|
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA PREGATITOARE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIA LIMBAJULUI
DENUMIREA ACTIVITATII: JOC DIDACTIC, "GHICESTE CE RECHIZITE
IMI TREBUIE LA SCOALA"
TIPUL ACTIVITATII: CONSOLIDARE SI SISTEMATIZARE DE CUNOSTINTE
TEMA : PROPOZITIA. CUVANTUL.
SCOPURI :
Consolidarea deprinderii de a alcatui propozitii simple si dezvoltate ,realizand acordul intre partile de propozitie ;
Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral ;
Utilizarea cunostintelor despre rechizitele scolarului in situatii noi ;
Distingerea actiunilor civilizate de cele necivilizate.
OBIECTIVE OPERATIONALE
a} OBIECTIVE CO0GNITIV-INFORMATIONALE :
O 1 - sa recunoasca recizitele, denumindu-le ;
O2 - sa formuleze propozitii referitor la utililtatea obiectului din imagine ;
O3 - sa grupeze obiectele dupa criteriul utilitatii acestora ;
O4 - sa raspunda la ghicitori ;
O5 - sa s pronunte, relativ corect,sunetele limbii romane (aici, suieratoare, siflante,oclusive,bilabiale) ;
O6 - sa ridice imaginea cu cifra corespunzatoare numarului de puncte de pe zar ;
b)OBIECTIVE PSIHO-MOTORII
O7- sa rezolve sarcinile date, cu deplasare la panou sau in fata clasei ;
O8- sa aseze jetoanele la locul potrivit ;
O10- sa aseze obiectele la categoria din care fac parte ;
c) OBIECTIVE AFECTIVE
O 11- sa manifeste spirit de initiativa si de echipa in rezolvarea sarcinilor ;
O12 - sa-si manifeste dezaprobarea pentru actiunile elevilor dezordonati, apreciindu-i pe cei ordonati ;
O 13 - sa cunoasca importanta trecerii la viata de scolar, manifestand curiozitate, interes si nu teama de aceasta ;
SARCINA DIDACTICA
denumirea rechizitelor din fatal or si a celor illustrate;
asocierea logica a cuvintelor;
formularea de propozitii despre actiuni cu obiectele illustrate.
REGULILE JOCURILOR
Copiii sunt impartiti in doua grupe;
- conducatorii echipelor arunca zarul si ceilalti ridica imaginea ce are pe spate cifra corespunzatoare numarului de puncte de pe parte superioara a acestuia ;
- copiii raspund pe rand, apreciind raspunsurile corecte sau incorecte ;
- coochipierii pot completa raspunsurile ;
- un copil numit de educatoare aseaza jetonul care noteaza raspunsul corect ;
- jocul incepe numai la semnal de clopotel.
ELEMENTE DE JOC :
- surpriza
- aplauzele
- ghicitori
- intrecerea
ORGANIZAREA JOCULUI :
- frontal
- pe echipe
- individual
STRATEGIA DIDACTICA
a) METODE SI PROCEDEE :
conversatia eusristica
explicatia
demonstratia
exercitiu
problematizarea
descoperirea
b) Mijloace didactice :
rechizite
jetoane ce ilustreaza rechizite
ghiozdan
fise de lucru colectiv
jetoane pentru notarea raspunsurilor corecte
ecusoane cu numele copiilor
panouri
zar
clopotel
creioane colorate
diplome
DURATA : 40 min.
BIBLIOGRAFIE :
Mitu, Florica ; Antonovici, Stefania : ''Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar'' ; Ed. Gradinita Humanitas, 2005 ;
PROGRAMA ACTIVITATILOR INSTRUCTIV EDUCATIVE IN GRADINITA DE COPII
GHID METODOLOGIC DE APLICARE A PROGRAMEI ACTIVITATILOR INSTRUCTIV EDUCATIVE IN GRADINITA DE COPII - EDITIE REVIZUITA
MANAGEMENTUL ACTIVITATII
Evenimente didactice
Continut Stiintific
Strategii didactice
Evaluarea
1. Moment organizatoric
- Pregatirea mobilierului si a materialelor didactice in vederea unei bune desfasurari a activitatii
- Introducerea copiilor in sala de grupa
2. Captarea atentiei
Activitayea incepe prin recitarea unei poezii de catre educatoare:
''Iata, este vara, este soare,
Vine-ncet vacanta mare !
Dar, sa nu uitam, mai frate !
La scoala merge cine poate !
Astazi, m-am gandit ca n-ar strica
O intrecere sa facem..
Si spre scoala vom pleca
Pe aripi de vers, de cantec
Ghicitori, numaratori,
Prin cuvinte minunate ;
N-o sa fie prea usor!
Doua grupe voi sa faceti
Strengarei si voinicei.
Cei cu roz in partea dreapta,
Cei cu-albastru, voinicei,
In stanga se vor aseza,
Cu cei roz se vor lupta.
Doua grupe de-am format
Pe covor ne-am asezat
recitare
ecusoane cu flori roz si albastre
3. Anuntarea temei si a obiectivelor
Reactualizarea cunostintelor
Copii vor fi anuntati ca jocul pe care il vor juca se numeste :
''Ghiceste ce rechizite imi trebuie la scoala''.
In acest joc vom urmari sa recunoastem obiectele necesare scolarului de clasa I, sa formulam propozitii, sa dezlegam ghicitori, sa invatam sa vorbim corect romaneste.
