PROIECTUL DIDACTIC LA EDUCATIE FIZICA
Acest document de planificare se elaboreaza pentru activitatea curenta
concreta. Cel mai frecvent aceasta activitate se desfasoara sub forma de
lectie, de aceea in majoritatea cazurilor acest document este numit plan de
lectie. Dar activitatea curenta se poate desfasura si sub alte forme : sedinte
de pregatire, activitate de intretinere, activitate competitionala, activitate
de educatie fizica pentu toti de tip necompetitional, etc.
Acest document este rezultatul unei gandiri profunde, in detaliu a continutului
si metodologiei activitatii curente care se va desfasura, gandire multipla
numita practicare didactica.
Practicarea didactica presupune un sistem de intrebari logice si legic
inalntuite, la care trebuie date raspunsuri cat mai corecte, in sens de
eficienta, de catre cel care va efectua activitatea viitoare. in functie de
intrebari si de raspunsurile sau solutiile propuse pentru rezolvarea
intrebarilor se vorbeste de etapele si operatiile unei proiectari didactice in
numar de patru. Aceste intrebari si solutiile de rezolvare a acestora, deci raspunsurile
de natura praxiologica, ar fi urmatoarele:
1. Ce vreau sa ealizam?
- precizarea sarcinilor concrete ale activitatii adica a obiectivelor care se
subordoneaza unor teme programate prin planul anual si planul calendaristic.
2. Cu cine si cu ce vom realiza cele propuse?
- analiza obiectiva a resurselor umane si materialelor sau instalatiilor de
care se dispune la care se pot adauga unele posibilitati incerte ca prevedere
pe termen lung din punct de vedere climatic.
3. Cum vom proceda pentru realizarea obiectivelor propuse?
- elaborarea strategiilor de actionare pe planul continutului (selectionarea
mijloacelor), dozarii efortului, formatiilor de lucru si modalitatilor de
exersare concreta, indicatiilor metodice, etc.
4. Care este posibilitatea sau care sunt posibilitatile de cunoastere daca ceea
ce a fost propus pentru a fi realizat s-a si realizat?
- stabilirea uni sistem concret de evaluare a indeplinirii obiectivelor
activitatii respective.
Fiecare din cele patru etape are operatii specifice, unele suprapunandu-se
peste solutiile sau raspunsurile propuse. Iata care sunt aceste operatii la
educatia fizica:
Etapa 1:
a) stabilirea cu precizie a obiectivelor specifice fiecarei teme, obiective
masurabile si posibil a fi realizate in timpul alocat activitatii respective,
deci obiective realiste.
Etapa 2:
a) analiza colectivului de subiecti, numar, repartizare in functie de sex,
cunoasterea deprinderilor sau priceperilor motrice care sunt teme, pregatirea
psiho-individuala, etc.
b) Analiza posibilitatilor materiale, baze sportive, instalatii, aparatura,
materiale didactice, etc.
Etapa 3:
a) repartizarea timpului pentru verigile netematice, pentru cele tematice
repartizarea s-a facut in planul anual;
b) stabilirea ordinei de abordare a temelor;
c) selectionarea mijloacelor pentru verigile netematice, pentru verigile
tematice mijloacele se preiau din anexa planului calendaristic; in consecinta
noi presupunem sa se elaboreze si o anexa a planului su proiectului
activitatii, in care sa intre exercitii de front si formatii, complexe de
dezvoltare fizica, exercitii pentu revenirea organismului, etc., numai apoi se
poate discuta de asa numita schita a planului sau proiectului activitatii.
d) Selectionarea metodelor si procedeelor metodice pentru toate verigile
e) Stabilirea dozarii pentru mijloacele preconizate a fi folosite in verigile
netematice
f) Stabilirea dozarii pentru metodele si procedeele metodice preconizate a fi
folosite in toate verigile;
g) Stabilirea formatiior de lucru pentru mijloacele din verigile netematice
fiindca pentru cele din verigile tematice formatiile de lucru sunt trecute in
anexa planului calendaristic;
h) Stabilirea modalitatilor concrete de exersare pentru verigile netematice,
cele tematice sunt trecute in anexa.
Etapa 4:
a) elaborarea modalitatilor de verificare si apreciere a modului in care s-a
realizat ceea ce s-a propus; aceasta presupune stabilirea unmor probe de
control, clasice, jocuri bilaterale, concursuri, executii tehnice, partiale sau
globale, combinatii de elemente, etc.
Planul activitatii concrete, numit frecvent proiect didactic este finalitatea
proiectarii pe termenul cel mai scurt. La educatia fizica forma acestui
document de planificare se prezinta in felul urmator (vezi anexa 4)
Consideram necesare unele precizari referitoare la elaboratea acestui document
operativ de planificare.
- la indicatori de recunoastere si analiza trebuie sa fie consemnate si cele
mai mici amanunte ca : efectivul subiectilor pe sexe, dimensiunile spatiului de
lucru, numarul materialelor si instalatiilor, etc., aceste amanunte sunt importante
chiar daca ele in practica sunt cunoscute.
- In formularea temelor nu apar probleme deosebite daca se retine ideea ca
acestea sunt calitati motrice si deprinderi sau priceperi motrice. in
consecinta: atletismul, gimnastica, jocurilor sportive, etc. Nu sunt teme ci
domenii din care se iau temele din deprinderi si priceperi motrice: stafetele,
parcursurile aplicative, jocurile de miscare, etc., nu sunt teme ci mijloace
sau modalitati de realizare a unor teme, circuitul, izotermia, intervalul,
etc., nu sunt teme ci procedee metodice de dezvoltare educare a unor
calitati motrice.
- Pentru calitati motrice, obiectivele vizeaza
'dezvoltarea-educarea', 'imbunatatirea' sau
'verificarea' unia sau mai multor forme de manifestare, stabilindu-se
si nivelul de localizare (membre, trunchi, abdomen, intregul corp, etc.).
Pentru deprinderile si priceperile motrice, obiectivele trebuie sa precizeze
etapa invatarii motrice (insusirea primare sau initiere, consolidare,
perfectionare si verificare si accentul care se pune pe una sau mai multe faze
din executia biomecanica a actului sau actiunii motrice respective. (Exemple in
bibliografie)
- Timpul pentru fiecare veriga trebuie sa fie precis, astfel incat prin
insumare sa rezulte durata integrala a activitatii respective, 50, 80, 100min.
- Pentru sistemele de actionare care presupun deplasarea in spatiu se recomanda
dozarea prin repere speciale (lungimi, latimi, diagonale, tururi,etc.)
- Formatiile de lucru se pot specifica prin cuvinte (linie pe un rand, coloana
cate unul, coloana cate doi, cerc, etc.) sau prin schite, desene, scheme, etc.
- Indicatiile metodice nu trebuie sa fie confundate cu executia corecta din
punct de vedere biomecanic mai ales ci la tratarea diferentiata a unor
subiecti, unele manevrari speciale ale grupului de subiecti pe parcusrul
activitatii, etc.
- Rubrica 'Observatii' se completeaza numai daca este cazul dupa
desfasurarea activitatii respective, de catre cel care conduce lectia de
educatie fizica.