Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC CLASA: a II-a si a IV-a (activitate simultana) Elemente intuitive de geometrie, Capacitatea vaselor. Litrul

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a II-a si a IV-a (activitate simultana)

UNITATEA DE INVATARE: Clasa a II-a: Unitati de masura

Clasa a IV-a: Elemente intuitive de geometrie

CONTINUTURI Clasa a II-a: Capacitatea vaselor. Litrul

Clasa a IV-a: Figuri geometrice. Corpuri geometrice

TIPUL LECTIEI: Clasa a II-a: mixta

Clasa a IV-a: mixta

OBIECTIVE-CADRU / OBIECTIVE DE REFERINTA: Clasa a II-a: 2.3.; 2.11.



Clasa a IV-a: 1.7.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

Clasa a II-a

A.    COGNITIVE:

OC1 - sa masoare si sa estimeze capacitatea vaselor:

NIVEL MINIMAL:- masurarea capacitatii folosind unitati de masura nestandard;

NIVEL MEDIU:- identificarea unitatii potrivite pentru a masura anumite

capacitati;

NIVEL MAXIMAL: - utilizarea instrumentelor potrivite pentru masurarea capacitatii

unor vase.

OC2 - sa rezolve probleme de capacitate:

NIVEL MINIMAL:- transpunerea problemei in situatii concrete date;

NIVEL MEDIU:- stabilirea instrumentului potrivit pentru masurare;

NIVEL MAXIMAL: - exprimarea datelor in unitatea de masura principala.

Clasa a IV-a
OC1 - sa recunoasca forme plane si spatiale:

NIVEL MINIMAL: - numirea formelor plane si spatiale invatate;

NIVEL MEDIU: - asocierea corecta a formei plane corpului geometric;

NIVEL MAXIMAL:  - desenarea de forme plane si spatiale.

OC2 - sa recunoasca particularitati ale formelor plane si corpurilor geometrice:

NIVEL MINIMAL: - definirea formelor plane si corpurilor geometrice;

NIVEL MEDIU - clasificarea formelor plane si corpurilor geometrice in functie

de particularitati;

NIVEL MAXIMAL: - desenarea unor forme si corpuri geometrice, tinand seama de  particularitatile lor.

OC3 - sa rezolve probleme:

NIVEL MINIMAL : - transpunerea problemei in situatii concrete date;

NIVEL MEDIU - desenarea formelor geometrice si reprezentarea lungimilor;

NIVEL MAXIMAL: - calcularea perimetrului.

B. MOTRICE:

Clasa a II-a

OM1: - sa utilizeze corect instrumentele de lucru;

OM2: - sa utilizeze corect instrumentele de lucru in conditii de igiena si securitate.

Clasa a IV-a

OM1: - sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes vizat de invatatoare;

OM2: - sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul orei.

C. AFECTIVE:

Clasa a II-a

OA1: - vor manifesta interes pentru  activitatea desfasurata;

OA2: - se vor mobiliza pentru realizarea fiecarei sarcini date.

Clasa a IV-a

OA1: - vor participa cu interes la lectie;

OA2: - vor accepta solicitarile  si se vor mobiliza in realizarea lor;

RESURSE:

Clasa a II-a

A. BIBLIOGRAFICE:

1. Oficiale:

- "Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar",

Bucuresti, 1998

- Alexandrina Dumitru, Viorel George Dumitru, "Matematica", manual

pentru clasa a II-a ,Editura "Corint", 2004

2. Pedagogice:

- Constanta Dumitriu, Ioan Danila, "Sinteze didactice. File pentru Caietul

metodistului", Bacau, Casa Personalului Didactic "Grigore Tabacaru",

1991-1992.

3. Metodico-didactice:

- Costica Lupu, "Metodica predarii matematicii. Manual pentru clasa a XII-a-

licee pedagogice", Pitesti, Editura "Paralela 45",1999;

- Ioan Neacsu (coordonator) , "Metodica predarii matematicii la clasele I-IV",

Bucuresti, EDP, 1998


B.METODOLOGICE:

a) strategia didactica: algoritmica, deductiva;

b) metode si procedee: explicatia, conversatia , problematizarea , exercitiul, munca   individuala, demonstratia

c) forme de organizare: frontala, individuala;

d) mijloace didactice: manual, sticla de 1 litru, ibric, galeata, cesti

C.TEMPORALE: 45 minute

Clasa a IV-a

A. BIBLIOGRAFICE:

1. Oficiale:

- "Programe scolare pentru invatamantul primar", Bucuresti, 1998

2. Pedagogice:

- Constanta Dumitriu, Ioan Danila, "Sinteze didactice. File pentru Caietul

metodistului", Bacau, Casa Personalului Didactic "Grigore Tabacaru",

1991-1992

3. Metodico-didactice:

- Costica Lupu, "Metodica predarii matematicii. Manual pentru clasa a XII-a-

licee pedagogice", Pitesti, Editura "Paralela 45",1999;

- Ioan Neacsu (coordonator) , "Metodica predarii matematicii la clasele I-IV",

Bucuresti, EDP, 19


B. METODOLOGICE:

a) strategia didactica: algoritmica, deductiva;

b) metode si procedee: explicatia, conversatia , problematizarea , exercitiul,

munca individuala, demonstratia

c) forme de organizare: frontala, individuala;

d) mijloace didactice: manual,  cuburi, polistiren, scobitori



C.TEMPORALE: 45 minute

SCENARIUL DIDACTIC

CLASA a II-a    CLASA a IV-a

OB.

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

OB.

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

I. CAPTAREA ATENTIEI

Cer elevilor sa recunoasca diferite instrumente de masurat: metrul, cantarul.