Pentru inceput, se vor aseza in fata copiilor sub un servet mai multe rechizite si obiecte care nu fac parte din aceasta categorie. Copiii denumesc obiectele si le sorteaza dupa intrebuintare
conversatia
explicatia
conversatie
explicatie
exercitiu
problematizarea
rechizite
individuala
orala
4. Prezentarea regulilor jocului
Pentru ca si-au amintit obiectele care fac parte din rechizitele scolare, acum ei pot cunoaste regulile jocului ''Ghiceste ce rechizite imi trebuie la scoala''.
- se numesc grupele
- se numesc capitanii
- jocul inecepe la sunetul clopotelului
- capitanul va arunca zarul catre echipa sa, numind un copil care sa ridice imaginea care are scrisa cifra corespunzatoare
- copilul respectiv numeste obiectul ilustrat, formuland apoi o propozitie cu acesta.
- raspunsul corect va fi notat cu un jeton.
explicatia
jetoane
zar
clopotel
5. Desfasurarea jocului de proba
Se desfasoara un joc de proba cu cate doi copii din fiecare grupa, pentru verificarea intelegerii sarcinii de lucru si a regulilor de joc.
Demonstratia exercitiului
6. Desfasurarea jocului
propriu-zis
Asigurarea retentiei si a transferului
7. Evaluarea
8. Incheierea activitatii
Se da semnalul jocului cu clopotelul.
Educatoarea recita versurile :
''O echipa voi formati,
Cu atentie va uitati :
Sa gasiti cuvantul
Care pe spate cifra
Cat arata bulinele, o are.''
Capitanul arunca zarul, numind copilul ce va raspunde ; acesta ridica jetonul, denumeste obiectul si formuleaza o propozitie despre utilitatea lui.
Se noteaza raspunsul.
Se lucreaza alternativ cu ambele echipe.
Varianta nr. 1
''Arlechinul cu surprize''
Intr-o traistuta-arlechin, copii vor descoperi imagini pe care vor trebui sa le povesteasca.
Acestea reprezinta actiuni ale unor elevi (folosirea corespunzatoare a rechizitelor sau neglijenta in folosirea acestora).
Propozitiile ample si la obiect vor fi notate la panou.
Arlechinul va merge printre copii :
''Papusa fermecata il va atinge indata
Pe cel ce se gandeste
Si ce descopera ne povesteste.''
Se va merge alternativ la cele doua grupe.
Educatoarea este conducator de joc.
Varianta nr. 2
''Ghici, ghici''
Educatoarea va spune o ghicitoare.
Pentru fiecare raspuns corect-un jeton. Se lucreaza alternativ cu cele doua grupe.
''Sterg si sterg, de tot gresesti
Desene de prin povesti.
Desenezi o bariera
Si ma cheama (Radiera).''.
''Doamna invatatoare
Copiilor din clasa I,
Cu dragoste m-a dat in dar;
Literele sa mi le-nvete...
Si ma cheama...(Abecedar)''.
''Curcubeul a coborat
In gentuta mea, mai frate.
In cutia minunata
Creioanele sunt...(Colorate)''.
''Drept, inalt si subtirel
Cu vestmant de lemn
Pe el, are varful de carbune,
Pe hartie multe spune''.
(Creionul)
Raspunsul corect este notat la panou.
Varianta nr. 3 (de rezerva)
Framantari de limba
Educatoarea recita :
''Limba daca ti-0 stalcesti,
Zece nu ai sa primesti !
Fii atent, repeta bine !
Zi-i acuma dupa mine !''
Semicerc pe covor, doua grupe.
Cate un reprezentant al celor doua grupe va repeat dupa educatoare:
- Scolarul Sandel se scoala sa soarba sucul.
- Radu rostogoleste radiera rosie.
- Pavel are un portar desenat pe un penar.
- Gheorghe, Gigi si Georgel au primit un ghiozdanel.
Fisa de lucru colectiva
Pe un carton mare e desenat un scolar care se indreapta spre scoala
Sarcina : ''Ganditi-va si desenati ce rechizite poate avea scolarul in ghiozdan.''
Fiecare grupa se aseaza in jurul fisei si deseneaza.
Se descopera care echipa are mai multe raspunsuri corecte,notate la panou.
Echipa respectiva va primi diploma pentru locul I si aplauzele colegilor.
Echipa cealalta va primi diploma pentru locul al doilea si aplauzele colegilor.
Se incheie activitatea prin proverbe si zicatori :
''Cine are carte, are parte''.
''Nimic nu e mai de prêt ca invatatura''
conversatia
exercitiu
ilustratie
zar
clopotel
jetoane
conversatia
surpriza
problematizarea
ilustratia
papusa
problematizarea
jetoane
exercitiu
jetoane pentru notarea corectitudinii pronuntiei
conversatia
diplome
Raspunsurile corecte vor fi notate la panou si copiii aplaudati ; raspunsurile gresite vor fi corectate de coechipieri
continua
individuala
aplauze
continua
individuala
aplauze
orala
individuala
continua
Item :
Se noteaza cu foarte bine fisa de lucru cu cele mai multe rechizite desenata si care nu au fost repetate.
Se fac aprecieri asupra : cunostintelor, a modului de compunere a propozitiilor, atentiei, lucrului in echipa,.
Se incurajeaza copiii in vederea succesului in viata de scolar.