|
PROIECT DIDACTIC
DISCIPLINA: MATEMATICA
CLASA: a V-a A
UNITATEA DE INVATARE: Numere naturale
CONTINUTUL: REZOLVAREA PROBLEMELOR CU AJUTORUL ECUATIILOR
TIPUL LECTIEI: MIXTA
SCOPUL LECTIEI: Elevii sa invete sa rezolve si sa compuna probleme cu ajutorul ecuatiilor
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:
Sa identifice problemele ce pot fi rezolvate cu ajutorul ecuațiilor;
Sa insușeasca etapele necesare pentru rezolvarea problemelor cu ajutorul ecuațiilor;
Sa formuleze probleme in baza ecuațiilor (operațiilor matematice) propuse.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul, explicatia, expunerea, problematizarea, lucrul individual
Modul de organizare a clasei: frontal, pe grupe, individual,in perechi
Resurse: - materiale didactice: pixuri, caiete, foi de hartie
-mijloace de invatamant: tabla, creta, manuale, proectorul..
LOCUL: sala de clasa
BIBLIOGRAFIE: programa scolara, planificarea, manual scolar, culegeri.
Etapele lectiei
Desfasurarea lectiei
Mod de organizare
Metode
Obs.
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Captarea atentiei
* Organizeaza clasa.
* Noteaza absentele.
* Mottoul: Omul este , de
Acolo, undeva , stau ascunse si ecuatiile, la care vom face referire in timpul lectiei de astazi
Numesc elevii absenti.
Se pregatesc pentru lectie.
Citesc mottoul de pe tabla .
Intrebari:1. Sunteti de acord cu aceasta afirmatie?
2.Considerati ca matematica va poate ajuta in descoperirea necunoscutului?Daca da , cum?(Atunci cind nu cunoastem ceva , matematica ne propune sa lucram cu ecuatiile. La ele vom face referire la lectia de azi)
Frontal
Conversatie
Precizari psihopeda-gogice:
Clasa are un efectiv de 10 elevi, toti apti pt invatatura, fiind de nivelele:
Ritm rapid de invatare 4 elevi;
Ritm mediu de invatare 4 elevi;
Ritm lent de invatare - 2 elevi.
Conexiunea inversa are loc pe tot parcursul lectiei.
Verificarea cunostintelor asimilate anterior
1) Verifica tema elevilor prin sondaj, folosind dialogul profesor - elev, elev - elev, prin confruntarea rezultatelor.
2) Verificarea si reactualizarea cunostintelor predate anterior: prof. propune spre rezolvare o fisa de lucru ( ecuatii), .(fisa nr.1)
1) Comunicarea rezultatelor/ problemelor intimpinate in rezolvare.
2) Raspund la intrebari:
1.Ce numim ecuatie.
2. Ce inseamna a rezolva o ecuatie.
3.Ce se numeste solutie a ecuatiei.
3) Primesc fisele de lucru
4) Rezolva individual, pe caiete si la tabla( 4 elevi )ecuatiile propuse.(fisa nr.1)
Frontal
Conversatie
Verificarea ancorelor pe care se sprijina lectia noua
Fisa 2(lucrul in grup)
1. Folositi piesele primite, pentru a transcrie matematic afirmatia :
a) x este cu 2 mai mare decat y.
R: x = y + 2 sau x - 2 = y sau x - y = 2 .
b) x este de 3 ori mai mare decat y.
R: x = 3 × y sau x : 3 = y.
2. Folositi piesele primite pentru a exprima in cuvinte egalitatea:
i) a = b − 5.
R: a este cu 5 mai mic decat b sau b este cu 5 mai mare decat a.
ii) a × 4 = b.
R: a este de 4 ori mai mic decat b sau b este de 4 ori mai mare decat a.
Lucreaza in grup scriind matematic afirmatiile:
R: x = y + 2 sau x - 2 = y sau x - y= 2
R: x = 3 × y sau x : 3 = y.
R: a este cu 5 mai mic decat b sau b este cu 5 mai mare decat a.
R: a este de 4 ori mai mic decat b sau b este de 4 ori mai mare decat a.
Lucru in grup
Frontal
Conversatie
Anuntarea temei noi
si a obiectivelor
Anunta titlul lectiei de zi si il scrie pe tabla: "REZOLVAREA PROBLEMELOR cu ajutorul ecuatiilor".
