Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic Clasa: a VIII-a, Matematica - Geometrie, Cilindrul circular drept ,conul circular drept,trunchiul de con circular drept si sfera-notiuni recapitulative

Proiect didactic

Data

Clasa: a VIII-a

Obiectul: Matematica - Geometrie

Profesor:

Scoala Gimnaziala Salajeni

Unitatea de Invätare: Corpuri de rotatie



Tema lectiei: - Cilindrul circular drept ,conul circular drept,trunchiul de con circular drept si sfera-notiuni recapitulative

Tipul lectiei: de recapitulare si sistematizare a cunostintelor

Obiective cadru

1.Cunoasterea si Inte1egerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor de calcul specifice matematicii;

2.Dezvoltarea capacitatilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme;

3.Dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic;

4.Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate.

Objective operationale

La sfarsitu1 activitatii elevii vor:

a) cognitive

OC, =realiza reprezentarile spatiale ale corpurilor de rotatie invatate;

0C2 =executa desfasurarile plane ale corpurilor de rotatie:cilindrul circular drept,conul circular drept ,trunchiul de con circular drept ;

0C3 = pune in evidenta elementele corpurilor de rotatie;

0C4 =aplica in probleme formulele pentru calculul ariei laterale, ariel totate si volulmului corpurilor de rotatie studiate;

0C5 =pune in evidenta sectiuni paralele cu baza si sectiuni axiale in corpurile de rotatie studiate;

b)afective

0A1 Sa fie atenti;

0A2 = Sa participe afectiv la lectie;

0A1 = Sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

Strategii didactice:

Metode si procedee:metoda cubului ,conversatia, explicatia, exercitiul, turul galeriei



Mijloace de realizare: manualul, instrumente geometrice, cub din carton,coli

Forme de organizare: pe grupe, frontala.

DESFASURAREA LECTLEI

Moment organizatoric si captarea atentiei (5-6 min):

Profesorul : Asigura conditiile optime pentru desfasurarea lectiei.Venfica prezenta elevilor . Prezintä elevilor metoda Cubul-metodä modemä de invatare prin cooperare. Se arata elevilor un cub din carton avand fetele colorate diferit, find inscriptionate cu urmatoarele verbe active:

Fata 1: Albastru - verbul descrie

Fata 2: Rosu - verbul compara

Fata 3: Verde - verbul asociaza

Fata 4: Galben - verbul analizeaza

Fata 5: Roz - verbul aplica

Fata 6: Portocaliu - verbul argumenteaza

Elevii sunt impartiti in 6 grupe eterogene,nu neaparat egale numeric.

Fiecare grupa primeste o coala cotorata in nuantele precizate mai sus.Echipele aleg un lider de grup care va arunca zarul pentru a vedea fata pe care este scris verbul definitoriu pentru acea grupa (descrie, compara, asociaza, analizeaza , aplica si argumenteaza).

Se anunta tema de discutat si timpul de lucru alocat fiecarei grupe.Se anunta obiectivele lectiei de recapitulare. Se impart fisele cu sarcinile de lucru in grup (anexel - 6).Timp de 20-25 minute elevii Iucreaza in echipa Ia sarcina de lucru primita.Profesorul supravegheaza activitatea elevilor si da indicatii acolo unde este nevoie. Solutioneaza eventual si situatiile in care nu toti elevii se implica in cadrul activitatii de grup sau atunci cand un elev monopolizeaza toate activitatile.



DESFASURAREA ACTIVITATII ELEVILOR

+ Elevii care primesc fisa cu verbul descrie vor avea

- de enumerat corpurile de rotatie studiate,

-de realizat reprezentarea plana a corpurilor studiate si desfasurarile lor plane;

-de realizat schematizat etapele generarii unui cilindru circular drept si a unui con circular drept;

-de identiticat elementele acestora ;

-de sistematizat datele intr-un tabel;

-de descris corpurile de rotatie ce se vor obtine prin rotirea unui triunghi dreptunghic cu catetele de 3cm si 4cm in jurul ipotenuzei si a unui dreptunghi cu latimea de 4cm si lunghimea de 5cm in jurul unei drepte situate la o distanta de 2cm fata de lungimea dreptunghiului .

Elevii care primesc fisa cu verbul compara vor stabili asemanari si deosebiri intre corpurile de rotatie si poliedrele regulate invatate .

Elevii care vor avea fisa cu verbul asociaza vor asocia fiecarui corp de rotatie formulele de calcul pentru votum si arie( laterala, totala), apoi vor identifica obiecte cunoscute care au forma corpului de rotatie respectiv.Elevii pot primi un obiect practic pe care sa-l ''descompuna '' in corpuri gometrice cunoscute .

Pentru grupa care va avea de analizat, sarcina de lucru va cere ca elevii sa analizeze diferite sectiuni in corpurile studiate.( sectiuni axiale, sectiuni cu un plan paralel cu baza).Se vor realiza desene corespunzatoare in care se vor pune in evidenta toate planele de sectiune si forma sectiunii rezultate, prin carioci colorate. Datele se vor sistematiza intr-un tabel.

Corpul studiat forma sectiunii axiale forma sectiunii cu un plan paralel cu baza

Elevii care var primi fisa cu verbul aplica vor avea un set de intrebari grila in care vor aplica formulele pentru calculul ariei sau volumului unor corpuri de rotatie in contexte variate.



Elevii ce vor primi fisa cu verbul argumenteaza vor avea de analizat si justificat in scris valoarea de adevar a unor propozitii , ce vor contine si chestiuni ''capcana".Li se poate cere sa realizeze si scurte demonstratii sau sa descopere greseala dintr-o redactare a unei rezolvari.

Evaluare:

Dupä expirarea timpului de lucru (20-25 min) se va aplica metoda ,, turul galeriei".

Materialele realizate, posterele, vor fi expuse in clasa in 6 locuri vizibile. Elevii din fiecare grup isi vor prezenta mai intai sarcina de lucru si modul de realizare a ei, apoi, Ia semnalul dat de profesor, vor trece, pe rand pe Ia fiecare poster al colegilor de la alta grupa si vor acorda acestora o nota. Dupa ce fiecare grup a vizitat ,,galeria" si a notat corespunzator productiile colegilor,se vor discuta notete primite si obiectivitatea acestora, se vor face aprecieri si se vor corecta eventualele erori.

In finalul orei se va da fiecarei echipe un material informativ ca premiu.

Se realizeaza si un moment de reflectie asupra metodelor noi folosite si asupra modului de implicare a fiecarui elev in echipa sa. Se anunta si tema pentru acasa.