|
Proiect de lectie
CLASA: a III-a
SCOALA: cu cls.I-Vlll Almalau
PROPUNATOR:
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA DE INVATARE: Ordinea efectuarii operatiilor
SUBIECTUL: Recapitulare. Exercitii si probleme
TIPUL LECTIEI: consolidare
DURATA: 45 minute
DATA: 03.04.2009
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.4 sa efectueze operatii de inmultire si impartire cu numere naturale ;
2.6 sa rezolve si sa compuna probleme
3.1 sa exprime clar si concis semnificatia calculelor facute in rezolvarea unei probleme;
4.3 sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii dintr-un grup de lucru.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
cognitive:
O1-sa efectueze, oral, operatii de calcul ;
O2-sa efectueze corect operatii de adunare, scadere, inmultire,impartire;
O3-sa gaseasca numarul necunoscut;
O4- sa cunoasca ordinea efectuarii operatiilor;
O5-sa rezolve corect probleme;
psiho-motorii:
OM1- sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul scrisului;
afective:
OA1- sa participe cu interes la activitatea desfasurata
STRATEGII DIDACTICE:
Resurse procedurale: conversatia,observatia , explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul
didactic, metoda " Stiu, vreau sa stiu, am invatat"
metoda " Copacul cu idei"
Resurse materiale: fise cu exercitii , plansa, flori si frunze confectionate din hartie glasse,
cosulet cu mere
Resurse organizatorice: individual, frontal, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
Mihaela Neagu, Mioara Mocanu , Metodica predarii matematicii in ciclul primar,
Editura Polirom, Iasi ,2007
Anina Badescu, Manual de matematica pentru clasa a lll a Editura CD Press, Bucuresti, 2005
***Programa scolara clasa a lll-a (aprobata prin O. M.nr.3919/20.04.2005).
Momentele
lectiei
Ob
op.
Continutul informational si demersul didactic
Elemente de strategie didactica
Evaluare
Activitatea invatatorului
Activitatea elevilor
Proced.
Materiale
Organiz.
Moment organizatoric
O2
Voi stabili ordinea si pregatesc materialele necesare pentru lectie.
Verific tema de acasa prin citirea rezultatelor.
Se pregatesc pentru ora de matematica
Citesc raspunsurile.
Bifeaza rezultatele corecte.
conversatia
Caietele elevilor
Frontal
Individual
Orala
Captarea atentiei
Astazi, copii, va voi spune o poveste si daca sunteti atenti veti sti sa raspundeti corect:
" A fost odata un imparat care locuia intr-un palat mare. In gradina palatului crestea un mar care facea mere fermecate. Imparatul era foarte necajit pentru ca nu reusise niciodata sa guste din fructele acestui pom. De fiecare data merele erau furate de zmeul cel rau.
Haideti sa-l ajutam pe imparat sa culeaga merele inainte ca zmeul sa soseasca."
Prezint elevilor o plansa cu un copac cu frunze (confectionate din hartie glasse unele de un verde mai inchis pe dosul carora voi scrie subiecte mai grele, iar altele de un verde mai deschis pe care voi scrie subiecte mai simple astfel incat sa pot adapta si individualiza continuturile acestor subiecte in functie de capacitatea intelectuala a fiecarui elev). Tot in copac sunt prinse mere confectionate din hartie glasse de diferite culori: mere rosii pe spatele carora sunt scrise subiecte cu un grad mai mare de dificultate, mere galbene pe spatele carora sunt scrise subiecte cu grad mediu de dificultate si mere verzi pe spatele carora sunt scrise subiecte cu grad scazut de dificultate, mai simple.
Urmaresc explicatiile invatatoarei
Povestirea
Explicatia
Observatia
Plansa cu un copac cu mere
Frontal
Reactualizarea cunostintelor
Anuntarea temei si a obiectivelor
Fixarea
cunostintelor
Feed-backul
O1
O3
A1
O2
O4
O4
A1
O2
O4
O5
A1
O1
O2O4
M1
A1
Conduc discutia spunandu-le elevilor ca vom aduna mai intai cateva frunze din copac pe care le vom aseza pe fundul cosuletului in care vom aseza merele fermecate.
