|
PROIECT DIDACTIC
Scoala Generala Moi,G.S.I.M.Bilteni
Disciplina : Dirigentie
Clasa: a IX a
Profesor:
Tema lectie: Politetea - floare a umanitatii
Scopul lectiei
sa aprecieze valorile prin adoptarea unor criterii adecvate
Obiective la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili :
sa-si formeze si sa- si dezvolte capacitatile decizionale
sa exerseze propriul sistem de valori in acord cu cel promovat de societate
sa- si dezvolte o imagine de sine pozitiva si despre ceilalti
sa- si contureze un ideal in viata
sa fie politicosi
sa cunoasca bunele maniere
RESURSE:
Resurse materiale:
Resurse procedurale:
conversatia, conversatia euristica, explicatia, rezolvare de probleme, expunerea, problematizare;
FORME DE ORGANIZARE:
FORME DE DIRIJARE A INVATARII:
LOCUL DESFASURARII :
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimente
didactice
Activitatea dirigintelui
Activitatea elevilor
Timp
Metode
Resurse
Evaluare
Organizarea clasei
Motivarea elevilor
Anuntarea temei si a obiectivelor activitatii
Desfasurarea activitatii
Asigurarea transferului
Incheierea activitatii
Analiza documentelor scolare
Conceptele cheie: libertate, prietenie, politete, bunele maniere
Dirigintele anunta obiectivele activitatii
Profesorul anunta tema
Analizeaza impreuna cu elevii prezentarea power point, apoi le cere elevilor sa defineasca, pe rand conceptele cheie.
Se trag concluziile referitoare la modul in care elevii au reusit sa clarifice problemele si sa constientizeze adevaratele valori care presupun respect pentru a fi politicos, si manierat
Reaminteste tema
Elevii urmaresc cu atentie expunerea
Elevii identifica conceptele cheie
Elevii argumenteaza in continuare ierarhia aleasa.
Elevii isi noteaza tema lectiei viitoare
5 min.
5 min.
3 min.
30 min
5 min.
2 min.
Conversatia
Conversatia
Expunerea
Conversatie euristica
Explicatie
Problematizare
Conversatia
Catalogul
DEX
Imbunatatirea situatiei scolare: note, prezenta.
Corectitudinea raspunsurilor in
definirea cuvintelor cheie.
Capacitatea proprie de exprimare a elevilor a termenilor cheie.
Originalitatea si alegerea unor valori autentice.
Participarea la rezolvarea aplicatiilor, la elucidarea sensului termenilor
Aprecieri asupra contributiei la desfasurarea temei
Aprecierea elevilor care au participat activ la ora.