Intreaba elevii daca cunosc etapele rezolvarii problemelor cu ajutorul ecuatiilor.
Anunta obiectivele lectiei.
Asculta; noteaza in caiete titlul lectiei.
Raspund la intrebarile profesorului.
Frontal
Expunere
Dirijarea invatarii
Anunta etapele necesare pentru rezolvarea problemelor cu ajutorul ecuatiilor:
1) stabilirea datelor cunoscute si necunoscute
2) stabilirea legaturilor intre aceste date(stabilirea ecuatiei)
3) rezolvarea ecuatiei
4) alegerea solutiei (analiza rezultatelor)
Propune spre rezolvare urmatoarea problema:
1. Un numar se inmulteste cu 2; produsul obtinut se aduna cu 11 si se obtine 37. Aflati numarul.
Pune intrebarile:
Care este necunoscuta problemei?
Cu ce o vom nota?
Cum formam ecuatta?
Ce metoda de rezolvare aplicam?
Cum interpretati solutia obtinuta?
Propune spre rezolvare urmatoarele probleme:
1.Suma dintre dublul si triplul unui numar este 15. Calculati nr.
2.Suma a doua numere este 20, iar unul dintre ele este de 4 ori mai mare decat celalalt. Determinati numerele.
3.In pauza mare Andreea a cumparat pentru colegii ei 7 covrigi si 5 pachete de biscuiti. Se stie ca un covrig costa 2 lei, iar un pachet de biscuiti costa 5 lei. Cat rest a primit Andreea daca a avut o bancnota de 10 lei si 7bancnote de 5 lei?
4.Din dublul unui numar s-a scazut 17; rezultatul a fost impartit la 3, iar la noul rezultat s-a adaugat 1. Stiind ca se obtine 4, sa se afle numarul.
5.Compuneti o problema care sa se rezolve dupa urmatorul exercitiu:
a) (2∙5) + (4∙3)
b) 3x = 50 - 11
c) 2x + 3x = 55
d) 9x - 3x = 54
Asculta, noteaza in caiete etapele rezolvarii problemelor.
Citesc enuntul problemei si cauta sa descopere necunoscuta si relatiile de legatura dintre datele problemei.
Noteaza cu x- nr necunoscut
Formeaza ecuatia: x∙2+11 = 37
Rezolva ecuatia:x∙2=37- 11
x∙2=26
x= 26: 2
x = 13
Interpreteaza solutia obtinuta:
Numarul necunoscut este 13.
Verifica solutia: 13∙2 +11= 37.
Asculta indicatiile profesorului si rezolva ex. la tabla; noteaza in caiete.
Asculta indicatiile profesorului si rezolva exercitiul la tabla; noteaza in caiete.
Asculta indicatiile profesorului si rezolva exercitiul la tabla; noteaza in caiete.
Asculta indicatiile profesorului si rezolva exercitiul la tabla; noteaza in caiete.
Asculta indicatiile profesorului si lucreaza in grup.
Frontal
Frontal
Frontal
Frontal
Frontal
Frontal
Individual
Lucrul in grup
Expunerea
Explicatia
Exercitiul
Conversatie
Explicatia
Exercitiul
Explicatia
Exercitiul
Explicatia
Exercitiul
Explicatia
Exercitiul
Munca individuala
Munca individuala
Explicatia
Feed-back
Cere elevilor sa repete etapele rezolvarii problemelor cu ajutorul ecuatiilor si face aprecieri asupra modului in care acestia au raspuns la lectie.
Repeta etapele rezolvarii problemelor cu ajutorul ecuatiilor, asculta aprecierile profesorului.
Frontal
Conversatie
Anuntarea temei pentru acasa
Anunta tema pentru acasa:
Manual ,pag. nr.52 Ex.12,13,17
Asculta si noteaza tema pentru acasa, precum si precizarile suplimentare, daca este cazul.
Frontal
Conversatie
Fisa de lucru nr.11) Rezolvati ecuatiile:
III
a) x + 17 = 43 a) 142 - x = 63
b) (12 + x):2 = 6 b) 3x + 14 = 29
III IV
a 15 x = 45 a 24 : x = 4
b) (22 - x 3 = 36 b) 145 - 2x = 123
Fisa 2
1. Folositi piesele primite, pentru a transcrie matematic afirmatia :
a) x este cu 2 mai mare decat y.
b) x este de 3 ori mai mare decat y.
