|
Proiect didactic
Clasa a VII-a A
Scoala cu clasele 1-8 nr. 13 Rm. Valcea
Subiectul lectiei Adverbul si locutiunea adverbiala
Tipul lectiei Predare de noi cunostinte
Scopul lectiei Sistematizarea cunostintelor legate de adverb si locutiune adverbiala
Obiective operationale
O1 - sa gaseasca sinonime pentru locutiuni adverbiale din texte propuse.
O2 - sa defineasca locutiunea adverbiala
O3 - sa gaseasca sinonime lexicale si frazeologice pentru diferite locutiuni adverbiale.
O4 - sa inteleaga cum prin conversiune locutiunea adverbiala devine locutiune prepozitionala
O5 - sa evite intrebuintarea gresita a adverbelor.
Strategii didactice
metode si procedee conversatia, descoperirea, exercitiul
resurse culegere, manual
forme de organizare: activitate frontala
Scenariul didactic
1. Verificarea temei culegere, pag.67-68, ex5, ex6
2. Captarea atentiei profesorul scrie pe tabla un text in care va sublinia locutiuni adverbiale
Ma opream din cand in cand si admiram peste tot florile ce isi deschideau pe neasteptate cupele spre soare. Intelegeam ca zi de zi miracolul vietii va exista de-a pururi.
3. Dirijarea noii invatari. Elevii scriu pe caiet locutiunile si gasesc sinonime contextuale. Vor trece la tabla si vor face inlocuirile pe text. Ei vor observa ca grupurile de cuvinte inlocuite au aceleasi caracteristici semantice si gramaticale ca si adverbele pot fi clasificate dupa inteles si analizate avand aceleasi functii sintactice.
Elevii vor defini locutiunea adverbiala pe baza exercitiului efectuat
Locutiunea adverbiala este gruparea unitara de cuvinte care se comporta gramatical ca un adverb.
4. Feed back. Profesorul scrie pe tabla scurte enunturi cu locutiuni adverbiale si elevii gasesc sinonimele lor
Muncesc cot la cot pentru ridicarea casei. An de an vin la statiune. S-a trezit cu noaptea-n cap. A venit pe nepusa masa. Sta de-a curmezisul. De buna seama ca va sti. Cumpara cu nemiluita. Vine din nou. Pe negandite s-a pornit furtuna. Invata de voie, de nevoie. Citeste cu chiu cu vai. Sta de pomana. Rand pe rand vom intra. Invata incet incet. Nu-l cred in veci.
Elevii gasesc la tabla sinonime clasificand si analizand locutiunile adverbiale propuse.
5. Obtinerea performantei Se propun la tabla alte locutiuni adverbiale si li se cere elevilor sa le incadreze in enunturi gasind si sinonimele unde e posibil
In fata, la dreapta, deasupra, de aceea, in lung si-n lat, fara indoiala, cu siguranta, cu varf si indesat, cu orice pret, odata cu gainile, cu o falca-n cer si cu una-n pamant, la pastele cailor, cat ai bate din palme, cat vezi cu ochii.
Elevii alcatuiesc pe caiete exemple apoi la tabla le enunta.
Se selecteaza din exemplele elevilor, locutiunile adverbiale in fata, deasupra, la dreapta, si profesorul alcatuieste enunturi in care prin conversiune sa devina locutiuni prepozitionale.
Exemplu Sta in fata - sta in fata clasei.
6. Asigurarea transferului. Se propun locutiuni adverbiale la dreapta, in spate, la margine. Elevii alcatuiesc enunturi in care sa aplice conversiunea.
Profesorul propune pentru corectare urmatoarele enunturi
A ramas decat unul. Mai a venit si ieri? Au venit destui de multi. Salonul de noi nascuti. Carti noi aparute. Mai revino din nou. Coboara jos. Avanseaza inainte. Ferestre largi deschise. Suntem fermi convinsi.
Prin activitate independenta elevii corecteaza greselile.
7. Asigurarea retentiei Tema pentru acasa - manual pag.160, ex1,2