Recunosc instrumentele.

Cer elevilor sa recunoasca dintr-o serie de figuri geometrice pe cele invatate. Vor alege si corpurile corespunzatoare unor figuri geometrice cunoscute.

Recunosc figuri si corpuri geometrice.

II. ANUNTAREA OBIECTIVELOR

Comunic continutul invatarii si performantele asteptate: rezolvarea de probleme de capacitate.

Iau act de cele prezentate.

OM1


Comunic continutul invatarii si performantele asteptate: rezolvarea de probleme de geometrie.

Iau act de cele prezentate.

OA1

OM1

III. PREZENTAREA CONTINUTURILOR

Supun atentiei elevilor o sticla plina cu apa si cateva cesti, evidentiind posibilitatea umplerii fiecareia cu apa din sticla.

Se masoara cate cesti pot fi umplute cu apa din sticla.

Urmaresc masuratoarea.

OM2

OC1

OC2

Voi cere elevilor sa rezolve sarcinile dintr-o fisa de lucru. (Anexa 3)

Rezolva.

OC1

OM2

IV. DIRIJAREA INVATARII

Se vor evidentia vase potrivite , in functie de cantitatea de lichid care se doreste a fi depozitaza sau transportata: sticla, damigeana, galeata, butoi, cisterna.

Se va rezolva problema 2, pagina 95, din manual.

Voi afirma ca unitatea de masura pentru masurat lichidele este litrul (l).

Recunosc vasele prezentate.

OC1

OA1

Pe masura ce vor avansa, se vor recapitula notiunile intalnite in sarcini, legate de figurile si corpurile geometrice invatate.

OC2

V.OBTINEREA PERFORMANTEI

Antrenez elevii in rezolvarea problemei 3, pagina 95, din manual.

Se vor rezolva si alte probleme asemanatoare , daca va fi nevoie.

( Anexa 1)

Rezolva problema.

OC2

Vor rezolva problema 5 de pe fisa. Daca va fi nevoie se vor rezolva si alte probleme asemanatoare, de rezerva.

Rezolva problemele.

OC1

VI.FEEDBACK-UL

Cer elevilor sa deseneze un sac, un dreptunghi si o sticla si sa scrie in dreptul fiecareia unitatea de masura corespunzatoare atunci cand se vor masura.



Rezolva sarcina.

OC1

OA2

Prin intrbari adecvate se va face o comparare a unor figuri geometrice cu unele corpuri geometrice.

Raspund intrebarilor adresate.

OA2

VII. EVALUAREA PERFORMANTEI

Indic elevilor rezolvarea sarcinilor din fisa. (Anexa 2)

Rezolva exercitiile de pe fisa.

OC1

OC2

Cer rezolvarea unei fise de evaluare. (Anexa 4)

Rezolva sarcinile din fisa.

OC2

VIII. RETENTIA

Formulez sarcina :

Un butoi are capacitatea de 500 l. Un taran a pus in butoi doar 250 l.

Cati l mai are de pus pentru a-l umple?

Rezolva:

500 l - 250 l = 250 l

OC2

Cer elevilor sa afle perimetrul unui patrulater cu toate laturile egale si cu lungimea laturii de 45 cm.

P = 4xl

P = 4 x 45 cm

P = 180 cm

IX. TRANSFERUL

Explic modul de rezolvare a problemelor date ca tema pentru acasa si recomand rezolvarea unor probleme asemanatoare.

Recomand rezolvarea unor problme asemanatoare, la alegere.


ANEXA 1

FISA DE LUCRU

1.     Intr-un butoi erau 178 l de apa. Cu cati l se va completa butoiul, daca are capacitatea de 250 l?

2.     Intr-un rezervor s-au pus 48 l benzina. Care este capacitatea rezervorului, daca pentru a fi plin mai trebuiesc 52 l?

3.     In trei vase se aflau 548 l de lapte. In primul vas erau 125 l de lapte, in al doilea erau

cu 109 l mai mult, iar in ai treilea, restul. Cati l se aflau in al treilea vas?

ANEXA 2

FISA DE EVALUARE

1.     Scrieti ce se masoara cu fiecare din unitatile de masura enumerate:

Metrul - ..

Kilogramul -

Litrul - .

2. In sticla am apa. Pot sa o masor cu:    o ceascao galeata

3. Ce cantitate se scade din 589 l pentru a obtine 109 l?


ANEXA 3

FISA DE LUCRU


1.     Desenati:

un triunghi, un dreptunghi, un patrat, un romb, un paralelogram.

Notati-le si apoi trasati diagonalele.

2.     Construiti un triunghi cu un unghi drept.

3.     Realizati corespondenta figura geometrica - corp geometric. Numiti-le si apoi notati-le.

4.     Construiti un paralelogram. Notati-l, apoi trasati diagonalele si scrieti laturile paralele, laturile neparalele, doua unghiuri consecutive, doua unghiuri opuse, doua laturi opuse.

5.     Un triunghi oarecare are laturile de 27 cm, 48 cm si respectiv 36 cm. Aflati perimetrul triunghiului.

6.     Problema 4 / pagina 129, din manual.


*7. Problema 7, pagina 124, din manual.

*8. Problema 2, pagina 124, din manual.



ANEXA 4

FISA DE EVALUARE


1. Desenati un cerc, un triunghi, un patrat. Spuneti ce corpuri geometrice se pot

construi , pornindu-se de la fiecare din ele?

2. Un trapez are perimetrul de 138 cm. Stiind ca laturile neparalele au lungimi egale,

baza mare este de 68 cm , iar baza mica masoara cat jumatate din baza mare,

aflati lungimile laturilor neparalele.