Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC Grupa: Pregǎtitoare limbǎ si comunicare - Educarea limbajului - Sunetul (vocala) ,,u"

PROIECT DIDACTIC

Data

Grupa Pregǎtitoare

Educatoare:

Aria curricularǎ:Domeniul limbǎ si comunicare

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Tema: Sunetul (vocala) ,,u"

Subiectul: <<Unde-i ,,u" de la usǎ?>>

Tipul de activitate: Formare de priceperi si deprinderi

Obiective operationale

OC1 + sǎ diferentieze cuvintele-sunet de restul cuvintelor din enunt;

OC2 + sǎ coreleze structura graficǎ cu imaginea ;

OC3 + sǎ opereze cu simbolurile invǎtate;

OC4 + sǎ stabileascǎ structura foneticǎ a cuvintelor sugerate de imagini;

OC5 + sǎ decodifice semnificatia simbolurilor prezentate;

OC6 + sǎ prezinte structura foneticǎ a unui cuvant, asociind imaginea corespunzǎtoare;

Metode si procedee didactice: Conversatia, observatia, povestirea , metoda foneticǎ, analitico-sinteticǎ


Mijloace de invatare:- planse, jetoane, cartea de ,,Preabecedar", creioane.


Eveniment didactic

Ob. Operationale.

Elemente de continut

Strategii didactice


Metode

Mijloace

I. Captarea atentiei


























Voi prezenta copiiilor urmǎtoarea poveste;

,, A fost odata ca niciodata. Au fost cinci sunete care au plecat primavara intr-o calatorie lunga. In drumul lor sunetele trebuiau sa treaca printr-o padure prin care nu calcase picior de om. Strecurandu-se cu greu printre copaciii desi, s-au ratacit. Cea mai mare dintre ele a inceput sa-si strige numele, gandindu-se ca, poate, va fi auzit si ii vor raspunde celelalte. Si nu a gandit rau, pentru ca din adancul padurii i-a raspuns - ghiciti cine?

Ecoul!

Haideti acum sa ne jucam si noi . Eu voi fi sunetul care isi striga numele, iar voi veti fi ecoul.

Vocea:a!

Ecoul:a!

Vocea:e!

Ecoul:e!

Vocea:i!

Ecoul:i!

Vocea:o!

Ecoul:o!

Ce s-a intamplat cu cel de-al cincilea sunet? Acesta din urma iesise la marginea padurii pe unde trecea in acel moment un tren. Si sunetul s-a agatat de locomotiva plecand impreuna cu ea. De bucurie a inceput sa-si strige numele: uuuuuuu!"

Raspundeti-i si voi in cor.

- U,u,u.! "


Povestirea



























II. Reactualizarea cunostintelor


Voi pune cateva intrebǎri copiilor cu privire la sunetul care l-au invǎtat in activitatea trecutǎ.

Ce sunet am invǎtat in activitatea trecutǎ?

Cine ne spune un cuvant care sǎ inceapǎ cu sunetul ,,i"?


Conversa-tia


II.Enuntarea temei si a obiectivelor



Voi spune copiilor cǎ vor invǎta un sunet nou, sunetul ,,u". Noul sunet pe care il vor invǎta este la fel de important ca si celelalte sunete pe care le-au invǎtat panǎ acum si ii vor ajuta sǎ deprindǎ mai usor cititul si scrisul in clasa I.

Conversatia


III. Prezentarea continutului noii invǎtǎri


Voi prezenta o plansa cu o casutǎ care are o usa deschisǎ si vom purta discutii pe baza acestei planse.

-Ce observati in imagine?

Ce puteti spune despre usǎ?

Cum este usa? (Usa este deschisǎ.)

Ce este aceasta? (Aceasta este o propozitie)

Cate cuvinte are propozitia?

Care este primul cuvant din propozitie?

Care este al doilea cuvant?

Care este al treilea cuvant?

Se despart in silabe cuvantul ,,usǎ".

Unde se aude sunetul "u"?

Voi reprezenta grafic propozitia, cuvantul, silaba, sunetul


Conversatia







Metoda

foneticǎ

analitico- sinteticǎ

Plansa


IV. Dirijarea invǎtǎrii




















Cer copiilor sǎ deschidǎ cǎrtile cu grijǎ, sǎ observe imaginile, sǎ denumeascǎ obiectele prezentate in imagini.


Se denumeste obiectul din partea stangǎ a randului intai, se desparte cuvantul in silabe, se deduce cǎ prima silabǎ contine sunetul ,,u" , apoi se va urmǎri si lectura structura graficǎ a cuvantului.

Voi face precizǎri privind rostirea sunetului ,,u".


Se va trece la imaginea din dreapta randul intai numindu-se obiectul din imagine, rostindu-se pe silabe, recunoasterea sunetului ,,u"in silabǎ.


Explica-tia



Cartea








V. Obtinerea performantei



Cer copiilor sǎ numeascǎ obiectele de pe randul al doilea, sǎ le despartǎ in silabe, sǎ identifice numǎrul de silabe din fiecare cuvant, sǎ localizeze silaba care contine sunetul ,,u", sǎ noteze sunetul cu oval.

Copii vor numi exercitiul pe care il desfǎsoarǎ(,,Unde-i <<u>>?)



Conversa-tia

Exercitiul



VI. Feedbackul (Conexiunea inversǎ)



Voi cere copiilor sǎ gǎseascǎ cuvinte corespunzǎtor structurii grafice de pe randul al treilea .

Munca indepen-denta


VII. Evaluarea cunostintelor








Joc didactic: ,,Unde-i <<u>>?"

Cer unui copil sǎ selecteze un jeton -imagine pentru un cuvant ce incepe cu sunetul ,,u" , apoi copilul va reprezenta structura foneticǎ a cuvantului.




Jocul-exercitiu


jetoane








VIII Retentia (Fixarea cunostintelor



- Despre ce am invǎtat astǎzi? (Despre sunetul ,,u"?)

Cum se rosteste?(Cu gura deschisǎ si astfel ne facem auzitǎ vocea.)

Cum se reprezintǎ ?( Cu un oval.)

Conversa-tia




IX. Transferul cunostintelor








Ce credeti sunetul ,,u" se gǎseste numai la inceputul cuvintelor? Veti rǎspunde la aceastǎ intrebare in activitatea urmǎtoare.