|
PROIECT DIDACTIC
Clasa: I
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Comunicarea scrisa
Elemente de continut: Grupul de litere "ghi", cuvinte si propozitii
Tipul de lectie: mixta
Obiective-cadru/Obiective de referinta: 2.1; 2.2; 3.1; 3.2; 3.3
Obiective operationale
A. Cognitive
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:
OC1 sa identifice grupul de litere "ghi", aflat in diferite pozitii ale cuvintelor
(OBIECTIV DE ACTUALIZARE)
Nivel minimal - identificarea cuvintelor care contin grupul de litere "ghi";
Nivel mediu - despartirea in silabe a cuvintelor identificate;
Nivel maximal - stabilirea silabei care contine grupul de litere "ghi".
OC2 - sa scrie cuvinte care contin grupurile de litere invatate
(OBIECTIV DE DEZVOLTARE)
Nivel minimal - transcrierea cuvintelor formate la alfabetar;
Nivel mediu - alcatuirea unei propozitii cu ajutorul cuvintelor date;
Nivel maximal - formularea si scrierea unor propozitii.
B. Motrice
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili
OM1 - sa-si coordoneze miscarile pentru a manevra cu operativitate manualul;
OM2- sa manuiasca corect instrumentele folosite (alfabetar, jetoane, fise).
C. Afective
Elevii:
OA1 - vor manifesta interes pentru recunoasterea grupurilor de litere;
OA2 - vor exprima interes pentru actul comunicarii;
OA3 - se vor mobiliza in scopul rezolvarii sarcinilor propuse de invatator.
Resurse:
A. Bibliografice
1. stiintifice
2. oficiale
3. metodico-didactice
B. Metodologice:
a). strategia didactica: dirijata, inductiva;
b). metode si procedee: fonetica, analitico-sintetica, conversatia, explicatia, jocul didactic, munca independenta;
c). forme de organizare: frontala, individuala;
d). mijloace didactice: alfabetar, fise.
SCENARIUL DIDACTIC
Obiective |
Evenimentele lectiei/continuturi/strategie |
|
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
|
OA1 OA2 |
I.CAPTAREA ATENTIEI Ce grup de litere am invatat astazi ? Ce litere vom folosi pentru scrierea lui ? |
Urmaresc cu interes expunerea si materialele didactice pe care le au pe banci si raspund solicitarilor. ghi - g, h, i
|
OC1 OC2 OM1 OA1 OA2 |
II.ENUNTAREA OBIECTIVELOR Comunic, pe intelesul elevilor, continutul invatarii si performantele asteptate: recunoasterea grupului de litere, scrierea lui in cuvinte si propozitii. |
Manifesta curiozitate pentru tema propusa. |
OC1 OM1 OM2 OA1 OA2 |
III. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR Le voi cere sa citeasca cuvintele formate la alfabetar si sa dea exemple de alte cuvinte care contin grupurile de litere invatate. |
Raspund solicitarilor. |
OC1 OA1 OA2 OA3 |
IV.PREZENTAREA CONTINUTULUI Voi scrie la tabla specificand diferenta dintre "ghi" si "gi". |
Vor scrie doua randuri cu grupul "ghi", apoi cuvintele : ghinda, ghinion |
OM1 OM2 OA1 OA2 OA3 |
V.DIRIJAREA INVATARII Vor scrie la tabla si pe caiet cuvinte ce contin grupul de litere "ghi".
|
Raspund solicitarilor. |
OM1 OM2 OA1 OA2 OA3 |
VI.OBTINEREA PERFORMANTEI Exercitiu oral: Alcatuiti propozitii cu ajutorul cuvintelor: rece, cirese, girafa, merge, chibrituri, Arghir. |
Formuleaza enunturi conform cerintei didactice. |
OA1 OA2 OA3 |
II.FEEDBAACK-UL Despartiti in silabe cuvintele: ghinda, ghiocel, ghid, unghie. |
Raspund solicitarilor.
|
OC1 OC2 OM1 OA1 OA2 OA3 |
VIII.EVALUAREA PERFORMANTEI Dictare. Un calator a zarit o ........ Era printre ........ Stejarului. Langa copac era un ........... (frunzele, ghinda, pepene) un fruct, Stejarul, are, mic. |
1). Ce , ce, Che, che, Ge, ge, Gi, gi, Ghe, ghe, ghi, Ci, ci, Chi, chi, cere, rege, Chiriac, ghinda, Angela. 2). Un calator a zarit o ghinda. Era printre frunzele stejarului. Langa copac era un pepene. 3). Stejarul are un fruct mic. |
OC1 OC2
|
IX. RETENTIA Ce litere am folosit pentru scrierea grupului "ghi"? |
Se mobilizeaza pentru a raspunde solicitarilor. |
OC1 OA3 |
X.TRANSFERUL Propun sa transcrie primele cinci randuri ale textului. |
Accepta propunerea invatatorului. |
Evaluare
1). Dictare
2).
Un calator a zarit o ............ Era printre ............. stejarului. Langa copac era un .......... |
frunzele ghinda pepene |
3). Scrie propozitia folosind cuvintele
se odihneste, Drumetul, langa stejar.
1).trei litere/cuvinte corecte |
2). un enunt corect |
3). gaseste primul cuvant |
SUFICIENT |
SUFICIENT |
SUFICIENT |
BINE |
BINE |
BINE |
FOARTE BINE |
FOARTE BINE |
FOARTE BINE |