2. Folositi piesele primite pentru a exprima in cuvinte egalitatea:
a) a = b − 5.
b a 4 = b.
Fisa de lucru nr.3
1) Aflati un numar , stiind ca daca il adunam cu 123 obtinem 200.
2) Aflati numarul cu proprietatea ca daca il impartim la 12 obtinem 8.
3) Aflati un numar stiind ca diferenta dintre triplul sau si 11 este 33.
4) Intr-un depozit sunt
5) Media aritmetica a doua numere este 60. Stiind ca al doilea numar este de patru ori mai mare decat primul numar, aflati numerele.
6) Aflati un numar, stiind ca daca il scadem din 1, iar rezultatul astfel obtinut il inmultim cu 5 obtinem 39.
7) Aflati numarul de carti dintr-o biblioteca, stiind ca daca numarul de carti il inmultim cu 2 , obtinem acelasi rezultat ca si cand il adunam cu 32
8) Ce varsta au doi frati gemeni stiind ca tatal lor are cu 10 ani mai mult decat au cei doi frati impreuna si ca varsta tatalui este de 34 de ani?
Metode de rezolvare a problemelor de aritmetica
FISA DE LUCRU
FISA 1.Metoda reducerii la unitate.
Intr-o excursie un elev parcurge cu bicicleta
FISA 2. Metoda comparatiei.
Un croitor foloseste pentru 4 costume si 4 paltoane
FISA 3 .Probleme de miscare.
Un autocar parcurge distant dintre 2 localitati in 6 h , circuland cu viteza de 52km./h.In cat timp va parcurge aceeasi distant un automobile care ruleaza cu o viteza de 78km./h
FISA 4.Metoda falsei ipoteze.
In cadrul unui concurs , un elev raspunde la 10 intrebari si obtine 130 puncte. Sa se afle cate raspunsuri au fost corecte si cate gresite stiind ca pentru un raspuns corect a obtinut 25puncte iar pentru un raspuns gresit a pierdut 15 puncte.
FISA 5.Metoda figurativa.
Suma a 3 nr. este 800.Daca suma primelor doua este 600,iar suma ultimelor doua este 540 , sa se calculeze numerele!
FISA 6.Metoda mersului invers.
La un magazin alimentar s-a adus o cantitate de zahar. In prima zi se vinde 3/9 din cantitate, a doua zi se vinde 4/9 din cantitate iar a treia restul de 96kg.Cate kg. s-au vandut in fiecare zi ?
SCHEMA DE REZOLVARE A PROBLEMELOR
1.Observ si inteleg.
Sa citesc problema
Sa raspund la : a) care sunt datele problemei;
b) care sunt datele cunoscute;
c) ce se cere sa calculam.
Sa caut modalitati mai scurte si mai clare pentru a formula ...
2.Planific si calculez.
Sa gandesc un plan de actiune;
Sa gasesc raspuns la: a)cum se leaga ceea ce .
b) ce mai trebuie;
Sa efectuez calcule ce conduc la rezultate partiale sau finale
3.Organizez si redactez.
Sa gasesc calea prin care se ajunge la rezultat;
Sa prezint solutia gasita.
4.Verific si dezvolt.
Sa evaluez solutia:
Rezultatul este plauzibil?
Am folosit toate datele?
Verifica rezultatul conditiile din enunt?
Exista o solutie mai buna?
Pot gasi un alt mod de rezolvare?
Pot gasi o problema mai generala?
Sa descopar problem noi care se rezolva prin metode asemanatoare.
CONCLUZII
In timpul lectiei de evaluare am folosit ,,metoda cubului "si metoda ,,turul galeriei"
Cerinte:
1. Descrie si rezolva problema cu metoda falsei ipoteze.
2.Compara si rezolva (metoda comparatiei ).
3.Analizeaza -rezolva problema de miscare.
4. Asociaza unitatea si rezolva ( reducerea la unitate ).
Aplica -metoda figurativa .
6.Argumenteaza -metoda mersului invers ( rezolva )
Ficare raportor va prezenta rezultatele
PUNCTE TARI:
Favorizeaza munca in echipa;
Stimuleaza autoinstruirea;
Oblige la confruntarea de idei
Favorizeaza dialogul intre coechipieri;
Sprijina autoevaluarea.
PUNCTE SLABE:
Itemii nu au acelasi grad de dificultate;
Nu permite o evaluare completa;
Starea emotiva influenteaza raspunsurile