Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de activitate didactica matematica Joc logic-"Ce a gresit ursuletul?"

Proiect de activitate didactica

Gradinita Voinesti-Leresti

ACTIVITATEA:Activitate matematica

TEMA: Joc logic-"Ce a gresit ursuletul?"

FORMA DE REALIZARE:Joc logic

SCOPUL ACTIVITATII:dezvoltarea deductiei logice prin definirea caracteristicilor pieselor din trusa logica -Diennes

GRUPA:3-5ani

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • Sa identifice piesele prin intrebari care sa vizeze cele trei attribute(forma, culoare, marime);
  • Sa recunoasca simbolurile atributelor;
  • Sa stabileasca concordanta dintre un atribut al piesei si simbolul conventional ales;
  • Sa identifice piesele pe baza unui singur atribut si sa le separe conform regulii de joc;
  • Sa -si dezvolte gandirea logica;

METODE SI PROCEDEE:observatia, explicatria, conversatia, jocul, exercitiul logic, problematizarea

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:trusa Diennes, tabla magnetica, ursuleti decuparti folositi ca stimulente, daruri, o jucarie reprezentand un ursulet

BIBLIOGRAFIE:

Programa activitatilor instructive educative

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

Moment organizatoric

Aranjarea  materialului si a mobilierului in semicerc.Introducerea copiilor in sala de grupa.

Instructajul

Frontala

Captarea

atentiei

In mijlocul copiiilor apare un ursulet de plus care doreste sa se joace cu copiii.

Joc

Frontala

Anuntarea

temei

Copiilor li se propune sa participle la un joc care se numeste"Ce a gresit ursuletul?"

Conversatia

Frontala

Reactualizarea cunostintelor

Educatoarea prezinta copiilor piesele trusei.Copiii sunt intrebati pe rand ce stiu despre forma, culoarea si marimea acestora.

Conversatia

Explicatia

Frontala

Desfasurarea activitatii

Educatoarea explica copiilor regulile jocului.Piesele sunt prietenele noastre.Ele s-au ratacit in padure si nu mai stiu sa ajunga acasa.Un ursulet s-a oferit sa le ajute .

Regula nr 1:Piesele de culoare albastra ursuletul le duce in casuta albastra, piesele de culoare rosie le duce in casuta rosie etc.

Daca ursuletul greseste educatoarea intraba"Ce a gresit ursuletul?"

Copiii sunt chemati avand ursuletul intr-o mana s-a aleaga piesa corespunzatoare culorii casutei.Piesele sunt separate in functie de cele trei culori:albastru, rosu si galben.

Regula nr 2:

Separarea pieselor pe criteriul formelor(triunghi, cerc si patrat).Copiii cu ajutorul ursuletului duc formele de triunghi in casuta triunghiurilor si formele de cerc in casuta cercurilor, etc.

Regula nr 3:

Separarea pieselor pe criteriul marimei(mare,  mic).

Copiii duc piesele mari in casuta cu piese de marime mare si piesele mici in casuta pieselor de marime mica.

Conversatia

Observatia

Explicatia

Exercitiul logic

Exercitiul logic

Frontala

Retentia si transferul

Copiii primesc o fisa de activitate in care trebuie sa rezolve urmatoarele sarcini:

Sa coloreze un triunghi rosu

Sa incercuiasca un cerc

Sa bifeze patratul mic

Problematizarea

individuala

Incheierea activitatii

Educatoarea face aprecieri asupra desfasurarii activitatii si imparte recompensele.

Conversatia

Frontala