=72



Apreciez munca depusa de elevi pentru rezolvarea tuturor sarcinilor cat mai corect și in limita de timp impusa.


Reorganizez colectivul de elevi , de aceasta data in trei echipe .


Echipa "Manușile "

Completați chiorchinele matematic cu termenii specifici fiecarei operații matematice invațate


Echipa"Fesulețele "

Impodobiți braduțul doar cu globulețele ce au pe ele produsele inmulțirii cand unul din factori este 9.


Echipa ' Ghetuțele "

Rezolvați corect problema data , conform planului standard de rezolvare a unei probleme .



Fac aprecieri asupra modului de lucru in echipa , asupra rezultatelor obținute și ofer drept rasplata pentru munca lor cate un globuleț de ciocolata cu care vor impodobi braduțul din sala de clasa.





Explicația






Exercițiul





Exercițiul



Exercițiul






Exercițiul



Exercițiul




turul galeriei

conversația



explicația

chiochinele





exercițiul




cadranele





turul galeriei



prin analiza raspunsului elevilor








prin observarea comportamentului elevilor


5.Asigurarea retenției si a transferului

5 min.

O.11.

O.12.

Elevii sunt din nou grupați in perechi pentru a realiza cate o planșa cu tabla inmulțirii pe care o vom afișa in clasa .

Exercițiul

observare sistematica


6.Incheierea

Activitații


Fac aprecieri referitoare la comportamentul si participarea elevilor la desfasurarea lectiei .

Ce v-a placut din lecție?

Cum va simțiți?

Fiecare elev va face o apreciere pozitiva pentru colegul sau.


In finalul activitații noastre , vom canta un colind pe care elevii

l-au invațat la ora de religie.


Conversația




Exercițiul

frontala