Solicit cativa elevi sa iasa pe rand si sa culeaga cate o frunza din copac.
Solicit alegerea frunzei (verde inchis sau verde deschis) in functie de capacitatea individuala a fiecarui elev solicitat.
Pe spatele frunzelor vor fi scrise:
* Cum se numesc nr.care se inmultesc? Dar
rezultatul inmultirii?
* Cum se numeste primul nr. ,al doilea si
rezultatul impartirii?
* Intr-un exercitiu cu mai multe operatii,
inmultiri, impartiri , adunari, scaderi, ce operatii se rezolva mai intai?
* Daca intr-un exercitiu cu mai multe operatii
apar paranteze rotunde ce trebuie sa
rezolvam mai intai?
*Mareste nr.28 cu 5.Micsoreaza nr.26 cu 6
* Afla produsul nr: 8 si 9; 7 si 6; 9 si 7
* Afla catul nr: 16 si 8; 72 si 9; 35 si 5
* Afla dublul nr.7, dar triplul acestui nr ?
* Ce nr. inmultit cu 3 da produsul: 15; 27;
30; 9; 24; 21?
* Ce nr. impartit la 6 da catul: 3; 2; 8; 9; 6;
Luand frunzulite din copac vom avea o surpriza: printre ramuri am descoperit un cuib cu doua pasarele care aduceau un mesaj din partea imparatului:
" Dragii mei, daca astazi va veti descurca foarte bine la ora de matematica si veti raspunde corect zmeul cel rau nu va mai reusi sa fure merele fermecate. Titlul lectiei de astazi va fi:
Recapitulare.Exercitii si probleme
Ordinea efectuarii operatiilor
Scriu titlul lectiei pe tabla si anunt obiectivele urmarite.
Solicit cativa elevi sa iasa pe rand si sa culeaga cate un mar. Pe spatele merelor sunt scrise exercitii si probleme:
Merele verzi
3 + 2 x 9 - 6 : 3 =
(4 +3 ) x 6 - 6 : 3 =
Merele galbene
3 + ( 3 x 9 - 6 ) : 3=
53 - ( 8 x 2 - 6 : 2) =
Merele rosii
5 + 5 x 2 - ( 21 : 3 + 27 : 9 )+ 9 x 5 =
20 : 5 + ( 7 x 4 - 5 : 5) -6 =
Pe masa vestitului imparat, slujnicul a pus 48 de pere, de 6 ori mai putine piersici decat pere,iar prune de 4 ori mai multe decat piersici. Oare cate frructe a pus slujnicul pe masa imparatului?
Impart elevii in trei grupe si vor primi fise de lucru. Fiecare elev va primi o sarcina in cadrul aceleasi fise diferentiata printr-un mar rosu, galben sau verde in functie de dificultatea exercitiului pe care il are de rezolvat. Elevii respectivi vor purta in piept marul de culoare rosie, galbena sau verde si astfel voi adapta si individualiza sarcina de lucru in functie de capacitatea intelectuala a fiecarui elev.
(Anexa - fisa de lucru)
:
.
Calculeaza in gand si raspund
Elevii scriu titlul lectiei in caiete
Elevii rezolva pe rand exercitiile.
Elevii rezolva pe rand exercitiile.
Elevii vor rezolva problema prin metoda " Stiu, vreau sa stiu, am aflat,,
Fiecare elev rezolva sarcina primita.
Exercitiul
Exercitiul
Exercitiul
Problematiz.
