|
Proiect didactic
Clasa: a IV- a
Institutor:
Obiectul: Educație civica
Unitațile de invatare:
Comunitatea.
Societatea. Statul
Subiectul:
Comunitatea locala
Poporul
Națiunea. Comunitatea internaționala
Organizarea societații. Statul
Instituțiile statului roman
Simbolurile statului roman
Tipul de lectie: recapitulare si sistematizare a cunoștințelor
Obiective operationale:
O1- sa foloseasca vocabularul specific educației civice ( popor, națiune, stat, comunitate, societate, comunitate internaționala);
O2-sa formuleze raspunsuri corecte la intrebari;
O3- sa rezolve corect fișele de lucru;
O4- sa prezinte comunitatea locala, informații despre poporul roman, despre instituțiile statului roman sau despre comunitatea internaționala;
O5- sa descrie simbolurile statului roman.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, problematizarea, lucrul in echipe, jocul didactic, munca independenta.
Resurse:
* umane: invatator si 24 de elevi
* temporale: 50'
* materiale: harta Romaniei
- fise de lucru(4)
- plansa "Instituțiile statului roman";
- ecusoane reprezentand - steagul Romaniei,
- steagul Uniunii Europene,
- chipul lui Decebal,
- chipul lui Traian,
- harta Romaniei.
- CD cu melodiile Hora Unirii și Hai sa-ntindem hora mare
* bibliografice:
- Șincan, Eugenia; Enache, Viorica- Educația moral-civica- clasa a IV-a, Ed. Coresi, București, 1997
- Ministerul Integrarii Europene- Calatorie spre Uniunea Europeana, 2004
Scenariul didactic
Secventele lectiei
Timp
Ob.
Continutul si strategia didactica
Resurse
1. Organizarea clasei
Se pregatesc materialele necesare pentru lectie.
2. Captarea atentiei
1'
O2
Li se prezinta elevilor harta Romaniei și li se cere sa arate cateva localitați( București, Iași, Barlad, Zorleni ș.a.). Se poarta discuțiii:
Ce reprezinta localitațile indicate?
De cate feluri sunt așezarile omenești?
Ce formeaza locuitorii unui oraș/sat?
Harta Romaniei
3. Lectia noua
1'
Se prezinta titlul unitaților de invațare ce vor fi repetate: Comunitatea. Societatea. Statul si se anunta obiectivele operationale ce se vor urmari.
Se scrie titlul pe tabla.
4. Dirijarea invatarii
42'
O1
O2
O4
O3
O3
O1
O2
O4
O2
O3
O1
O2
O1 O2
O3
O3
O5
v Comunitatea locala
Se poarta discuții:
Cum se numește localitatea voastra?
Cu ce se ocupa majoritatea membrilor comunitații?
Care sunt obiceiurile și tradițiile din zona?
Cine conduce comunitatea?
Ce fel de relații sunt intre oamenii din comunitate?
Dați exemple de relații de intrajutorare din comunitatea voastra.
Se lucreaza la tabla:
Bifați din exemplele urmatoare pe cele care reprezinta o comunitate locala:
elevii unei școli;
familia;
locuitorii Romaniei;
locuitorii satului Simila;
locuitorii cartierului Podeni
oamenii dintr- un autobuz;
locuitorii orașului Huși;
oamenii dintr- o sala de spectacol.
Se lucreaza la tabla și pe fișe simultan:
Completați propozițiile:
Eu locuiesc in . Comunitatea locala este formata din aproximativ.. de locuitori. Aceștia lucreaza in diferite locuri:.. .
Primarul localitații se numește Cele mai importante probleme ale membrilor comunitații noastre sunt: . Intre locuitori exista relații de . .
Fișa de lucru 1
Numește fiecare obicei sau tradiție din imagini:
..
v Poporul
Se poarta discuții:
Cum se numește poporul nostru?
Ce alte naționalitați traiesc alaturi de romani?
Cați locuitori are țara noastra?
Care sunt tradițiile specifice poporului roman?
Ce trasaturi specifice poporului roman cunoașteți?
Ce limba vorbește poporul roman?
Joc: "Sa ne cunoaștem trecutul!"
Scop: actualizarea informațiilor despre trecutul romanilor
Sarcina didactica: descrierea formarii poporului și limbii romane
Recompensa: ecusoane cu Decebal și Traian
Descrieți cum s-au format poporul
și limba romana.
Jocul se organizeaza pe echipe. Fiecare rand de elevi va reprezenta o echipa. Vor fi desemnați caștigatori cei care vor formula corect și rapid raspunsul.
Se poarta discuții:
Cine au fost stramoșii noștri?
Cu ce popoare ne inrudim?
Ce deosebiri exista intre o familie și un popor?
Ce diferența exista intre comunitatea locala și popor?
Fișa de lucru 2
Scrieți A sau F:
Daca o persoana pleaca din Romania sa munceasca in alta țara pentru un anumit timp, inseamna ca nu mai este roman.
Poporul roman este format atat din romani cat și din oameni de alte naționalitați.
Tradițiile și obiceiurile poporului roman se transmit de la o generație la alta.
v Națiunea. Comunitatea internaționala
Se poarta discuții:
Ce este națiunea?
Care este diferența dintre popor și națiune?
Cum s-a desavarșit statul național unitar roman?
