Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE CLASA a-II-a, Limba si literatura romana, "Somnoroase pasarele" de Mihai Eminescu

PROIECT DE LECTIE

CLASA a-II-a

INVATATOARE

OBIECTUL Limba si literatura romana

SUBIECTUL: "Somnoroase pasarele" de Mihai Eminescu

TIPUL LECTIEI :dobandire de cunostinte

SCOPUL LECTIEI Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala prin cultivarea unei vorbiri

expresive;

Imbogatirea limbajului critic prin familiarizarea copiilor cu continutul



poeziei cu aspecte pitoresti ale crangului exprimate critic;

Educarea sentimentelor de dragoste fata de natura.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa recunoasca portretul marelui poet Mihai Eminescu;

O2 - sa retina pe baza suportului intuitiv, continutul ideatic al poeziei,

imbogatindu-si cunostintele cu privire la fenomene ce se petrec in natura;

lasarea serii si cum se pregateste codrul pentru noapte ( pasarele, izvoarele,

lebede, luna);

O3 - sa recepteze cuvintele si imaginile artistice : " izvoarele suspina", " feeric", "

negrul codru trece", " vis si armonie" folosindu-le in contexte noi ;

O4 - sa recite expresiv versurile poeziei memorate, respectand pauzele si ritmul

corespunzator;

O5 - sa-si antreneze prin exercitii, musculatura aparatului fonoarticular;

O6 - sa-si manifeste trairile afective sugerate de textul poeziei.;

TIPUL LECTIEI: de comunicare si insusire de noi cunostinte.

STRATEGIA DIDACTICA exersare : explicativa metode si procedee: intuitia, conversatia,

explicatia, observatia, modelarea, exercitiul.

Mijloace de invatamant:- expozitie de carte, planse cu imagini reprezentand continutul

poeziei.

- portretul lui Mihai Eminescu;

- disc cu melodia " Somnoroase pasarele"

- forme de organizare : frontal si individual.

FORME DE EVALUARE: formativa

LOCUL DESFASURARII : sala de clasa.

DURATA:50 de minute


BIBLIOGRAFIE:

I. Ionescu C, Lazarescu Gh. " Teoria literaturii", Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1990. p 114-128

Invatamantul primar - revista didactica a cadrelor didactice. Editura discipol, nr 4, 1996

Voicu M., " Particularitati ale activismului verbal la elevi , in Invatamantul in clasele I- IV Bucuresti, 1979.



DESFASURAREA LECTIEI

Etapele invatarii




Obiective

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Resurse procedurale

Evaluare

1

2

3

4

5

6

Moment organizatoric

Solicita elevilor sa se pregateasca in liniste pentru activitatea de educare a elevilor

Isi coordoneaza

comportamentul in functie de situatia data.

Explicatia

Observatii, aprecieri

Verificarea temei

Constata daca si cum s-a efectuat tema



Sensibilizarea elevilor fata de continutul nou fara pregatirea aparatului fonoarticular


Exerseaza aparatul fonoarticular al copiilor prin cateva exercitii:

Rotirea capului la stanga, la dreapta si invers;

Aplicarea capului inainte, cu barbia in piept si ducerea capului pe spate;

Miscarea  capului pe spate , la stanga si la dreapta;

Vibrarea surda a buzelor

Executa exercitiile.








Observa

Explicatia

Demonstratia

Expunerea

Observarea comporta-mentului.





Observarea comporta-mentului.

Discutie pregatitoare pentru introducerea noilor cunostinte



O1

Va intui portretul poetului Mihai Eminescu , prezentand cateva date despre poet

Asculta si recepteaza

Expunere

Observarea

Enuntarea temei si obiectivelor


Astazi vom invata poezie "Somnoroase pasarele " de Mihai Eminescu, in care poetul descrie lasarea serii si pregatirea vietuitoarelor pentru somnul din timpul noptii.

Recepteaza

Expunere

Observarea comporta-mentului.

Dirijarea invatarii:

familiarizarea copiilor cu continutul poeziei

Recitarea model

Memorarea poeziei



O2



O3



O4

Familiarizeaza pe copii cu continutul poeziei: explica cuvinte noi si  expresiile literare din poezie: "izvoarele suspina", " codrul negru trece", " dorm.. florile", etc

Prezinta poezia inregistrata pe banda magnetica concomitent cu prezentarea imaginilor;

Indruma  pe copiii sa invete poezia pe strofe. Recita prima strofa si explica cuvintele necunoscute. Cere copiilor sa recite strofa.

Recepteaza










Memoreaza, repeta strofa si folosesc cuvintele in contexte noi.

Modeleaza

Aprecierea raspunsurilor


Evaluarea rezultatelor

O5



O6

Recita strofa a II-a, explica cuvintele si expresiile noi.

Cere copiilor sa foloseasca expresiile " feeric", " izvoarele suspina", " codrul negru tace" in contexte noi.

cere copiilor sa audieze discul cu melodia " Somnoroase pasarele"

memorarea poeziei

Recita prima strofa, apoi prima cu a doua.



Formuleaza propozitii cu aceste expresii.



Asculta.

Exercitiul

Aprecierea nivelului memorarii