Exercitiul
Problema-tizarea
Exercitiul
Conversatia
Plansa
Caietele elevilor
Caietele
elevilor
Caietele
elevilor
Frontal
Individual
Frontal
Frontal
Frontal
Frontal
Individual
Orala
Scrisa
Scrisa
scrisa
Aprecieri asupra activitatii
Tema pentru acasa
A1
Dupa rezolvarea individuala a fiselor se va confrunta frontal rezultatele.
Sunteti curiosi sa cititi biletul lasat de vestitul Imparat?
"Dragi copii, v-am privit de la geam in timpul orei de matematica si am vazut ca v-ati descurcat minunat, ati fost activi la lectie, v-ati mobilizat foarte bine la munca pe echipe si astfel ati obtinut rezultate bune. Ma bucur ca iubiti atat de mult matematica si datorita voua zmeul cel rau nu va mai indrazni sa-mi fure merele niciodata. Veti primi drept recompensa cate un mar din copacul din curtea imparatiei. Va multumesc!
(Biletul a fost lipit pe geam inainte de ora)
Se dau copiilor tema pentru acasa.
Urmaresc cu atentie rezultatele obtinute si eventual fac corectari.
Conversatia
Explicatia
Fisele
elevilor
Frontal
Orala
ANEXA 1
"-Buna ziua, dragi copii! Sunt Zana Iarna. In curand trebuie sa plec in Tara de Gheata .M-am simtit atat de bine in compania voastra incat as dori sa mai raman putin cu voi. Pentru asta mai am nevoie de cativa fulgi da zapada care sa-mi tina blanita rece si pufoasa. Daca voi, astazi, veti rezolva corect exercitiile si problemele propuse de doamna invatatoare veti castiga fulgii de care am mare nevoie, dar care sunt inchisi in norii cei suri si rautaciosi. Va rog, salvati fulgii! Ajutati-ma!Va las o scrisorica pe care doamna invatatoare o va deschide mai tarziu.La revedere!
Grupa..
Gasiti numarul necunoscut:
9 x a = 54 b : 7 = 8
a =.. . . .. b =.. . . . .
a =.. . . .. .. . . . .
V:.. . . . . .. V:.. . . . . . .
Calculati: b - a =.. . . . . ..
R:.. ..
Grupa..
Calculti tinand cont de ordinea efectuarii operatiilor:
5 + 5 x 2 - ( 21 : 3 + 27 : 9 )+ 9 x 5 =
R:.. ..
Grupa..
Din triplul numarului 9 luati diferenta dintre cel mai mare numar par de doua cifre si vecinul mai mare al numarului 80!
Rezolvare
R:
Grupa..
Compuneti o problema dupa exercitiul:
12 + ( 12 : 3 ) =
Problema:
Andrei are in camera sa de lucru 8 caiete, carti de cinci ori mai multe, iar creioane un sfert din numarul de carti.
Cate rechizite are Andrei in camera sa lucru?
Numele.. . . . . Data.. . . . . .
Fisa de munca independenta
1.Andrei are in camera sa de lucru 8 caiete, carti de cinci ori mai multe, iar creioane un sfert din numarul de carti
Cate rechizite are Andrei in camera sa lucru?
Rezolvare
.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..R:.. . . . . . . . . ..
2. Calculati:
4 x 5 = 63 : 9 =
42 : 6 = 7 x 8 =
81 : 9 = 9 x 3 =
3. Gasiti jumatatea celui mai mare numar par de trei cifre identice!
.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..R:.. . . . . . .
Numele.. . . . . Data.. . . . . .
Fisa de munca independenta
1.Andrei are in camera sa de lucru 8 caiete, carti de cinci ori mai multe, iar creioane un sfert din numarul de carti
Cate rechizite are Andrei in camera sa lucru?
Rezolvare
.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..R:.. . . . . . . . . ..
2. Calculati:
4 x 5 = 63 : 9 =
42 : 6 = 7 x 8 =
81 : 9 = 9 x 3 =
3. Gasiti jumatatea celui mai mare numar par de trei cifre identice!
.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..R:.. . . . . .