(1859- Unirea Moldovei cu Țara Romaneasca- A. I. Cuza- se canta/se audiaza o strofa din cantecul Hora Unirii
1918- Marea Unire- se canta/ se audiaza o strofa din cantecul Hai sa- ntindem hora mare)
Ce sunt minoritațile naționale?
Ce minoritați naționale traiesc la noi?
Se lucreaza la tabla:
Precizați cuvintele care au același ințeles cu cele date:
țara=
popor=
teritoriu=
vitejie=
Se poarta discuții despre romanii plecați din țara. De ce au plecat? Nu-și iubesc țara? Dar voi, copiii, va iubiți țara?
Se premiaza caștigatorii concursului de desene
" Cum iși iubesc copiii țara?"
Lucrarile caștigatoare sunt expuse pe un panou, iar cei care le- au realizat vor primi diplome.
Se poarta discuții:
Ce este comunitatea internaționala?
Care sunt cele mai importante probleme ale comunitații internaționale?
Romania face parte din aceasta comunitate?
Se lucreaza la tabla:
Alegeți numai propozițiile corecte:
Planeta Pamant trebuie protejata de catre toți cei care traiesc pe ea.
Pacea este una dintre cele mai importante probleme ale comunitații internaționale.
Poluarea unei zone de pe Pamant nu afecteaza viața de pe planeta.
Organizațiile internaționale au un rol foarte important in viața comunitații internaționale.
Se prezinta colajele lucrate anterior pe tema "Marile probleme ale omenirii".
Elevii clasei au fost imparțiți in 3 echipe care au avut de realizat cate un colaj folosindu- se de ilustrații, desene, materiale naturale sau artificiale etc. pentru a realiza tema propusa.
Realizatorii celor mai frumoase colaje vor fi recompensați cu cate un ecuson reprezentand steagul UE.
Se poarta discuții despre UE:
Ce știți despre UE? ( steag, imn, ziua, cate țari cuprinde, instituții, cand a aderat Romania etc.)
Se canta o strofa din imnul UE " Oda bucuriei".
v Organizarea societații. Statul
Se poarta discuții:
Ce este statul?
Ce
instituții ale statului cunoașteți?
Ce funcții indeplinesc acestea?
Fișa de lucru 3
Completați:
Romania este un stat care are suprafața teritoriului de .. km șim o populație de .. locuitori.
Cu ocazia unirii din anul .. cand a fost ales Cuza-Voda domnitorin cele doua provincii romane, s-a format statul național numit.. . Acesta s-a desavarșit ca stat național unitar roman in anul .. prin Marea Unire, cand Transilvania, Basarabia și Bucovina s-au unit cu Romania.
Cei care vor rezolva corect fișa vor primi drept recompensa cate un ecuson reprezentand harta Romaniei.
Ce credeți ca s-ar intampla daca in țara noastra nu ar exita instituțiile statului?
v Instituțiile statului roman
Se prezinta planșa Instituțiile statului roman și se poarta discuții despre acestea, despre rolul lor.
Fișa de lucru 4
Traseaza sageți de la cuvintele din coloana A la propozițiile din coloana B:
Președintele elaboreaza legi Guvernul se ocupa de respectarea legilor
și de sancționarea celor ce nu le respecta Parlamentul reprezinta statul Justiția pune in aplicare legile
v Simbolurile statului roman
Se prezinta cele patru simboluri și se poarta discuții.
( drapelul, ziua naționala, imnul, stema)
Se canta o strofa din vechiul imn al Romaniei "Tricolorul".
Fișe
Fișa de lucru1
Ecusoane reprezentand chipul lui Decebal/Traian
Fișa de lucru
2
CD cu melodiile Hora Unirii și Hai sa-ntindem hora mare
Diplome
Panoul cu desene
Panou cu colajele
Ecuson reprezentand steagul UE
Fișa de lucru 3
Ecusoane reprezentand
harta Romaniei
Fișa de lucru 4
5. Obtinerea performantei
5'
O1
Se organizeaza concursul "Cine știe, caștiga"
Scopul: actualizarea și fixarea informațiilor despre comunitate,societate, stat;
Sarcina didactica: identificarea raspunsurilor corecte
Bilețelele conțin urmatoarele intrebari:
1.Unde iși ridicau oamenii așezarile din cele mai vechi timpuri?
a. in munți b. pe vaile raurilor c. la campie
2.Toți locuitorii unei așezari formeaza:
a. o comunitate localab. un județ c. o instituție
3. Poporul roman are origine:
a. germanica b. latinac. araba
4. Cu care popor ne invecinam?
a. ungurii b. franceziic. spaniolii
5. Mai intai a aparut:
a. națiuneab. poporul c. statul național
6. Uniunea Europeana sub numele de Comunitatea Europeana a luat ființa in anul:
a. 1957 b. 1959 c. 2000
7. Drapelul Uniunii Europene are:
a. trei culorib. doua culori c. culoarea albastra cu 12 stele galbene
8. Romania a aderat la U. E. in anul:
a. 2000 b. 2005 c. 2007
9. Imnul Romaniei este:
a. Oda bucuriei b. Tricolorul c. Deșteapta- te, romane!
Echipa caștigatoare va fi recompensata cu ecusoane reprezentand steagul Romaniei.
Ecusoane reprezentand steagul Romaniei
6. Evaluare
1'
Se fac aprecieri, in general, despre raspunsurile elevilor, apoi se nominalizeaza cativa participanti activi la lectie in funcție de recompensele primite.